12 medalii în contul sportivilor gălățeni

Sala Sporturilor din Botoșani a găzduit întrecerile finale ale Campionatului Național de haltere pentru seniori. Gălățenii au avut evoluții foarte bune, cucerind nu mai puțin de 12 medalii.

Fără îndoială, cele mai valoroase sunt cele trei medalii de aur pentru locurile întâi obținute de Alexandra Alexe. Sportiva, antrenată de Nicolae Mihai și Marin Otinceanu, concurând la categoria 81 kg, a reuşit performanţele: 85 kg (smuls), 110 kg (aruncat) și 195 kg (total).

Alți doi colegi de la Dunărea Galați au obținut medalii de bronz pentru locurile III: Magdalena Bejinariu (cat. +87 kg) - cu 55 kg, 65 kg şi 120 kg și Denis Banu (cat. 102 kg) - 105 kg, 120 kg şi 225 kg.

O evoluţie notabilă a avut şi Andreea Penciu, de la CS Universitatea Galați, sportivă antrenată de Nițu Bădărău. Gălățeanca (cat. 76 kg) s-a clasat pe locul al doilea, cu performanţele: 80 kg (smuls), 97 kg (aruncat), 177 kg (total).

Alt elev al lui Bădărău de la Clubul Siretul Piscu, Dumitrel Tăbăcaru, dar care în prezent reprezintă Rapid București, a obținut două medalii de bronz.

Următoarea competiție națională va avea loc la sfârșitul lunii august, Campionatul Național pentru copii, la Arad.

Citit 972 ori Ultima modificare Sâmbătă, 30 Iulie 2022 07:21