Derbiul etapei, decis în ultimul minut. Primele puncte pierdute de Avântul Valea Mărului în Liga a IV-a

(4 voturi)

Meciul rundei a cincea din Liga a IV-a de fotbal a fost cel dintre ocupantelor locurilor 2 şi 3, respectiv Avântul Valea Mărului şi Gloria Iveşti. Întâlnirea s-a disputat la Iveşti şi s-a încheiat la egalitate: 2-2 (1-0).

Gazdele au deschis scorul, prin Cucu, dar în repriza a doua cei de la Avântul au întors situaţia în favoarea lor, prin reuşitele lui Ţâmpău şi Dănăilă. Însă, formaţia vălmăreană, care are ca obiectiv promovarea în eşalonul al treilea, a avut şi puţin ghinion, fiind egalată când meciul era pe terminate (min. 90), Pătraşcu marcând pentru 2-2 (la juniori a fost 3-3).

Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă de Adrian Viorel Cojocaru, căruia i s-au aliniat echipele:

Gloria: Coviţ – I. Ion, Iordache, M. Lupu, Alecsandrescu – Stoica, Paraschiva, Nunu, Borşan – Toader, Cucu. Au mai jucat: Dascălu, Matei, Rusu şi Pătraşcu (antrenor Fănică Rusu).

Avântul: Vlasie – Stoian, Dănăilă, Popa, Serea – Sprânceană, S. Frunză, Dajboc, Voicu – Ciotârcă, A. Frunză. Au mai jucat: Bălan, Ţâmpău şi Buteseacă (antrenor Gheorghiţă Popa). Se remarcă venirea la echipa din Valea Mărului a lui Sorin Frunză, jucătorul care a evoluat în Liga Campionilor cu Unirea Urziceni şi Oţelul încercând astfel a doua promovare consecutivă în Liga 3, după cea din sezonul trecut cu CSU „Dunărea de Jos”.

Iată şi celelalte rezultate ale acestei etape. Zimbrul Slobozia Conachi – Quantum Club 5-0 (2-1 la juniori), Avântul Vânători – Muncitorul Ghidigeni 1-5 (11-0), Voinţa Cudalbi – Juventus Toflea 8-1 (2-12), Viitorul Costache Negri – Unirea Braniştea 1-4 (8-4), Avântul Drăgăneşti – Victoria Independenţa 7-0 (2-5) şi Agrostar Tuluceşti – Victoria Tecuci 2-3 (1-3).

Podiumul clasamentului arată astfel: 1. Zimbrul 15p, 2. Valea Mărului 13p, 3. Gloria Iveşti 11 puncte. La juniori: 1. Toflea 15p (golaveraj 35-5), 2. Tecuci 15p (28-3), 3. Vânători 12p (36-6), 4. Independenţa 12p (14-9).

În ceea ce priveşte Liga a V-a, etapa a treia ne-a oferit scoruri mai strânse faţă de runda precedentă, cu trei victorii în deplasare. Surpriza a fost produsă de Voinţa Cişmele, învingătoare în derbiul cu vecinii de la Mălina Smârdan, cu scorul de 4-3. Iată şi celelalte rezultate: Viitorul Frumuşiţa – Prutul Vlădeşti 2-5, ACS Lascăr Schela – Luceafărul Bereşti 5-1, Foresta Şendreni – Flacăra Pechea 0-1, Şoimii Folteşti – Siretul Piscu 2-1, Siretul Cosmeşti – Unirea Hanu Conachi 2-1, Avântul Matca – Inter Tudor Vladimirescu 5-2 şi Viitorul Umbrăreşti – Zorile Griviţa 3-2.

În fruntea clasamentului sunt trei echipe, cu câte 9 puncte, departajate de golaveraj: Schela (golaveraj 13-2), Umbrăreşti (12-5) şi Cişmele (10-5). De notat că Voinţa Cişmele a urcat pe locul 3 de pe 6.

Citit 1361 ori Ultima modificare Miercuri, 02 Octombrie 2019 02:38