O ultimă ruşine! România a remizat cu Albania, scor 1-1

Reprezentativa de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, marţi seara, în deplasare, în compania selecţionatei Albaniei, în ultima etapă a Grupei D de calificare la Campionatul European din 2012 şi încheie preliminariile pe locul trei.

Golul albanezilor a fost reuşit de Salihi '24, în timp ce pentru România a punctat Luchin '77.

Meciul a fost întrerupt timp de două minute, începând din minutul 80, după ce fanii albanezi au aruncat mai multe torţe în teren, după golul marcat de Srdjan Luchin.

România a înregistrat în Grupa D a preliminariilor Euro-2012 trei victorii (3-1 cu Luxemburg, acasă, 3-0 cu Bosnia-Herţegovina, acasă, şi 2-0 cu Luxemburg, în deplasare), cinci remize (1-1 cu Albania, acasă, 0-0 cu Belarus, în deplasare, 0-0 cu Franţa, pe teren propriu, 2-2 cu Belarus, acasă, şi 1-1 cu Albania, în deplasare) şi două înfrângeri (0-2 cu Franţa, în deplasare, şi 1-2 cu Bosnia-Herţegovina, în deplasare).

România încheie Grupa D a preliminariilor pe locul 3, cu 14 puncte, fiind urmată în clasament de Belarus (13 puncte), Albania (9 puncte) şi Luxemburg (4 puncte).

Citit 599 ori Ultima modificare Miercuri, 12 Octombrie 2011 10:08