Bucuria hocheiului, regăsită de publicul gălățean

(8 voturi)

Noua echipă CSM Galați a trecut cu brio primul test al potențialului său, câștigând categoric prima partidă cu Steaua București, scor 8-1, din Liga Naţională.

Intrată pe gheaţă la acest meci fără a avea în spate meciuri amicale, doar cu cele două de acum o săptămână cu modesta Sportul Studenţesc, echipa gălăţeană şi-a intrat în ritm după prima pauză (scor 0-0), oferind o repriză secundă generatoare de optimism: joc în viteză, combinativ, spectaculos, cu care a dus scorul la 6-0. S-a terminat 8-1, cu mult entuziasm pe gheaţă şi în tribune. Deşi a fost primul meci după foarte mult timp cu bilete la intrare, la partidă a asistat un public numeros (peste 500 de spectatori), care a scandat deseori în timpul jocului şi minute bune la final clasicul „Dunărea”, chiar dacă oficial echipa Galaţiului are acum alt nume.

Golurile pentru CSM „Dunărea” au fost marcate  de Nezmanov, Zabludovschi, Ribalko, Fefelov (2) şi impresionantul Zagidulin.

Sâmbătă, de la ora 18.30, va avea loc al doilea joc CSM „Dunărea” Galaţi – Steaua Bucureşti.

Citit 2411 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00