CSM Galați a pierdut primul meci din seria de cinci cu CSM Corona Brașov, în a doua fază eliminatorie din play-outul Ligii Naționale de baschet masculin.
În primul joc al seriei, disputat duminică seara, la Brașov, gălățenii s-au ținut bine în primul sfert și au reușit chiar să-l câștige, 26-25. Problemele au intervenit în sferturile 2 și 3, decisive pentru soarta partidei, cu brașovenii impunându-se foarte clar, 36-16 și 23-11. În ultimul sfert, echipa gălățeană a revenit şi a mai redus diferența de pe tabelă, câștigând cu 31-20. Scor final 104-84 pentru Corona, care pornește seria de "cel mai bun din cinci" cu una din cele trei victorii necesare.
Pentru CSM Galați au evoluat: Wilcox (24 puncte), Jovicici (17), Vlaicu (14), Arlauskas (10), Axinte (9), Johnson (6), Stan (4 puncte și 10 recuperări), Ciucă, Dan și Păduraru.
Meciul al doilea din seria care decide evitarea retrogradării din Liga Națională se dispută tot la Brașov, marți, de la ora 19:00. Partida va fi transmisă în direct pe canalul oficial FRB TV de pe YouTube.
Seria continuă apoi cu meciul al treilea, de la Galați, duminică, la Sala Sporturilor “Dunărea”.
În caz că va fi necesar, al patrulea joc va avea loc tot la Galați, pe 19 mai, iar un eventual al cincilea meci ar urma să fie programat la Brașov, la o dată încă nestabilită.
În cealaltă dispută de stabilire a locurilor 13-16, CSM Tg. Mureș a trecut la limită de CSM Tg. Jiu, scor 92-91, în primul meci.
Altfel, în meciul de clasament pentru locurile 9-12, gălățeanul Sebastian Boghean (18 ani) a marcat un coș de trei puncte pentru CS Vâlcea, în victoria, scor 97-75, cu CSM Petrolul Ploiești.

