Handbalistele de la Danubius, la al treilea eşec consecutiv

Reprezentanta Galaţiului în Liga Naţională feminină de handbal, HC Danubius, nu a izbutit nici în etapa a III-a să simtă gustul victoriei. În confruntarea cu vicecampioanele de la „U” Jolidon Cluj, găzduită duminică dimineaţa de Sala „Siderurgistul”, gălăţencele au cedat la o diferenţă de şapte goluri: 24-31.

Momentul psihologic al întâlnirii s-a consumat la începutul meciului, când pe fondul mai multor greşeli individuale Danubius a cedat iniţiativa, astfel că de la 4-1 (minutul 5) ardelencele au marcat de nouă ori consecutiv: 4-10, în minutul 15. Din acest moment, Curtean, Glibko şi compania s-au aflat într-o permanentă cursă de urmărire, însă fără niciun succes pe tabela de scor.

„Consider că rezultatul de pe tabelă nu reflectă realitatea de pe teren, noi am evoluat mult mai bine decât în partidele precedente. Greşelile copilăreşti ne costă! Aici ţine de experienţă, de valoare, nu mai are nicio legătură cu pregătirea”, a declarat antrenoarea de la Danubius, Alexandrina Soare (foto).

Danubius Galaţi - „U” Jolidon Cluj 24-31 (11-15)

Danubius: Bobeică, Ciontu, Ancerencu - Glibko 8, Zaremba 6, Curtean 4, Gheorghe 3, Cricleviţ 2, Trandafir 1, Cioaric, Lazarin, Pătuleanu, Mărginean, Burlachenko şi Dodan;

„U” Jolidon: Petroczi, Măzăreanu - Chintoan 10, Dincă 6, Tivadar 5, Senocico 5, Carteaş 3, Paraschiv 2;

Aruncări de la 7m: Danubius 3 (2 transformate); Cluj 2 (2). Minute de eliminare: 8-8 (Burlachenko - cartonaş roşu).

Evoluţia scorului: 4-1 (min. 5), 4-10 (15), 7-11 (21), 11-15 (pauză), 13-16 (34), 16-23 (44), 20-25 (48), 24-34 (rezultat final).

Citit 1304 ori Ultima modificare Luni, 08 Octombrie 2012 11:36