Astăzi aflăm dacă Oţelul primeşte sau nu licenţa pentru Liga I
Foto: Foto: Sorin Pană

Astăzi aflăm dacă Oţelul primeşte sau nu licenţa pentru Liga I
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Clubul gălăţean află azi dacă va primi acceptul de a evolua în prima ligă şi din sezonul următor, după ce n-a trecut primul examen al Sistemului Naţional de Licenţiere


Cel mai important „meci” din ultima perioadă pentru clubul gălăţean a devenit cel cu licenţa, după ce Oţelul s-a aflat pe lista cluburilor care n-au primit-o la prima instanţă. Astăzi, Comisia de Apel va da verdictul după ce zilele trecute avocaţii TNG-ului (firma care deţine pachetul majoritar de acţiuni) au depus actele necesare pentru completarea dosarului de licenţiere.

"Din punctul nostru de vedere nu sunt probleme legate de licenţiere, ne aflăm în faza de apel, am depus documentele suplimentare care ne-au fost cerute. Au fost mici inadvertenţe ce au ţinut de lipsa de comunicare, dar s-au rezolvat. Aşteptăm verdict pozitiv din partea Comisiei de Apel”, a spus Remus Pascu, directorul executiv al FC Oţelul. Întrebat dacă poate garanta că Oţelul va primi licenţa, Pascu a răspuns sec: "Doar moartea e garantată".

În cazul în care nici la apel nu va fi primită licenţa, clubul gălăţean mai are doar varianta Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, care ar urma să dea verdictul final până pe 31 mai.

De asemenea, o altă variantă optimistă pentru gălăţeni în cazul în care nu vor primi licenţa este aceea de modificare a regulamentului prin care doar cluburile care participă în cupele europene să fie nevoite să-şi depună dosarul de licenţiere, aşa cum se întâmplă în Spania.

 

Conducerea aşteaptă revenirea lui „Grig”

Altfel, după eşecul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, scor 0-2, managerul general Narcis Răducan a declarat că e nevoie de revenirea antrenorului Petre Grigoraş pentru a readuce la viaţă echipa în ultimele meciuri rămase de disputat în Liga I.

„Este dificil fără antrenorul principal pe bancă, chiar dacă staful tehnic al lui Grigoraş munceşte zi de zi. Noi sperăm ca Grig să-şi revină cât mai repede, pentru că doar şi simpla lui prezenţă la antrenament contează foarte mult. Nu suntem încă lipsiţi de griji, chiar dacă este o anumită distanţă între noi şi Chiajna, însă este umilitor pentru noi să suferim până în ultima etapă", a spus Răducan.

Conform recomandării medicilor, Grigoraş mai are cel puţin o săptămână de repaus şi va rata cu siguranţă meciul de sâmbătă, de la Mediaş, cu Gaz Metan. Pe lângă partida de sâmbătă, gălăţenii mai au de disputat cel puţin patru partide până la finalul sezonului, trei în campionat (cu Ceahlăul, FC Vaslui şi Dinamo), plus returul semifinalei din Cupa României, cu Petrolul.

Citit 2027 ori Ultima modificare Joi, 09 Mai 2013 18:03

7 comentarii

  • postat de ogika
    Vineri, 10 Mai 2013 22:22
    ce fata are pascu asta parcai pinokio ce urechiat e asta bai schimbati poza se va speria copiii
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ăștia joacă Spâmzurătoarea
    Vineri, 10 Mai 2013 12:07
    IV. CONTINUITATEA ACTIVITĂŢII
    Evaluarea respectării principiului
    Proceduri (ANEXA VII.E):

    ”Licenţa trebuie refuzată dacă, în baza informaţiilor financiare evaluate de licenţiator,în opinia acestuia,
    este posibil ca solicitantul de licenţă să nu fie capabil să îşi desfăşoare activitatea conform principiului
    continuităţii, cel puţin până la sfârşitul sezonului pentru care se acordă licenţa”


    Deci AM BELIT-O!!!!!!!!!!!!!
    -ÎN CONCLUZIE nu vom lua sau vom lua
    doar dacă
    ÎN OPINIA ACESTUIA(deci dacă vor mușchii lor)adică a licențiatorului
    ESTE POSIBIL(adică presupune)......

    Prin urmare depinde dacă vor sau nu să ne dea licența!!!!!!!!!!!!!
    Și vor sau nu în funcție de ce ordine primesc de la anumite persoane!!!!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ăștia joacă Spâmzurătoarea
    Vineri, 10 Mai 2013 11:54

    Art17–nu se primesc documente financiare noi;
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ăștia joacă Spâmzurătoarea
    Vineri, 10 Mai 2013 11:50
    Comisiile de licentiere

    APROBAT IUNIE 2012

    SISTEMUL NAȚIONAL DE LICENȚIERE A CLUBURILOR
    COMISIA DE LICENȚIERE
    Magdalena Filip Preşedinte
    Alina Marin Vicepreședinte
    Ion Manole Membru
    Nadir Geafer Ali Membru
    Marian Văsie Membru

    COMISIA DE APEL
    Alexandru Mihai Micu Preşedinte
    Aurelian Gherghe Vicepreședinte
    Constantin Valerică Membru
    Mihai Drulă Membru
    Emil Cătălin Mălăia Membru
    0
    0
    Raportează
  • postat de in Liga a doua va e locul
    Vineri, 10 Mai 2013 08:56
    Cea mai buna solutie. Urmati traseul echipei de handbal feminin Danubius care a reusit sa retrogradeze. Cred ca in Liga a doua va e locul, echipa de doi lei si milioane de euro. Stane poti fi mandru de ce ai reusit cu echipa, cu relatiile tale ai luat titlul si tot cu relatiile tale ai reusit sa lasi galatenii fara placerea de a vedea fotbal de calitate la Galati. Esti un gunoi Stane !
    0
    0
    Raportează
  • postat de cobra-galati
    Vineri, 10 Mai 2013 06:42
    SI FC OTELUL ARE TRADATORII EI-T.NG,MARIUS STAN,si altii!

    A.M.R 236 ZILE CU
    AFISAREA LISTEI IUDELOR
    SIDERURGIEI SI CU CAPUL LOR DIN
    TOTDEAUNA – mircea scintei:
    1)Bezman
    2)Eftimie
    3)Crisan
    4)Postolache
    5)Onica
    6)Dragan
    7)Toma
    8)Macovei
    9)Harnagea
    10)Cerbu
    11)BEREgic
    12)Modiga
    13)ILINCA DIACONU
    -236 de zile pt a nu ii
    uita parte din IUDELE care iar au TRADAT pe patimasii
    din AMG, girati de cei TRADATI!

    ATENTIONARE

    Inst. de monitorizare si statistica a
    SOLIDARITATII atentioneaza
    salariatii din AMG despre
    posibilitatea caderilor masive de
    sectii si uzine la locul lor de munca .
    Toate astea pe fondul acumularilor
    de nepasare,tradare,si lasitate a
    diferitelor categorii sociale din aceasta fabrica.
    0
    0
    Raportează
  • postat de pepeman
    Vineri, 10 Mai 2013 06:23
    Dacă pentru dl Pascu doar moartea este sigură, tragem concluzia că TNG nu-şi plăteşte taxele şi impozitele la stat.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.