Baschetbalistele de la Phoenix, start ratat în Liga Naţională

Primul meci al unei echipe gălăţene de baschet în prima ligă după 13 ani n-a fost să fie şi cu deznodământul dorit de cei peste 1600 de gălăţeni ce au călcat pentru prima dată în Sala Sporturilor, după tot atâţia ani de aşteptare. Phoenix a pierdut partida de debut, cu Rapid, scor 70-80.

După cum începuse meciul, nimic nu părea să strice sărbătoarea redeschiderii sălii după reabilitare, Phoenix conducând după primul sfert cu 23-14. Însă, apoi s-a simţit că cele nouă jucătoare transferate în ultima perioadă au avut doar două săptămâni de antrenamente împreună, Rapid revenind şi trecând la conducere, scor 37-39 la pauză mare, avantaj pe care au ştiut să-l gestioneze şi chiar să-l mărească până la final.

Următorul meci al celor de la Phenix va fi susţinut tot pe teren propriu, sâmbăta viitoare, în compania echipei Universitatea CSM Oradea.

Citit 1084 ori Ultima modificare Sâmbătă, 05 Octombrie 2013 22:35