Hocheiştii de la Dunărea Galaţi s-au calificat în semifinalele Cupei României

Hocheiştii de la CSM Dunărea, antrenaţi de rusul Iuri Bondarev, şi-au asigurat prezenţa printre cele patru participante la turneul final al „Cupei României”, în urma victoriei categorice obţinute vineri seară, pe teren propriu, în faţa celor de la Progym Gheorgheni, cu scorul de 10-2.

Ceva emoţii au fost doar în prima repriză, când oaspeţii au deschis scorul, marcând apoi pentru 3-2 după ce gălăţenii replicaseră prin trei goluri consecutive. Lucrurile s-au lămurit în repriza secundă (scor 6-2 pentru Dunărea la a doua pauză), scorul luând proporţii în al treilea act. Pentru CSM Dunărea Galaţi au marcat Levente Elekes (3), Juraj Zemko (2), Lukas Ruzicka, Boris Ruzicka, Martin Baron, Cătălin Geru şi Attila Tanko.

Turneul final al „Cupei României” se va desfăşura la Patinoarul Artificial din Galaţi, pe 21 şi 22 decembrie. În prima zi sunt programate semifinalele, CSM Dunărea urmând să joace cu Steaua Rangers Bucureşti, iar în cea de a doua zi vor avea loc finala mică şi finala mare.

Dunărea şi Progym s-au mai întâlnit în alte două meciuri, sâmbătă şi duminică, ambele contând pentru Liga Naţională, ultimele din prima fază a sezonului regulat. Echipa gălăţeană s-a impus şi în aceste două jocuri, sâmbătă cu scorul de 8-2, iar ieri cu 8-3.

Citit 1065 ori Ultima modificare Duminică, 04 Decembrie 2011 17:38