Oţelul iese din ceaţă! Victorie la Ceahlăul, în sferturile Cupei României (GALERIE FOTO)

Oţelul iese din ceaţă! Victorie la Ceahlăul, în sferturile Cupei României (GALERIE FOTO)

Foto: Sorin Pană
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
19 comentarii

Partida de la Piatra Neamţ, a fost întreruptă în minutul 27 din cauza ceţii şi a fost reluată după o oră * Până atunci, scorul fusese deschis de Iorga, iar după reluare a fost majorat de Băjenaru * În semifinale, Oţelul va juca cu Petrolul, turul în acest an, la Galaţi, iar returul în 2013


Meciul salvării întregului sezon pentru Oţelul, de care depindea iernarea în coordonatele marii performanţe, visând la trofeu şi la accesul în cupele europene, a început în condiţii meteorologice speciale. Un sfert de finală mai mult în orb, aşa au fost nevoiţi jucătorii să dea mai ales pasele lungi, dacă se pot numi pase în condiţii de ceaţă foarte densă. Pentru privitori, atât cei din tribune cât şi cei din faţa televizoarelor, a fost un calvar, aproape imposibil de dat seama unde e mingea.

Pe teren, la câţiva metri distanţă fie se vedea cât de cât, fie Neagu o fi evoluat cu ceva lentile de contact speciale, cu infraroşu sau ce tehnologie anti-aceaţă o fi descoperit, de vreme ce a reuşit o pasă filtrantă perfectă, lungă, printre fundaşi, pentru Iorga, singur cu portarul şi finalizare calmă, minge plasată pe lângă portar pentru 0-1. Gazdele au reacţionat greu, prima lor ocazie venind în minutul 20, la o centrare din corner, portarul Simaitis respingând mingea reluată cu capul de Golubovici.

Cu fiecare minut trecut, ceaţa a devenit tot mai densă, astfel că arbitrul Marcel Bîrsan a decis să întrerupă partida în minutul 27.

Simaitis şi-a etalat valoarea

După aproape o oră de aşteptare meciul s-a reluat, cu Oţelul în ofensivă, portarul nemţean scoţînd de lângă bară la şutul lui Giurgiu (29’). Apoi Ceahlăul a echilibrat şi a încheiat repriza cu o ocazie uriaşă: Constantinescu a scăpat singur cu portarul, iar Simaitis a respins, demonstrând că-şi merită locul în lotul Oţelului.

Repriza a doua a început cu un pas la ofsaid întârziat al lui Perendja, Constantinescu era din nou doar cu Simaitis în faţă, dar a lobat peste poartă. Le fel de uriaşă a fost şansa lui Iorga de a închide meciul (54’), şut peste, singur cu portarul, uşor lateral stânga.

Următoarea şansă n-a mai fost ratată. Giurgiu a săltat superb peste fundaşi, Băjenaru s-a desprins şi a înţepat-o în plasă, lîngă bară. De ajuns pentru o  iarnă cu vise de mărire la gura sobei. În semifinale, adversară ne va fi Petrolul, meciul tur la Galaţi pe 18 decembrie, iar returul în primăvara anului viitor, abia după preconizată campanie de transferuri prin care Oţelul să redevină o forţă.

CEAHLĂUL P. NEAMŢ - OŢELUL GALAŢI  0-2

Meci disputat miercuri seară, în sferturile de finală ale Cupei României
Stadionul Ceahlăul, spectatori 1.500;
Au marcat: Iorga 11’, Băjenaru 65’;
Cartonaşe galbene: Viţelaru 83’, respectiv Perendja 17’, Neagu 52’, Giurgiu 85’;
Ceahlăul: Miron - Moreno, Aloisio (Viţelaru 73’), Ichim, Rusu (Velici 76’) - Achim, Monroy - Bădescu, Stana, Constantinescu - Golubovici. Antrenor Costel Enache;
Oţelul Galaţi: Simaitis - Râpă, Perendija, Sârghi, Murgoci (Ljubinkovici 60’) - Neagu (Benga 71’), Giurgiu - Iorga, Băjenaru, Stromajer (Viglianti 89’) - Punosevac. Antrenor: Viorel Tănase.
Arbitri: Marcel Bîrsan (central) - Miklos Nagy, Sebastian Gheorghe (asistenţi).

Citit 2422 ori Ultima modificare Joi, 29 Noiembrie 2012 13:46

19 comentarii

  • postat de @carcalete Vineri, 30 Noiembrie 2012 11:43 Link la comentariu
    0
    0

    Mai,carcalete, ai auzit de pivot ,pe acest post se potriveste de minune Punosevac,datorita insistentei sale a fost obligat acel fundas de la dinamo sa-si dea autogol, si daca mai vrei sa afli ceva ,atunci afla, ca se potriveste Punosevac f.bine cu Zaharia.Referitor la Neagu trebuie sa-ti spun ca este singurul jucator din tara care foloseste acest procedu si daca se perfectioneaza v-a deveni redutabil ,imposibil e deposedat,crezi ca degeba l-a convocat Piturca ?Tinand cont de pasa pe care a dato Neagu,in meciul de cupa ,lui Iorga,tu nu ai sa fii niciodata in stare sa intelegi acest jucator si fotbalul in sine pt. ca faci parte din acea categorie ,de suporteri care sa vad campioni dupa o victorie in deplasare.Avand in vedere limbajul ,jignitor ,pe care il folosesti am ezitat sa-ti raspund la timp si sper ca acest raspuns,intarziat, al meu sa te determine sa nu mai manjesti cu noroi,nemeritat,jucatorii si persoanele care difera ca gust.

