(FOTO) BASCHET/ Prima VICTORIE din campionat (UPDATE)

Chelsey Lee și Trudy Armstead (Foto Sonia Baciu)

Echipa de baschet feminin Phoenix Galați a învins CSM Satu Mare, scor 80-49 (16-16, 14-13, 26-5, 24-15), în cadrul etapei a II-a a Ligii Naționale de baschet feminin (LNBF). În fața propriilor suporteri, formația antrenată de Theodosios "Sakis" Paralikas a reușit să obțină prima victorie din sezonul 2014-2015 al LNBF.

"Cinci"-ul trimis pe parchetul de joc de "Sakis" a fost: Beatrice Alaiba, Gabriela Cursaru, Chelsey Lee, Trudy Armstead şi Ivory James. Au mai intrat în joc: Romina Filip, Nicole Hamilton, Gabriela Necula,  Andreea Crețu, Bianca Fota și Denisa Fota.

La CSM Satu Mare au ăntrat pe teren Andreea Orosz (14 puncte), Marija Radovici (10 puncte), Renee Ross (8 puncte), Ashely Adams (6 puncte) și Ramona Laza (4 puncte)

Chelsey Lee şi Trudy Armstead au reuşit fiecare câte un double-double: Lee cu 23 de puncte, 10 recuperări şi 2 pase decisive, respectiv, Armstead cu 11 puncte, 12 recuperări şi 2 pase decisive. S-au mai remarcat: Gabriela Cursaru - 13 puncte, 2 recuperări şi 6 pase decisive; Ivory James - 12 p, 2 r şi 2 pase, Beatrice Alaiba - 9 p, 6 r, 5 pase; Nicole Hamilton - 6 p, 4 r şi 2 pase; Gabriela Necula - 4 puncte şi o recuperare; Romina Filip - 2 puncte, 4 recuperări şi 2 pase decisive.

Echipa gălăţeană a deschis scorul şi a condus încă de la început, cu 7-0 (în minutul 2), CSM Satu Mare a preluat conducerea din minutul 13, la scorul 19-18, reuşind să o menţină până în minutul 19, la scorul 29-27, cu cea mai mare diferenţă la 27-20. Intrarea la vestiare s-a făcut cu avantaj minim pentru Phoenix, 30-29.

Problemele din apărare au fost rezolvate prin antrenamentele de după partida cu Alba Iulia şi s-au văzut prin numărul mic de puncte marcate de echipa sătmăreană, în special în al treilea sfert, când aceasta a înscris doar 5 puncte, şi doar 20 de puncte în cea de-a doua jumătate a jocului. „Apărarea a fost cheia victoriei din acest meci, trebuie să continuăm să jucăm aşa şi în următoarele partide, să nu ne pierdem concentrarea şi astfel rezultatele ne vor fi favorabile”, a declarat tehnicianul gălăţencelor.

În etapa următoare, Phoenix va juca, miercuri, 8 octombrie 2014, în deplasare, la Rapid.

Altfel, echipa de baschet masculin Phoenix va debuta în această seară, 5 octombrie, de la ora 18,30, la Sala Sporturilor „Dunărea”, în primul meci oficial din cadrul Ligii I (eşalonul al doilea), împotriva BCM "U" II Piteşti. Antrenorul gălăţean Florin Nini este optimist înaintea acestui meci. „Primul meci trebuie să fie prima victorie, ne dorim să aducem nivelul baschetului masculin gălăţean cât mai sus, respectiv participarea la un turneu final, iar acest lucru se face cu rezultate. Avem o echipă tânără, care va simţi presiunea rezultatelor, dar care creşte de la un antrenament la altul, şi sigur că odată cu câştigarea primului meci oficial se vor descătuşa energiile necesare unei dorinţe permanente de a câştiga”, a declarat Florin Nini.

Citit 1129 ori Ultima modificare Duminică, 05 Octombrie 2014 23:21