Șase puncte aduse dintr-o singură deplasare

CSM Arcada a rezolvat cum nu se putea mai bine cele două meciuri disputate la Cluj și Dej, cumulându-le cu acordul cluburilor respective într-o singură deplasare. Mai întâi, a fost 3-0 cu "U" Cluj, vineri seară, pentru ca duminică echipa campioană să joace și cu Unirea Dej. Și de această dată scorul a fost favorabil, 3-0 (25-12, 28-26, 25-15). Întâlnirea a avut și multe momente interesante pentru spectatorul neutru. În setul al doilea, de pildă, s-a jucat mai bine de 30 de minute până când s-a putut fixa verdictul: 3-1, 5-5, 8-6, 12-10, 14-16, 18-20, 24-23, 26-25 (două mingi de set pentru gazde), iar la final au punctat elevii lui Sergiu Stancu, 28-26.

În acest meci s-a jucat cu sextetul de bază: Raici, Bala, Sestan, Talpă, Rangel, Sobirov - Kantor (libero). Au mai fost folosiți: Teleleu, Rață, Toro și Cristudor. Meciul a fost arbitrat de un cuplu bucureștean, Benone Vișan - Cosmin Tudorache.

Joi, 3 martie, este programat meciul ultimei etape, cu CSU Știința București, pentru gălățeni mai rămânând de disputat doar restanța cu Dinamo, din sezonul regulat. Respectivul meci ar putea avea loc după turneul final, pentru adjudecarea trofeului în "Cupa României". Apropo de turneu, acesta va avea loc în zilele de 12 și 13 martie, la Brașov, protagoniste fiind CSM Arcada, Steaua, SCM „U” Craiova și VM Zalău.

Citit 748 ori Ultima modificare Miercuri, 02 Martie 2022 01:47