Sesizează cazurile de corupţie din Sănătate!

Marți, 02 Octombrie 2018 14:00 | Publicat în SĂNĂTATE
Românii au la dispoziţie o linie telefonică unică la care pot face sesizări cu privire la cazurile de corupţie despre care au cunoştinţă că s-au petrecut în sistemul sanitar autohton. De la condiţionarea actului medical, până la concursuri de angajare trucate sau la achiziţii din fonduri publice date cu dedicaţie, totul poate fi reclamat la numărul de telefon 0800.806.806. Oricine poate suna la acest număr, să anunţe când se confruntă cu un astfel de caz. Linia verde antico ...

Tobogan PERICULOS pentru copii, într-un cartier din Galați

Sâmbătă, 23 Iunie 2018 00:00 | Publicat în SOCIETATE
"Toboganul din imagine se află în parcul din zona blocului D2, de pe strada Saturn. Este un adevărat pericol pentru copii. Nu înţeleg cum poate funcţiona fără un minim de reparaţii de atâta timp, cu toate că există angajaţi ai Primăriei, plătiţi din bani publici, care ar trebui să menţină în siguranţă parcurile din oraş", este mesajul revoltat pe care l-am primit, la redacţie, din partea unui gălăţean. Să sperăm că asocierea firmelor Pallegrini - Izoterm Construct, ...
O terasă amplasată pe trotuarul străzii Brăilei, în zona staţiei de autobuz de la CEC din Ţiglina II, a stârnit nemulţumirea unor cetăţeni ai Galaţiului, care ne-au sesizat situaţia la redacţie, cerându-ne să verificăm legalitatea. "Doresc să semnalez apariţia, pe trotuar, a unei terase aparţinând unui local din Ţiglina II, zona CEC, unde pentru pietoni a mai rămas doar un spaţiu de un metru de trotuar, iar zona este foarte aglomerată. Eu sunt părinte, având un bebelu ...
Locuieşte pe strada Bravilor nr. 13, iar introducerea sensurilor unice i-a prelungit cu un kilometru şi jumătate drumul până acasă. În plus, şi pavajul degradat al străzii îl nemulţumeşte pe gălăţeanul Alexandru Talmaciu. Acesta a încercat să sesizeze Primăria municipiului Galaţi cu privire la aceste probleme, dar, ca un făcut, serverul administraţiei locale tocmai atunci şi-a făcut de cap, aşa că, prin urmare, ni s-a adresat nouă. "Străzile Bravilor (Aleea Bravilor), ...
Cu o floare nu se face primăvară… urbană, aşa se poate spune despre parcarea cu 87 de locuri şi artera de acces amenajate în Complexul "Ancora", investiţie în valoare de 1.178.478 de lei (256.190 de euro), finalizată în octombrie anul trecut. În contrast violent cu oaza de civilizaţie, zona din jur arată dezastruos: gunoaie, resturi rămase din demolări şi trotuare sparte. Locatarii zonei ni s-au plâns de zona infectă de lângă magazinul de cartier şi de faptul că băncile ...

Strada Strungarilor, îngropată în zăpadă

Joi, 22 Martie 2018 00:00 | Publicat în EVENIMENT
Ieri, înainte ca ninsoarea să se dezlănţuie din nou, cele mai multe dintre arterele oraşului erau deszăpezite "la negru", cu excepţia străzii Strungarilor, care zăcea îngropată, cu trotuar şi carosabil, sub zăpadă. Situaţia ne-a fost sesizată de către una dintre locatarele cartierului Micro 19. Gălăţeanca ni s-a plâns că, din cauza omătului şi a gheţii, cu greu se mai poate circula. Iar maşinile parcate la voia întâmplării îngreunează şi mai mult accesul pietonal. ...
În condiţiile în care parcările rezidenţiale sunt şi aşa insuficiente, unele locuri sunt ocupate, de ani de zile, de rable abandonate, adevărate focare de mizerie. "Cetăţenii care văd astfel de maşini pe domeniul public sunt rugaţi să ne transmită aceste informaţii, pentru a putea interveni şi elibera terenul", este mesajul pe care primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, îl transmite gălăţenilor. Sesizările pot fi făcute online la adresa de e-mail sesizariprimariag ...

Unde puteţi sesiza LIPSA ILUMINATULUI public

Miercuri, 13 Decembrie 2017 17:30 | Publicat în EVENIMENT
Primăria municipiului Galaţi anunţă că, începând de joi, 14 decembrie 2017, se va putea apela numărul de telefon 0236414074 pentru a sesiza eventualele probleme apărute în cazul iluminatului public stradal. Acesta este numărul telefonului robot pus la dispoziție de operatorul care a câștigat licitația - Suntech Service. De asemenea, puteţi transmite sesizări şi pe adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentr ...

Unde puteţi SESIZA o surpare sau o tasare

Marți, 05 Septembrie 2017 10:00 | Publicat în UTILE
Pentru că mai mulţi gălăţeni ne-au întrebat unde şi cum pot semnala eventuale surpări sau tasări apărute fie pe strada pe care locuiesc, fie pe drumurile pe care circulă, ne-am interesat la Biroul de presă al administraţiei locale. Conform sursei citate, surpările sau tasările, denumite generic accidente de teren, pot fi semnalate pe e-mail, la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. document.getEleme ...

Lacul din Parcul ”Viva”, un dezastru

Marți, 15 August 2017 10:00 | Publicat în EVENIMENT
Parcurile ar trebui să fie locuri în care să te relaxezi şi să te plimbi liniştit, dar şi puncte de atracţie pentru cei care ne vizitează oraşul. La noi, în Galaţi, însă, ele au devenit spaţii tot mai murdare, pline de câini sau gunoaie. Mai mulţi gălăţeni ne-au trimis sesizări legate de Parcul "Viva" şi de lacul care stă tot mai prost la capitolul "curăţenie" şi "întreţinere". "Pe lângă faptul că miroase foarte urât şi este murdar, mai trebuie să privim şi fu ...
Pagina 4 din 11