Spectacole voleibalistice așteptate cu interes

Spectacole voleibalistice așteptate cu interes
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Voleibaliştii gălățeni de la CSM Arcada se află în fața unor noi examene internaționale foarte importante.
După "dubla" pierdută în faţa campioanei Cehiei, Karlovarsko (în Champions League), urmată de meciurile câştigate în CEV Cup cu echipele VK LVI Praga (Cehia) și Chaumont VB 52 (Franţa), gălățenii vor juca, săptămâna viitoare, împotriva nemților de la United Volleys Frankfurt.
Întrucât în Germania s-au impus interdicţii din cauza pandemiei de COVID-19, gruparea din Frankfurt a solicitat clubului gălățean ca ambele jocuri să aibă loc în România. Așa s-a ajuns la situația ca "dubla" dintre cele două echipe să se dispute marți și joi, 18 și 20 ianuarie, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor "Dunărea".

Oaspeții vor veni cu o formație robustă

UV Frankfurt dispune în acest sezon de un lot valoros de jucători, în majoritate componenți ai loturilor naționale ale țărilor din care provin: Olanda, Canada, Japonia, Australia, Estonia și, bineînțeles, Germania. Se înțelege, formaţia din Frankfurt este un adversar redutabil, care își va vinde scump pielea. Și antrenorul echipei, Christophe Achten, vine dintr-o țară cu volei de calitate - Belgia.
În clasamentul la zi al competiției interne, echipa oaspete se află pe locul al doilea. Între ultimele rezultate înregistrate au fost două înfrângeri în disputele cu campioana națională, Recycling Berlin: 0-3 în Supercupă și 1-3 în campionat.
Delegația oaspete va ajunge la Galați duminică noapte și cuprinde 22 de persoane. Luni, la ora 18:00, va avea loc obișnuitul antrenament oficial, iar marți și joi se vor disputa cele două meciuri.

Arcada este pregătită de o replică pe măsură

Echipa noastră s-a pregătit cu minuțiozitate în ultima perioadă, hotărâtă să le dea adversarilor o replică la nivelul competiției. Au avut loc câte unul și două antrenamente zilnic, completate cu sesiuni de lucru în sala de forță, vizionări, plus întregul arsenal de măsuri ce trebuie luate în vederea unor astfel de meciuri foarte importante. Să mai spunem că echipa noastră are suficient de multă experiență în urma multor meciuri disputate în competițiile continentale, eliminarea celor de la Chaumont VB 52 fiind primul succes după o perioadă îndelungată de timp al unei echipe româneşti în faţa uneia din Franţa. În plus, Arcada abordează jocul din postura de lider în campionat. Se speră ca la ora meciului întregul lot să fie apt de joc, adică: Raici, Talpă, Sestan, Bala, Rangel, Bissette, Toro, Sobirov, Rață, Darlaczi, Teleleu, Butnaru, Kantor și Cristudor.
"Ne aflăm în fața a două meciuri foarte grele, în compania unei echipei care, în faza precedentă, a eliminat-o pe Dinamo București, printr-o dublă cu 3-2. Pentru a obține calificarea mai departe este nevoie de concentrare și mobilizare permanente. Programarea ambelor meciuri la Galați poate constitui un avantaj, dar și o presiune în plus. De aceea, credem că având și sprijinul publicului, aliatul nostru, putem obține un rezultat de răsunet, calificarea în sferturile competiției continentale. Promitem să le oferim susținătorilor noștri spectacole voleibalistice de calitate", ne-a declarat antrenorul Sergiu Stancu.

Arbitri din trei țări

Cele două partide vor avea parte și de arbitraje la înălțime. În prima zi va fluiera norvegianul Geir Vestbo, ajutat de Caterzyna Sokol (Polonia), iar la meciul de joi, în scaun se va afla arbitra poloneză, ajutată de grecul Alexandros Avradimis. Observatorul ambelor meciuri va fi Mihail Melnik, din Ucraina.

Citit 373 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro