Evaluaţi acest articol
(13 voturi)
1 comentariu

“Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul”, o expresie ce se potriveşte perfect cu modernizarea centrului oraşului. Trotuare pavate cu dale din piatră naturală, iluminat decorativ adecvat, coşuri de gunoi stradale funcţionale. La prima vedere, aproape că te laşi păcălit de îmbunătăţirile aduse unei zone definitorii pentru oraşul nostru. Însă, ca majoritatea lucrărilor ce poartă marca Galaţi, treaba nu a fost dusă până la capăt. Nu vom analiza în detaliu modul în care au fost efectuate lucrările de reabilitare, însă este bine ştiut că depozitarea nisipului, pământului sau balastului folosit, pe trotuar sau carosabil, este interzisă şi că deşeurile provenite din construcţii şi demolări trebuie colectate în containere. Sunt prevederi de care trebuie să ţină cont atât cetăţenii de rând, cât şi societăţile care execută lucrări de construcţii, însă, din câte se pare, unii contractori ai Primăriei municipiului Galaţi fac excepţie de la regulă. Deşi a trecut o perioadă bună de timp de la finalizarea lucrărilor în zona Pieţii Regale, pe trotuarul aferentă străzii Domnească, colţ cu strada Brăilei, stau neclintite vechile ghivece din beton, înghesuite unele într-altele, ca şi cum ar aştepta să le fie decisă soarta. De asemenea, un morman de nisip înghite nestingherit mucuri de ţigară, fiind ocolit de serviciile de salubritate.

Citit 1354 ori Ultima modificare Joi, 04 Iulie 2019 18:46

1 comentariu

  • postat de Tudori Camelia Miercuri, 03 Iulie 2019 15:01 89.121.200.*** Link la comentariu
    0
    3

    Orasul nostru a ajuns o mare groapa de gunoi si un mare focar de infectie . Pe faleza inferioara s-au cosmetizat arborii si arbustii acum cateva luni si nici acum nu s-au strans crengile care au fost taiate . Iarba a fost cosita din loc in loc si acum se pare ca va avea soarta crengilor . Pacat de frumosii trandafiri care sunt sufocati de buruienile scapate de sub control. Despre tantari ce sa mai spun, sunt extrem de multi , mai ales acum dupa ce s-au retras apele) si au devenit extrem de agresivi . In concluzie , o plimbare pe faleza a devenit foarte riscanta , cu atat mai mult cu cat la lasarea intunericului se aprind doar cateva lumini la capatul de la bac si cateva la capatul opus , restul falezei fiind in bezna totala .

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.