Oţelul a profitat din plin de dezintegrarea Vasluiului

* Victorie conturată în primele zece minute şi puncte extrem de importante obţinute de roş-alb-albaştri în faţa unor adversari cărora patronatul le-a răpit motivaţia

Tensiunea suporterilor gălăţeni, alimentată şi de golul egalizator marcat de contracandidata Gaz Metan Mediaş în min. 95 al partidei din seara precedentă cu Dinamo, a dispărut repede, după nici două minute scurse din jocul favoriţilor la Vaslui. O pasă a lui Zaharia l-a găsit nemarcat pe Henrique, în colţul careului lateral dreapta, iar brazilianul a finalizat cu o execuţie de fineţe, şut puternic şi totodată plasat peste portar, la colţul lung. Rolurile s-au păstrat şi în minutul 10, Zaharia a bifat a doua pasă decisivă iar Henrique al doilea gol. Lucrurile fuseseră clarificate repede. În faţa unei echipe fără licenţă, în plin proces de dezintegrare, a cărei determinare din inerţie a fost consumată în etapele precedente şi care a lăsat impresia că a intrat pe teren doar ca să facă act de prezenţă, orice atac mai serios al Oţelului s-a transformat în ocazii marii de gol. 0-3 s-a făcut în min. 31, cu Henrique pasând perfect pentru latul lui Marquinhos, fază cu brazilienii la finalizare, iar Marquinhos a făcut şi el dubla chiar înainte de pauză, dintr-un penalti obţinut tot de el. Între timp, campionul României cu Oţelul în 2011, Liviu Antal, punctase pentru FC Vaslui dar mai ales pentru el în clasamentul golgeterul, cu un lob de senzaţie de la marginea careului.

Înainte de a începe repriza secundă, la 1-4, Narcis Răducan, managerul general al Oţelului, îşi permitea să aibă relaxarea de a acorda autografe unor spectatori vasluieni. Destin! O echipă creată de un duşman înrăit al Oţelului, Adrian Porumboiu, a fost adusă de managementul acestuia în starea de anestezie care a permis echipei gălăţene să aibă una dintre cele mai productive reprize din istoria sa. Oţelul a profitat din plin şi, cu o victorie etapa viitoare în faţa Viitorului, şi-ar cam asigura locul în ediţia viitoare a Ligii I. În rest, a mai fost doar insistenţa lui Prestia de a-şi arăta limitele reduse, cu o gafă identică ca cea de la  Botoşani, soldată din nou cu un penalti, irosit de Antal (68’) cu o scăriţă, peste. Plus o bară a lui Zaharia şi relaxare a celor de la Oţelul. Una de neînţeles, în condiţiile în care golaverajul va conta în cazul unei egalităţi de puncte la final cu ACS Poli Timişoara.

FC VASLUI – OŢELUL 1-4 (1-4)

Meci disputat ieri, în etapa a 32 din Liga I

Stadion „Municipal” din Vaslui, spectatori 1.000

Au marcat: Antal 38’ / Henrique 2’, 10’, Marquinhos 31’, 45’

FC Vaslui: Straton - Buziuc, Prahic, Mareş (Sluser 48’), Popovici - Antal, Enescu, Abelairas, Cuero (Neniţă 32’) - Temwanjera, Pătulea (Paul Popa 90’). Antrenor: Costinel Botez

Oţelul: Goicoechea - Tritz, Sârghi, Prestia, D. Popescu (Mişelăricu 82’) - Lovin, Giurgiu, Cooper (Filip 70’) – Marquinhos (Tudorie 65’), Henrique, Zaharia

Cartonaşe galbene: Prahic 45’

Arbitri: Adrian Comănescu - central, Vasile Marinescu şi Gabriel Stroe – asistenţi

Citit 2668 ori Ultima modificare Duminică, 11 Mai 2014 23:08