Maşina nemţească de fotbal a lui Dorinel, la turaţie maximă. UTA - Oţelul 2-4 (0-3)

(57 voturi)

Ultimul meci al celei de-a 16-a etape a Superligii, disputat luni seară, la Sibiu, a avut un debut şocant pentru gazde, gălăţenii reuşind să marcheze două goluri în primele 5 minute ale întâlnirii. Mai întâi,  în minutul 3, Cisotti a transformat un penalty, acordat de arbitrul Radu Petrescu în urma unui fault asupra lui Pop. Două minute mai târziu, golgeterul Alex Pop a majorat scorul, reluând cu capul în poartă o deviere a lui Silva.

În continuare, meciul s-a aşezat pe coordonatele dorite de Oţelul, cu multe atacuri poziţionale ale gazdelor, care n-au pus în mare pericol poarta lui Dur-Bozoancă, în ciuda unor bâlbâieli ale defensivei gălăţene. În replică, atacurile pe contră ale Oţelului le-au dat de multe ori emoţii arădenilor, cu Pop, Cisotti, Bodişteanu şi Maciel ajunşi în poziţii de finalizare. Aceste ocazii au prevestit, parcă, al treilea gol al Oţelului, marcat de Pop în minutul 34, care l-a lobat pe portar, după o pasă foarte bună a lui Bodişteanu. La 0-3, UTA a clacat, astfel că în dreptul echipei lui Mircea Rednic n-am putut consemna în prima repriză nici măcar un şut pe spaţiul porţii. În schimb, Pop a ratat o ocazie uriaşă de 4-0, în minutul 45, când a întârziat şutul, după ce a scăpat sigur cu portarul.

Repriza secundă a început tot sub controlul absolut al gălăţenilor, care în minutul 54 au înscris pentru 4-0, prin Teles, după un atac colectiv care a paralizat apărarea gazdelor. În continuare, tot Oţelul a fost vioara întâi, dar n-a mai forţat, astfel că fazele de poartă au fost destul de rare. În ultimul sfert de oră al jocului, Fatai a fost la un pas de 5-0, dar a şutat peste, iar Teles şi-a încercat şansa de la semidistanţă, balonul trecând pe lângă. Şi Jardan a încercat poarta de la 25 de metri, iar şutul lui Tănasă a şters bara.

În minutul 86, UTA a înscris prin Căpuşă, la primul şut arădean pe spaţiul porţii Oţelului. Finalul a adus şi un penalty pentru gazde, iar Rareş Pop a dus scorul la o diferenţă mai digerabilă pentru Rednic.

Per ansamblu, un meci foarte bun reuşit de Oţelul, poate cel mai bun din acest sezon, maşina de fotbal pusă la punct de Dorinel Munteanu fiind din ce în ce mai eficientă, după ce până acum a impresionat mai ales prin jocul defensiv.

Oţelul a jucat în formula: Dur-Bozoancă - Silva, Cisse, Lovrici, Jelev - Zivulici - Maciel ('83 Adăscăliţei), Cisotti ('68 Jardan), Teles ('83 Neagu), Bodişteanu ('75 Tănasă) - Pop ('68 Fatai).

Dorinel Munteanu s-a declarat mulţumit de victorie, dar a criticat relaxarea din final: "Trebuie să-mi felicit echipa, pentru că jucătorii au respectat ce am stabilit înainte de joc. Sunt puţin necăjit că am primit două goluri, ceea ce înseamnă că trebuie să lucrăm la psihic, pentru că nu e posibil să iei goluri atât de uşor, pe final, chiar dacă ai 4-0. Vom discuta cum s-au primit cele două goluri, trebuie să fie concentraţi. Chiar nu mi-a plăcut atitudinea unora care au intrat în repriza a doua. Şi ce dacă UTA a avut posesia, a avut-o în terenul ei! Nu a avut nicio ocazie. Obiectivul nostru este play-off-ul, am spus-o de când am promovat".

În clasament, după 16 etape, Oţelul ocupă locul 8, cu 20 de puncte, golaveraj 16-14, aflându-se la numai două puncte de locurile de play-off.

În etapa următoare, după pauza determinată de jocurile echipei naţionale, Oţelul va primi vizita formaţiei CS Universitatea Craiova, meciul fiind programat pe 26 noiembrie.

Citit 5103 ori Ultima modificare Marți, 14 Noiembrie 2023 22:44