FC Universitatea, victorie mare la Târgoviște

(7 voturi)

Runda a cincea a Ligii I de fotbal feminin a fost favorabilă echipei gălățene FC Universitatea, care a obținut victoria, după mai multe luni de secetă.

Duminică dimineață, de la ora 10.00 (aceasta a fost una din metodele de șicanare a adversarelor), FC Universitatea s-a deplasat pe terenul din Târgoviște pentru meciul cu echipa gazdă - CS Școlar. Un meci de care pe care, întrucât înaintea startului ambele echipe erau pe zero la capitolul puncte. Ei bine, de această dată, elevele antrenorului David Asandei au rupt blestemul meciurilor modeste și al ineficacității, reușind o victorie clară, la scorul de 4-1. Succesul a venit, totuși, greu, dar a fost pe deplin meritat, după desfășurarea ostilităților.

"Am plecat de la ideea, în primul rând, de a ne întări defensiva și apoi să întreprindem acțiuni ofensive. Până la urmă, tactica ne-a ajutat. Am menținut tabela neatinsă până la pauză, iar în repriza a doua ne-am mobilizat intens în ofensivă, în special după ce echipa gazdă a rămas în inferioritate numerică. Au fost minute favorabile, în special în finalul meciului, când am reușit nu mai puțin de trei goluri", ne-a declarat Gabriel Călinescu, directorul clubului și antrenor secund.

Așadar, după un scor alb la pauză, lucrurile s-au derulat în favoarea echipei noastre. Scorul a fost deschis de echipa gazdă, în minutul 61, însă imediat a venit și egalarea, prin reușita Ninei Anca. La acest scor, gazdele au primit o eliminare, pentru două cartonașe galbene, iar de aici totul a mers în favoarea gălățencelor. Nina a ridicat scorul la 3-1 (min. 82 și 89), iar Lidia Moacă a marcat pentru 4-1 (în al doilea minut de prelungiri), dintr-o pasă de la realizatoarea hat-trickului.

Echipa aliniată: Mădălina Grecu - Adelina Crăciun, Georgiana Bobocea, Lucia Meleacă, Lavinia Bot, Elena Ivan - Alexandra Condrea, Lidia Moacă, Valentina Ivan, Ioana Sfetcu (Roxana Pazargic) - Nina Anca. Rezerve: Adelina Chiriac și Issabelle Bengescu.

Cu cele trei puncte, universitarele au urcat pe locul 9.

Campionatul se întrerupe pentru acțiuni la nivelul echipelor naționale, următorul meci oficial fiind programat tocmai pe 31 octombrie, când fetele noastre vor merge la CSM Alexandria.

Goluri multe în Campionatul Județean

În Liga a IV-a, scorul rundei a șasea l-a realizat Gloria Ivești, 12-0 cu Răzeșii Valea Mărului. Liderul Unirea Braniștea a bătut cu "numai" 8-1  pe Avântul Vânători (goluri Spânache și Antofe, câte două, Lăutaru, Stoian, Murgoci și Ciotîrcă, respectiv, Iordache), Voința Cudalbi - Quantum Club 6-0, Covurluiul Tg. Bujor - Muncitorul Ghidigeni 1-1, Victoria Independența - Viitorul Umbrărești 4-3, iar meciul Agrostar Tulucești - Avântul Drăgănești a fost amânat. Podiumul clasamentului arată astfel: 1. Unirea Braniștea 18 puncte, 2. Ivești 16 puncte, 3. Cudalbi 15 puncte.

Rezultatele etapei a cincea a Ligii a V-a: Luceafărul Berești - ACS Lascăr Schela 0-2, Mălina Smârdan - Voința Cișmele 2-2, Șoimii Foltești - Zorile Grivița 3-0, Inter Tudor Vladimirescu - Siretul Cosmești 2-6, Viitorul Frumușița - Avântul Matca 5-4, Prutul Vlădești - ACS Inter T.V. 0-3, Flacăra Pechea - Siretul Piscu 2-2, Viitorul Costache Negri - Foresta Șendreni 3-1. Clasament: 1. Lascăr Schela 15 puncte, 2. Cosmești 12 puncte (un meci mai puțin), 3-5. Berești, Cișmele, Smârdan, câte 10 puncte.

Citit 1600 ori Ultima modificare Marți, 12 Octombrie 2021 00:43