Victorie cu cap: Detenta lui Henrique califică Oţelul

* Oţelul a învins cu emoţii pe Corona Braşov, în optimile de finală ale Cupei României, graţie unei duble reuşite de atacantul brazilian Henrique de Jesus Bernardo
La patru zile distanţă de la demiterea lui Ionuţ Badea şi încă fără să-i fie desemnat înlocuitorul, Oţelul a încercat să ajungă în sferturile Cupei României cu Costin Schumacher antrenor interimar. N-a făcut decât două schimbări faţă de primul „11” obişnuit, titularizându-i pe Sevillano şi Gavrilă, iar din stângul celui din urmă a pornit centrarea din care Henrique a pus capul pentru 1-0. Avantaj luat repede, după şapte minute, în faţa unui adversar venit cu doar cinci rezerve, toate condiţiile ca „principalul” de conjunctură al gazdelor să aibă o seară liniştită. Însă, după ce Marquinhos (17’) a ratat doar cu portarul în faţă, au apărut erorile în defensivă. Coman (18’) n-a profitat de primul cadou, trăgând în plasa laterală după ce driblase portarul, dar nu l-a ratat şi pe următorul, când l-a pus pe Antunes (25) în postura de a trimite în propria poartă pentru 1-1. Ajutaţi şi de ratările dezamăgitorului argentinian Sevillano (35’, 49’ şi 51’), salvaţi de bara laterală la un şut al lui Marquinhos (36’), braşovenii au mai rezistat şi primul sfert de oră al reprizei secunde, până când detenta lui Henrique (60’) a făcut din nou diferenţa. Una fragilă, aproape să se facă ţăndări într-un final dominat de oaspeţi, care au reclamat şi neacordarea unui penalti (84’) la o intrare a lui Mişelăricu asupra lui Coman. Astfel, Oţelul îşi aşteaptă noul antrenor din postura de echipă care va juca la primăvară în sferturile de finală ale Cupei României.

OŢELUL GALAŢI – CORONA BRAŞOV 2-1
Meci disputat joi, în optimile de finală ale Cupei României
Stadion Oţelul; spectatori 500
Au marcat: Henrique 7’, 60’, respectiv Antunes 25’ - autogol
OŢELUL: Brăneţ (cpt.) – Antunes (32’, Costin) Sârghi, Mişelăricu, D, Popescu – Cooper, Filip – Gavrilă (Băjenaru 67’), Sevillano (Iorga 57’), Marquinhos – Henrique. Antrenor: Constantin Schumacher.
CORONA: Dănălache – Rodriguez, Fl. Ilie (Damian 46’), Asanovic, Arce – R. Stănescu, Vl. Munteanu (cpt.) – Neacşa (Aguirre 71’)), Quintanilha (Burlacu 63’), Braganca – Coman. Antrenor: Ionel Gane.
Cartonaşe galbene: Antune 25’ Henrique 62’, Marquinhos 72’ / Stănescu 33’ Asanovici 68’, Braganca 82’
Arbitri: Paul Unimatan (Zalău) – central, Miclos Nagy (Cluj-Napoca), Bogdan Velicu (Bucureşti) - asistenţi
Citit 1081 ori Ultima modificare Joi, 31 Octombrie 2013 20:49