Oțelul - Sepsi 2-3. Fără puncte, după un meci spectacol şi ratarea sezonului

(30 voturi)

Ultimul meci al etapei cu numărul 19 din Superligă s-a dovedit a fi și cel mai spectaculos.

Oțelul a pierdut, scor 2-3, pe teren propriu, cu Sepsi, la capătul unui joc în care ar fi putut scoate cel puţin un rezultat de egalitate. Meciul a început practic de la 0-1, prima fază importantă a partidei însemnând și primul gol, înscris de Matei (min. 4). Apărarea Oțelului a fost surprinsă avansată la o fază care nu anunța nimic, Matei a scăpat în spatele lui Yabre, iar din postură de singur cu portarul l-a fentat scurt pe Dur-Bozoancă pentru 0-1.

Tot Sepsi a fost echipa mai bună până la jumătatea primei reprize, perioadă în care defensiva gălățeană a fost serios pusă la încercare. În afară de Dur-Bozoancă, inclusiv Cisotti a scos un gol ca și făcut, de pe linia porții.

Oțelul a reușit să echilibreze jocul spre finalul reprizei. Gălățenii s-au apropiat tot mai mult de poarta adversă, iar Maciel avea să aducă egalitatea în minutul 38, când a îndeplinit cu mult calm o simplă formalitate, din câțiva metri, cu poarta goală. Faza premergătoare a fost extrem de spectaculoasă, cu o lansare excelentă a lui Cisotti către Pop, iar atacantul Oțelului a reluat frumos din voleu spre poartă, dar mingea a nimerit bara. Din stâlpul din dreapta lui Niczuly, mingea a ricoșat cu noroc la Maciel și așa s-a făcut 1-1.

Repriza a doua, începută tot prost

Jocul din repriza a doua a început cu Sepsi la cârmă, iar covăsnenii aveau să și marcheze în cele din urmă. Din păcate, cea mai bună apărare a campionatului a fost făcută franjuri în acest meci, iar degringolada ăn defensivă a fost speculată la maximum de echipa oaspete. Ștefănescu a făcut 1-2, cu un șut violent de la marginea careului, după ce i-a depășit ușor pe Zivulici și Teles (min. 64).

În minutul 75, scorul a devenit 1-3, după ce Denis Ciobotariu a punctat din centrul careului, la un corner al oaspeților. Deși era marcat de Fatai, fundaşul oaspeţilor a reușit să se plaseze mai bine și a punctat pentru desprinderea pe tabelă  a echipei sale.

Forcing de final al gălăţenilor

De la 1-3 încolo, pe teren a existat doar Oțelul, care s-a trezit cu disperare în tentative multiple de atac. Cîrjan a reaprins speranțele în minutul 83, când a reluat frumos, pe lângă portarul Niczuly, o pasă excelentă a lui Maciel, pentru 2-3.

Cea mai mare ocazie a campionatului avea să se consume la intrarea în minutele de prelungire. Fatai a nimerit bara, de acolo mingea a ajuns la Cîrjan, a cărui execuție cu capul a fost stopată de un fundaș advers pe linia porții. Faza a continuat cu o ratare greu de explicat, când Lopez l-a nimerit fix pe Ninaj (aflat şi el pe linia porții), de la numai 2-3 metri. Au mai fost și alte câteva ocazii până la final, dar tabela a rămas la scorul de 2-3.

Eșecul în faţa celor de la Sepsi, coroborat cu celelalte rezultate ale etapei, o plasează din nou pe Oțelul departe de zona de play-off. Trupa lui Dorinel Munteanu (suspendat pentru meciul cu Sepsi) a picat pe locul 11, cu 23 de puncte, la cinci lungimi distanță față de locul 6 (clasare de play-off). Mai mult, echipa roș-alb-albastră are doar un punct avans peste pozițiile de baraj.

Următoarea etapă o va găsi pe Oțelul în deplasare la "U" Cluj, echipă aflată pe locul 5. Meciul este programat duminică, 17 decembrie, de la ora 15:00.

Citit 4813 ori Ultima modificare Miercuri, 13 Decembrie 2023 18:04