Oţelul a învins la Mediaş, gazdele au avut o bară spre final

Fotbaliştii de la Oţelul Galaţi au învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Vitinho '47 pentru Gaz Metan Mediaş, respectiv Benga '49 şi Vancea '59 pentru Oţelul.

Oţelul a făcut o prima repriză foarte bună, doar ghinionul făcând ca scorul să rămână 0-0 până la pauză, cu Filip şi Iorga trimiţând mingea în bară. Repriza secundă a început frustrant, cu un gol marcat de gazde pe fondul unei reacţii târzii a lui Grahovac, singura scuză a portarului gălăţenilor putând fi soarele orbitor.

Oţelul a reacţionat imediat, a egalat repede în urma unui corner prin Benga, apoi a continuat să joace ofensiv şi a fost răsplătită prin reuşita lui Vancea, deviere imparabilă la centrarea lui Dan Popescu.

Din momentul intrării lui Antunes în locul lui Vancea, jocul Oţelului s-a tăiat, roş-alb-albaştrii încercând doar să ţină cât mai mult de minge, la trecerea timpului. De data aceasta au scăpat nepedepsiţi pentru pasul înapoi, cu multă şansă Munteanu trimiţând în bara transversală în minutul 88’

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Muth, Trtovac, Markovici, Buzean - Breeveld, Roman - Avram, Eric (Todea '83), C. Petre (Vitinho '46) - Bawab (Munteanu '72). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cîrjă, Sîrghi, Benga, Popescu (Ljubinkovici '90+2) - Neagu, Filip, Iorga - Astafei, Vancea (Antunes '63), G. Paraschiv (Stromajer '86). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Paraschiv '42, Grahovac '78

Arbitri: Dragoş Teodor (central) - Miclos Nagy, Gero Szabo (asistenţi) - Marian Bordean (rezervă)

Citit 1229 ori Ultima modificare Sâmbătă, 11 Mai 2013 22:24

5 comentarii

• postat de anst
    Luni, 13 Mai 2013 21:59
    @smecher : Frate, tu esti PROST de smecgher ce esti? Auzi, tu esti retardat ? Ai auzit de punct, virgula, acordul subiectului cu predicatul...Ce plm ma intereseaza pe mine ca tu te bucuri ca un idiot de victoria de la Medias?Sincer, a fost un meci la fel de slab ca cel de acasa cu U Cluj doar ca am intalnit o echipa mai slaba ca a noastra.La acest meci. Dar pentru agramati ca tine mi se face scarba sa mai scriu aici.Auzi jucatori liberi de contract, nu scumpi ca astia....doamne cata prostie zace in tine! Si ce este cel mai pacat , este ca nu te poti trata.Nici tu, nici altii ca tine
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Luni, 13 Mai 2013 19:11
    eu unul ma bucur de victoria din acest meci dar astept sa vad ce vor face sezonul urmator adica 2013-2014 narcis raducan a declarat ca vrea jucatori de la rapid bucuresti ca tot se duce clubul in liga 2 de ce nu unii numai vor sa joace cu rapidul in liga 2 cu toate ca e greu nu are bani cu ce sa-i plateasca pe jucatorii de acolo dar vom vedea la banii pe care ii are otelul galati acum ar trebui sa i-a jucatori liberi de contract nu de astia scumpi ca nu are otelul galati bani de ei
    0
    0
    Raportează
  • postat de iri
    Duminică, 12 Mai 2013 15:50
    A devenit atat de important subiectul Otelul , incat nimeni numai comenteaza nimic. Asta se intampla cand iti bati joc la nesfarsit de cei care te sustin!!! Meciul cu U Cluj a pus capac, nu am vazut nici un jucator sa lupte pe teren pana la epuizare!! Nimeni din lotul actual, nu l-a vazut pe TASE, in ultima etapa acasa cu Steaua, in anul cand am retrogradat si ne-a salvat Petrolul!!! TASE arata a om turbat, lupta pana cadea jos din picioare, Otelul avea 3 jucatori eliminati, s-a terminat 1-1, aveam nevoie de victorie. Jucatorii Otelului de azi, in situatii similare, se plimba pe teren, se lauda cu tatuaje, si vorba galeriei: castiga intr-un an, cat un roman in 10 ani!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de bontea sorin
    Duminică, 12 Mai 2013 06:07
    ieri in campionatul de juniori otelul galati98- steaua dunarii galati98: 1-1, dar cei mai buni de pe teren am fost noi cei de la steaua dunarii, am fost cu 3 clase peste cei mai infumurati jucatori de la otelul98. mi sau parut slabuti tare de tot si cred ca noi meritam sa mergem la turneul zonal nu ei. au fost varza cu tot cu antrenorul lor. forza steaua dunarii98.
    0
    0
    Raportează
  • postat de durul
    Sâmbătă, 11 Mai 2013 23:06
    acum cu ceahlaul ce urmeaza ? sa le dam saracii meciul sa se salveze de la retrogradare si poate primesc si baietii niste bani ,ori de la oaspeti sau si de la ei si de la pariuri....