Meci palpitant la Patinoar încheiat cu victorie după loviturile de departajare

(9 voturi)

Pentru desemnarea învingătoarei din al doilea meci al etapei a cincea dintre Dunărea Galați și Steaua București, disputat sâmbătă seară la Galaţi, s-a ajuns până la punctul maxim din punct de vedere al tensiunii: repriza suplimentară şi loviturile de departajare. A învins Dunărea, cu 6-5, momentul decisiv fiind parada portarului Radu Viorel (foto) în faţa lui Bondariev.

La fel ca în partida de vineri, Dunărea a dominat prima parte a meciului, a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Krajci şi Chernenko, ambele în superioritate numerică, apoi a oaspeţii a revenit, au redus din diferenţă până la a doua pauză şi au egalat în minutul 4 ala reprizei a treia. Au urmat momente de joc cu multe faze spectaculoase şi reflexe uluitoare ale celor doi portari, care au făcut să nu se mai înscrie până la final. A urmat repriza suplimentară, tot fără gol marcat, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare: 3-2 Steaua (gol Butochnov), 3-3 gol Dunărea prin gol Pal, apără Radu Viorel în faţa lui Mircea Constantin, ratare Dunărea prin Hildebrand , 4-3 Steaua prin Bondariev, Dunărea face 4-4 prin Chernenko. Apoi s-a schimbat ordinea, cei de la Dunărea executând primii, 5-4 Pal; 5-5, a egalat Butochnov, acelşi jucător a ratat în seria următoarea după ce nici Chernenko nu reuşise să înscrie, Zoltan Pal a făcut 6-5 pentru Dunărea iar apoi portarul Radu Viorel a reuşit să apere în faţa lui Bondariev să să aducă victoria de două puncte echipei sale.

În prima partidă, disputată vineri, Steaua câştigase cu 6-4.

Dunărea a încheiat turul sezonului regultat pe primul loc.

Citit 2351 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00