SPECIAL DE MONDIAL. Belgia - Maroc 0-2: Emoții de calificare pentru belgieni

Poate că le-a ieșit belgienilor să-i păcălească pe canadieni în prima etapă, atunci când au câștigat nemeritat (1-0), dar de această dată Marocul le-a venit de hac. Primul semnal al pericolului pentru belgieni a fost dat spre finalul primei reprize, când golul marcat de Zyiech a fost anulat.

Jocul mai bun al marocanilor a continuat și în repriza a doua, când au concretizat controlul avut prin golul reușit de Sabiri, la cinci minute de când a venit de pe bancă. Belgienii n-au putut să revină în meci, iar cei care au punctat au fost tot marocanii. Golul de 2-0 a fost înscris de o altă rezervă, Aboukhlal (min. 90+3).

Marocul a urcat astfel pe primul loc în grupa F, cu patru puncte după două meciuri, 0-0 cu Croația și 2-0 cu Belgia. Astfel, selecționata africană a devenit principala favorită la calificarea în optimi.

Citit 609 ori Ultima modificare Duminică, 27 Noiembrie 2022 18:34