Hocheiştii de la Dunărea au învins Steaua, în prelungiri

Echipa de hochei pe gheaţă CSM Dunărea a început cu o victorie al treilea turneu al Ligii Naţionale (faza de calificare în semifinale), care se desfăşoară până duminică la Patinoarul Artificial din Galaţi. În primul său meci din acest turneu, echipa gălăţeană a învins vineri seară pe Steaua Bucureşti cu 4-3, după un meci foarte echilibrat, care a fost decis abia în repriza suplimentară de departajare. Prima repriză a fost fără goluri, steliştii deschizând scorul în minutul 3 al părţii secunde. Dunărea a egalat prin Cătălin Geru, intrându-se în a doua pauză la egalitate, scor 1-1.

Formaţia gălăţeană a început în forţă al treilea act, marcând de ori în primele două minute ale reprizei, prin Stanislav Eis şi Adam Pometlo, dar Steaua a reuşit să revină de la 1-3 şi să egaleze. S-a întrat în repriza de departajare, decisă după doar câteva secunde, Attila Tanko marcând golul victoriei pentru Dunărea.

Sâmbătă, de la ora 18.00, Dunărea va juca cu Progym Gheorgheni, iar duminică, de la ora 11.30, cu Sportul Studenţesc.

Citit 1155 ori Ultima modificare Vineri, 17 Ianuarie 2014 21:13