Agenţi acoperiţi de aur la Poliţia Galaţi

Doi poliţişti gălăţeni s-au umplut de glorie la două competiţii sportive desfăşurate recent la Arad şi respectiv Bucureşti, aşezând judeţul nostru pe harta elitelor sportive ale Ministerului Afacerilor Interne. Primul care şi-a adăugat în palmares noi medalii a fost agentul Mihai Tâmpeanu, care la cea de.a 24+a ediţia a Campionatului de Karate - Do al MAI susţinut la Arad a ocupat locul întâi la probele de Kata şi Kumite, la categoria -75 kg. Campion al şaselea an consecutiv la Kata, Mihai Tâmpeanu a reuşit şi un al treilea succes la Arad, clasându-se pe locul I cu echipa IGPR. Multiplu campion naţional şi european, poliţistul în vârstă de 27 de ani va face parte din lotul MAI care va participa la Balcaniada găzduită de capitala Bulgariei în octombrie.

Veteranul-viteză

Al doilea poliţist care a adus succes Galaţiului la finele săptămânii trecute a fost atletul Marian Stanciu, care alături de 200 de participanţi din toată ţara s-a aliniat la startul Campionatului naţional de atletism în sală. Agentul şef principal Marian Stanciu a participat la probele de 60, respectiv 200 metri plat, categoria  + 50 ani, clasându-se de fiecare dată  pe prima poziţie a podiumului, cu timpii de 8,16, respectiv 28,47 secunde. Practicant al atletismului de 35 de ani, poliţistul gălăţean va fi prezent, în iunie, la Campionatul M.A.I. de atletism.

Citit 1837 ori Ultima modificare Marți, 11 Martie 2014 20:05