Oţelul a învins la Mediaş, gazdele au avut o bară spre final

Fotbaliştii de la Oţelul Galaţi au învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XXXI-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Vitinho '47 pentru Gaz Metan Mediaş, respectiv Benga '49 şi Vancea '59 pentru Oţelul.

Oţelul a făcut o prima repriză foarte bună, doar ghinionul făcând ca scorul să rămână 0-0 până la pauză, cu Filip şi Iorga trimiţând mingea în bară. Repriza secundă a început frustrant, cu un gol marcat de gazde pe fondul unei reacţii târzii a lui Grahovac, singura scuză a portarului gălăţenilor putând fi soarele orbitor.

Oţelul a reacţionat imediat, a egalat repede în urma unui corner prin Benga, apoi a continuat să joace ofensiv şi a fost răsplătită prin reuşita lui Vancea, deviere imparabilă la centrarea lui Dan Popescu.

Din momentul intrării lui Antunes în locul lui Vancea, jocul Oţelului s-a tăiat, roş-alb-albaştrii încercând doar să ţină cât mai mult de minge, la trecerea timpului. De data aceasta au scăpat nepedepsiţi pentru pasul înapoi, cu multă şansă Munteanu trimiţând în bara transversală în minutul 88’

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Muth, Trtovac, Markovici, Buzean - Breeveld, Roman - Avram, Eric (Todea '83), C. Petre (Vitinho '46) - Bawab (Munteanu '72). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cîrjă, Sîrghi, Benga, Popescu (Ljubinkovici '90+2) - Neagu, Filip, Iorga - Astafei, Vancea (Antunes '63), G. Paraschiv (Stromajer '86). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Paraschiv '42, Grahovac '78

Arbitri: Dragoş Teodor (central) - Miclos Nagy, Gero Szabo (asistenţi) - Marian Bordean (rezervă)

Citit 1320 ori Ultima modificare Sâmbătă, 11 Mai 2013 22:24