AȘA, DA! Arcada a câştigat trei puncte acolo unde precedentele nouă vizitatoare luaseră în total doar un singur set

Echipa masculină de volei Arcada Galați a învins la scor de trei puncte, 3-1, în deplasare, pe Steaua, liderul Diviziei A1, într-o partidă disputată miercuri, în cadrul etapei a 20-a, antepenultima din sezonul regulat.

După o serie de evoluţii şi rezultate dezamăgitoare, Arcada a revenit la normalitate chiar pe terenul primei clasate, Steaua Bucureşti, unde a reuşit un joc pe măsura pretenţiilor şi a obiectivului de la startul sezonului, câştigarea campionatului.

Meciul a început uluitor, cu Arcada sprintând până la 1-9, un avans surprinzător prin proporţii în condiţiile în care Steaua avea punctaj maxim din meciurile de pe teren propriu şi un singur set cedat. Steliştii au acuzat din plin şocul, au continuat să greşească, în special prin foarte multe atingeri ale fileului, astfel că diferenţa s-a mărit, ajungându-se la 3-14. De acolo, Arcada şi-a menţinut ecartul şi a luat primul act la un scor incredibil: 14-25.

Însă, a urmat reculul din setul doi, în care lucrurile s-a derulat exact invers. De la 3-3 s-a ajuns la 7-3, iar după un scurt echilibru, până la 9-5, cei de la Steaua s-au desprins cu alte trei puncte consecutive şi la al doilea time-out tehnic diferenţa era deja prea mare (16-8). Setul s-a terminat cu un scor în oglindă: tot 25-14, dar acum pentru Steaua.

De acolo, Arcada a fost echipa de care le-a fost atât de dor suporterilor gălăţeni, foarte eficientă şi, în sfârşit, fără ceea ce tindea să-i devină caracteristic, momentele de cădere. Setul trei a fost echilibrat până la 5-5, iar de acolo Arcada a preluat iniţiativa. Cu trei puncte făcute de Bala direct din serviciu şi un blocaj bun al lui Cristudor, echipa gălăţeană a dus scorul la 5-10, iar apoi Arcada şi-a menţinut nivelul ridicat al jocului şi nu a permis adversarei să se apropie la mai mult de trei puncte: 7-12, 9-14, 11-17, 15-19, 17-20, 17-22, 19-25.

În prima parte a setului patru, steliştii au avut de câteva ori avans de trei lungimi (4-1, 7-4, 10-7), apoi echipa antrenată de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu a egalat la 10. Echilibrul a persistat până spre finalul setului, tranşat de Arcada în favoarea sa: 14-14, 14-17, 17-18, 20-19, 20-21, 22-21, 22-23, 24-23 şi meci închis la 24-26.

În urma acestui rezultat, Arcada (locul trei, 46 puncte) a redus la şapte puncte diferenţa în clasament faţă de Steaua (53p), revenind cu şanse teoretice (încă mici) în lupta pentru titlu. Pentru a reuşi, echipa gălăţeană ar avea nevoie de un parcurs perfect de acum încolo, plus un joc al rezultatelor favorabil. Marea beneficiară a înfrângerii steliştilor ar putea fi a doua clasată, Tricolorul Ploieşti, care s-a apropiat la un singur punct de lider.

Citit 1533 ori Ultima modificare Joi, 15 Februarie 2018 14:26