Hocheiștii de la Dunărea și-au spălat toate păcatele, victorie de senzație cu Steaua

Cătălin Geru, marcatorul primul gol gălăţean

Echipa de hochei pe gheaţă CSM Dunărea Galaţi a dat lovitura în această seară, în primul meci din turneul de la Gheorgheni, penultimul din faza de calificare în semifinalele Ligii Naţionale. La doar o săptămână după ce pierdeau acasă fără drept de apel, scor 2-11, în faţa Stelei, hocheiştii gălăţeni au arătat cât de scurt e drumul de la agonie la extaz, câştigând în faţa aceluiaşi adversar, scor 4-2! O victorie de o importanţă uriaşă, care readuce echipa gălăţeană cu şanse reale în lupta pentru locul al doilea, calificant în semifinale!

Steaua a deschis scorul în prima repriză (min. 6), egalarea fiind restabilită de căpitanul celor de la Dunărea, Cătălin Geru (min. 12). În repriza secundă, Dunărea s-a apărat impecabil, portarul Radu Viorel a fost imbatabil, iar Mircea Necula (min. 23) a marcat golul cu care gălăţenii au intrat în avantaj în ultima pauză (scor 2-1). În repriza a doua acelaşi Mircea Necula a punctat pentru 3-1 (min. 47), dar emoţiile au fos amplificate după ce Steaua s-a apropiat din nou la un singur gol (min. 52), fructificând o superioritate numerică. Abia cu un minut şi 50 de secunde înainte de final suspansul a fost alungat, după ce Adam Chmelar a marcat pentru o victorie gălăţeană de senzaţie, cu 4-2.

Sâmbătă, de la ora 18.30, Dunărea va întâlni gazda turneului, Progym Gheorgheni, contracandidata la locul doi.

Citit 2529 ori Ultima modificare Vineri, 21 Februarie 2014 17:35