    Raportează
  • postat de smecher Joi, 29 Noiembrie 2012 15:51 Link la comentariu
    0
    0

    acum hai sa va zic ceva pe timpul cand inainte se juca fotbal de placere era altceva ca acum sa umble in cluburi si dupa femei si bani

    Raportează
  • postat de suporter Joi, 29 Noiembrie 2012 15:37 Link la comentariu
    0
    0

    cred ca m-am exprimat gresit. atit rezultatele OTELULUI si a rapidului din campionat sint dupa ce se stia tragerea la sorti din cupa. poate gresesc.

    Raportează
  • postat de suporter Joi, 29 Noiembrie 2012 15:31 Link la comentariu
    0
    0

    pe mine ma bucura tare mult rezultatele astea ale OTELULUI cu ceahlau. ceahlau-otelul 4-1 in campionat in luna noiembrie, ceahlau-OTELUL 0-2 in cupa. asta mie imi spune ca se doreste cu adevarat sa se faca echipa buna la GALATI. nu are sens in momentul de fata sa fii o echipa cu o clasare atit de proasta in campionat si sa speri la o participare in cupe europene prin cistigarea cupei daca nu te bazezi pe ceva. la ora actuala OTELUL e o echipa mai slaba decit cfr care sint sigur ca se axeaza pe banii din CL si cupa, ce ii duce la anul in europa, decit ploiestiul cu investitii mari, cu un stadion super, chiar decit rapidul. acolo sint nesimtiri ale conducerii, dar spun rapid pentru ca eu cred ca astra, alta echipa cu lot bun, nu vrea sa continue in cupa. spune si rezultatul din 5.11, rapid-astra-0-2. de ce casele de pariuri i-au dat favoriti pe OTELUL si rapid dupa rezultatele din campionat, dupa stabilirea meciurilor din cupa? cred ca intr-adevar la iarna se face echipa la GALATI. altfel nu are sens sa cheltuiesti bani si energii de pomana. credeti ca oamenii de la OTELUL nu cunosc valoarea actuala a lotului? doar sa nu se mai creada in minuni. poate o sa iau injuraturi dar eu asta cred. o zi buna.

    Raportează
  • postat de smardoi Joi, 29 Noiembrie 2012 15:27 Link la comentariu
    0
    0

    Daca a fost intrerupt meciul se reia din minutul 27 sau ramane 1-0 ?

    Raportează
  • postat de carcalete Joi, 29 Noiembrie 2012 14:25 Link la comentariu
    0
    0

    pentru petru2-daca spui ca ti a placut Punosevac inseamna ca esti la fel de paralel precum el cu sportul asta,ala chiar ca nu are nici o treaba cu jucarica asta si sigur va zbura din iarna.
    Si Neagu la fel,baiatului i-a intrat atat de tare fumurile in cap de cand a fost selectionat incat nimeni nu mai intelege de fapt ce vrea asta sa joace.Numai figuri,numa suruburi sau cum ***mea s or numi incercarile alea de fenta cand se baga ca tantalaul in clinciuri,pierde mingea si apoi cerseste fault.Mai da l in ***mea cu stilul lui cu tot ca aproape toate contraatacurile pleaca din greselile lui.Oare antrenorul nu vede asta?Mai ia si galbene ca fraierul,trei din patru le ia absolut gratuit si prosteste.Pierde mingea si apoi umbla la cotoaie ca aia de la marlea.Sa l ***in gura de taranoi navetist ca joaca numai de a n pulea.Degeaba dai o pasa buna daca 10 le dai adversarilor,geaba faci 2 recuperari daca urmeaza 10 faze in care pierzi mingea,asta face basitul asta.Cu rasuceli si cu simulari din astea merge la sateasca la el nu in liga 1

    Raportează
  • postat de Galatean Joi, 29 Noiembrie 2012 13:11 Link la comentariu
    0
    0

    Daca n-a fost un aranjament de genul: " tu iei punctele dar lasa-mi mie culoar in cupa"! calificarea e de bun augur...... Problema e ca echipa e , in continuare, f. subtire si ca lot si ca inteligenta in joc !!! Daca la iarna, in pauza dintre tur si retur, nu se fac transferuri serioase, care sa intareasca lotul cu jucatori cu orgoliu de profesionisti , divizia B nu va mai putea fi evitata ! Cu actualul lot nu vom trece de Petrolul sub nicio forma si vom ramane, in continuare , cu aceiasi echipa de labili psihic, impotenti si iubitori de manele !!! Sper din tot sufletul sa fiu contrazis .

