Phoenix, înfrângere după un meci spectaculos contra campioanei

Echipa masculină de baschet Phoenix a pierdut, scor 71-67 (37-37), în fața formației U BT Cluj, în al treilea meci din play-off-ul Ligii Naționale, joc disputat, marți, la Galați. Baschetbaliștii antrenați de Florin Nini au fost foarte aproape de a face o surpriză, într-un meci extrem de echilibrat, cu numeroase răsturnări de scor. Oaspeții au intrat mai bine în joc și au câștigat primul sfert cu un avans de doar trei puncte, avans micșorat în urma unui coș de trei puncte, de senzație, marcat de Jarvis Threatt (foto) în ultima secundă de joc, ca apoi, la pauză, scorul să fie la egalitate. Sfertul al treilea a fost echilibrat, clujenii reușind să se desprindă în urma a două ”libere”, realizate în ultimele secunde. Ultimul sfert, câștigat de U BT, a fost început mai greu de către gălățeni, care au marcat în primele minute doar un singur punct, în timp ce clujenii au reușit 12. În finalul meciului, cu 55 de secunde rămase de disputat Phoenix s-a apropiat la o singură posesie, scor 67-70, în urma coșului de trei puncte realizat de Dragoș Andrei, dar nu a reușit mai mult, chiar dacă același Threatt a fost de două ori la linia de aruncări libere, toate ratate, scor final 67-71.

Antrenorul Florin Nini spunea că meciul putea fi câștigat după nivelul la care s-a disputat. ”A fost un meci frumos. Din păcate ne-au costat câteva decizii greșite în apărare. Am jucat cu tinerii până în ultimul moment și doar oboseala lor m-a forțat să îi pun pe bancă. Am luptat frumos, am dat totul, puteam câștiga și trebuia să câștigăm după am jucat. A fost un final frumos, am jucat contra campioanei, cu jucători mult mai experimentați, care au luat decizii bune în momentele cheie”, a declarat tehnicianul gălățean.

Citit 841 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Mai 2018 23:08