FCM Dunărea a zburdat în faţa brăilenilor

Deşi măcinată de probleme financiare uriaşe, cu jucătorii neplătiţi din decembrie anul trecut, FCM Dunărea are un început de play-out de senzaţie, cu şapte goluri marcate în primele două etape şi niciunul primit. După victoria de săptămâna trecută cu 3-0 la Suceava, echipa gălăţeană a menţinut acelaşi ritm şi a câştigat sâmbătă, pe teren propriu, cu 4-0 în faţa celor de la CF Brăila, în condiţiile în care jucătorii au refuzat să intre în cantonament şi s-au adunat la stadion în dimineaţa meciului. Misiunea le-a fost uşurată şi de şubrezenia defensivei brăilene, Marius Matei profitând din plin. În minutul 7 a ţâşnit dintre fundaşii centrali adverşi, a rămas singur cu portarul şi a finalizat lângă bară, reuşind dubla în minutul 18, când a fost lăsat din nou singur cu portarul de marcajul superficial al lui Ivan, nu i-a reuşit din plin voleul dar a deviat de ajuns pentru a impinge mingea în poartă. Pentru 3-0 a înscris superb Neagu, pe contraatac, cu un şut plasat perfect la colţul lung, de la colţul careului. În repriza secundă a fost rândul lui Bâtfoi (min. 63) să fie răsplătit pentru insistenţă, împingând în poartă la un şut ratat al lui Neagu, care se ducea pe lângă, ajutat şi de ezitarea portarului brăilean.

Astfel, Dunărea a egalat în clasament pe CF Brăila şi s-a apropiat la un singur punct de locul trei, de pe care nu se mai retrogrdează, poziţie pe care se află Rapid CFR Suceava, echipă învinsă în această etapă la Buzău, de Gloria, scor 3-2.

Citit 1670 ori Ultima modificare Sâmbătă, 26 Aprilie 2014 14:42