    Raportează
  • postat de kank Joi, 29 Noiembrie 2012 12:57 Link la comentariu
    0
    0

    Cele cateva comentarii stupide cred si sper ca sunt facute de acelasi retard.
    Nu vreau sa cred ca prostia in randul suporterilor galateni are o densitate atat de mare

    Raportează
  • postat de ADYtza74 Joi, 29 Noiembrie 2012 12:36 Link la comentariu
    0
    0

    In primul rand vreau sa multumesc cetii care a intrerupt meciul si am apucat si eu sa vad meciul din min.30 ca am ajuns acasa de la srevici si i-l pierdeam in timpul normal.Bravo baietii si succes pe mai departe!!!!!!!

    Raportează
  • postat de jiji Joi, 29 Noiembrie 2012 10:09 Link la comentariu
    0
    0

    smechere, esti prost sau te prefaci. in cupa nu se joaca pe puncte si nu e retur la sferturi...in rest, meci bun de aparare, contraatacul a functionat de citeva ori - e adevarat ca si Ceahlaul joaca slabut de vreo citeva meciuri - iar baietii au avut tarie de caracter - apropo, stie cineva pe ce prima au jucat? poarta e asigurata ptr meciul urmator, speram sa se refaca pina luni jucatorii folositi ieri, cartonasele galbene sa nu conteze, Giurgiu a vazut aseara galbenul, cred ca e al patrulea = suspendare in meciul cu Iasiul. si apropo, cred prima mansa a semifinalei nu se mai joaca anul acesta...si cred ca nici etapa a 20-a din Liga 1.

    Raportează
  • postat de katalinkostel Joi, 29 Noiembrie 2012 09:57 Link la comentariu
    0
    0

    Aurolacii de la peluza unde sunt.....nu am mai vazut de mult DEMISIA...DEMISIA.....Succes Otelul!!!!

    Raportează
  • postat de petru2 Joi, 29 Noiembrie 2012 09:50 Link la comentariu
    0
    0

    Am vazut un Giurgiu fenomenal,bravo baieti,un Punosevac neobosit care le-a hartuit apararea tot meciul,chiar daca nu a avut realizari deosebite,nu am vazut in prima liga un atacant care sa hartuiasca apararea adversa pe toata durata meciului,asa cum a facuto el ,felicitari si cu persevernta vor veni si golurile.Portarul,este talentat dar ii lipseste experienta {se boxeaza numai in lateral}.Murgoci a jucat bine in acest meci,dar mai bun este Ljubinkovici {lucru sesizat si de Tase}.Vreau sa le atrag atentia postacilor de mai jos ca aceasta partida s-a jucat in cupa nu in campionat....

    Raportează
  • postat de suporter Joi, 29 Noiembrie 2012 08:29 Link la comentariu
    0
    0

    eu cred ca totul depinde de ce se va intimpla in iarna. daca se aduc jucatori de valoare, asa cum s-a promis, poate avem o sansa si cu conditia unui rezultat bun in tur. daca ramine lotul actual sau se va merge pe cei din pepiniera proprie, nu trecem de petrolul.

    Raportează
  • postat de smecher Joi, 29 Noiembrie 2012 02:21 Link la comentariu
    0
    0

    bravo,sunt punctele care ne trebuie.Returul cu ceahlaul se joaca pe teren neutru la galati ?

    Raportează
  • postat de Catalin Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:44 Link la comentariu
    0
    0

    Boilor cine a fost in poarta:Branet sau Simatis? Capatana tu esti o panarama,nu un gazetar...

    Raportează
  • postat de viorel Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:31 Link la comentariu
    0
    0

    trei comentarii facute de trei idioti !daca a-ti vazut meciul la aceeasi carciuma ,de ce nu a-yi convenit ca doar unul sa scoata prostii din el?

    Raportează
  • postat de IORGA Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:24 Link la comentariu
    0
    0

    doamne cat de tolomac e 'BINE ASA BAFTA OTELUL'. Frate astia ne-au furat: in mica pauza competitionala otelul a jucat un amical care l-a si castigat. De ce dreaq nu ne-au dat 3 puncte ???????? Eu nu m-ai inteleg nimic!!!!!!!! AJUTA-MA "BINE ASA,HAI OTELUL". FII OM BUN CU MINE SI AJUTA-MA SA INTELEG TOATE DEDESUPTURILE ASTEA PE CARE NU MULTI LE INTELEG !!!!!!!!:))))))))))))

    Raportează
  • postat de ma-ta are puncte Miercuri, 28 Noiembrie 2012 22:39 Link la comentariu
    0
    0

    marsh idiotule! tu te-ai uitat la baschet pana acum. ma-ta are puncte iar asta e un meci din cupa

    Raportează
  • postat de Bine așa, HAI OȚELUL !!! Miercuri, 28 Noiembrie 2012 21:17 Link la comentariu
    0
    0

    Bravo tatăăăă !!! Orice punct este de aur. Nu-s mort după voi, dar orice veste bună, este bună, mai ales că suntem cam pe jos în clasament și nu vreau, măcar din orgoliu, să zburăm în Liga a 2-a. Baftă, HAI OȚELUL !!!!

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.