România a învins Kosovo şi rămâne în cursa pentru EURO 2024

Echipa naţională de fotbal a României a învins, marţi seară, la Bucureşti, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata statului Kosovo, într-un meci din Grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024. Pentru reprezentativa tricoloră au punctat Stanciu (min. 83) şi Mihăilă (min. 90+3). Oaspeţii au jucat în zece din minutul 43, după eliminarea lui Muriqi. În minutul 59, Stanciu a ratat un penalty.

România (selecţioner Edward Iordănescu) a evoluat în formula: H. Moldovan - A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu - Cicâldău (Olaru 77), Screciu - N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) - G. Puşcaş (Alibec 46).

În celelalte meciuri ale grupei: Elveţia - Andorra 4-0 şi Israel - Belarus 1-0. Clasamentul după 6 etape: 1.Elveţia 14 p, 2.România 12 p, 3.Israel 11 p, 4.Kosovo 4 p, 5.Belarus 4 p, 6.Andorra 2 p. România mai are de jucat, în octombrie şi noiembrie, cu Belarus (deplasare), Andorra (acasă), Israel (d) şi Elveţia (a). Primele două clasate în grupă se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie - 14 iulie), care va fi găzduit de Germania.

În minutul 18, partida a fost întreruptă pentru aproximativ trei sferturi de oră, după ce bannerele afişate de galeria noastră au fost considerate discriminatorii de arbitrul partidei, francezul Willy Delajod. Cum suporterii noştri sunt recidivişti, UEFA va dicta aproape sigur o sancţiune drastică împotriva României, probabil suspendarea terenului propriu pentru următoarele câteva meciuri.

Citit 1131 ori Ultima modificare Miercuri, 13 Septembrie 2023 00:55