Poșta Română nu renunță la închirierea sediului central din Galați

Poșta Română nu renunță la închirierea sediului central din Galați
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Negocierile cu firmele care ar dori să închirieze în întregime actualul Palat al Poștelor de pe str. Lahovary ar putea porni de la prețul zonei: circa 10-11 euro/mp/lună.

„Palatul Poștelor din Galați ar putea deveni afacere privată” este titlul articolului pe care „Viața liberă” l-a publicat pe 22 aprilie 2026. Scriam atunci că sediul central al Poștei gălățene este scos la închiriere în întregime de către Compania Națională Poșta Română, prin Oficiul Județean de Poștă și Curierat Galați. Oferta cuprinde un spațiu cu suprafață utilă de 1.572 mp și curtea interioară de 463 mp.

Anterior publicării articolului, pe 16 aprilie, am solicitat conducerii Poștei Române un punct de vedere oficial referitor la scoaterea la închiriere a celei mai mari și mai impunătoare clădiri a companiei din orașul nostru - Palatul Poștelor, monument istoric situat pe str. General Iacob Lahovary nr. 6. Tot pe 16 aprilie, am cerut conducerii Poștei Române să ne prezinte motivele pentru care s-a decis această măsură, precum și modul în care se vor redistribui activitatea poștală și angajații de la sediul central, dacă acesta va fi închiriat în totalitate.

Răspunsul oficial al Poștei Române ne-a parvenit după aproape o lună, pe 12 mai, și este mult mai puțin lămuritor decât ne-am așteptat. Vi-l prezentăm integral:

„În ceea ce privește solicitarea dumneavoastră, vă informăm că Poșta Română, companie înființată în baza Legii nr. 31/1990, desfășoară activitatea de valorificare a activelor excedentare în conformitate cu procedurile interne aprobate la nivelul companiei, proceduri care asigură respectarea principiilor de transparență, eficiență economică și oportunitate în gestionarea patrimoniului. Atribuirea spațiilor disponibile se realizează în urma unui proces de analiză a ofertelor primite, proces guvernat de reglementările interne ale companiei, adaptate specificului și complexității fiecărei situații în parte”.

Se poate observa ușor că răspunsul dat de Poșta Română după 26 de zile nu lămurește nimic din ceea ce am întrebat. Sigur este, însă, că sediul din Lahovary 6 este în continuare oferit la închiriere şi, așa cum am mai scris, o firmă importantă din domeniul medical și-a manifestat interesul pentru clădire.

Conform unor surse din piață, negocierile cu posibilii viitori chiriași ar putea porni de la prețul zonei, care este undeva la 10-11 euro pe metru pătrat pe lună. Grosso modo, ținând cont de suprafața totală a sediului (împărțit în trei clădiri - nu toate la fel de ofertante), negocierile ar putea porni de la o chirie de circa 15.000 de euro lunar. La care s-ar adăuga costurile pentru eventualele îmbunătățiri dorite de chiriaș, pentru oricare dintre ele fiind obligatorie obținerea unui aviz de la Direcția pentru Cultură Galați.

Palatul Poștelor din Galați a fost inaugurat în anul 1908, în prezența prefectului Alexandru Gussi.

Citit 438 ori Ultima modificare Miercuri, 13 Mai 2026 17:46

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro