NATAŢIE/ Gălăţeni pe podium, la Bacău şi Reşiţa

Bazinul de la Bacău (50 m, opt culoare) a găzduit Cupa Bacăului, competiţie naţională destinată copiilor. La concurs au participat aproximativ 250 de înotători de la 12 cluburi, Aqua Sport Galaţi înscriind în concurs 20 de sportivi.

Dintre înotătorii gălăţeni (antrenor de Mihaela Hodină) s-a remarcat Teodora Mihai (foto, mijloc), care a câştigat trofeul „Cupa Bacăului” la categoria de vârstă 8 ani şi a ocupat locul întâi la 50 m spate, 50 m fluture, 50 m liber şi locul trei la 100 m liber şi 50 m bras. Celelalte rezultate ale copiilor gălăţeni: Laura Păvălaşc - locul doi la 50 m fluture, Elena Bocăneală - locul întâi la 100 m liber, locul doi la 50 m spate, 50 m fluture şi 50 m liber şi locul trei la 200 m mixt, Ana Maria Ardelean - locul doi la 50 m fluture. La băieţi, s-au remarcat: Rareş Alexandru Bălan - locul întâi la 50 m fluture şi locul trei la 200 m mixt,  Rareş Slavu - locul întâi la 50 m fluture, locul doi la 50 m liber, locul trei la 50 m spate şi 50 m bras, respectiv Nikolas Borcea - locul trei la 50 m fluture.

Antrenoarea Mihaela Hodină s-a declarat mulţumită de rezultatele sportivilor săi. „Copiii au progresat, iar recordurile personale sunt binevenite. De acum, ne pregătim pentru următorul concurs naţional, care se va desfăşura la începutul lunii decembrie, tot la Bacău”, a spus Hodină.

Altfel, la concursul internaţional de înot masters "Memorialul Ioan Schuster", desfăşurat la Reşiţa, din partea clubului gălăţean au fost prezenţi şapte sportivi, care au obţinut 31 de clasări pe podium. Mihaela Nicolau şi Mihaela Bîrligea au obţinut cele mai multe locuri întâi, şapte, respectiv, patru. Ceilalţi înotători gălăţeni au fost: Sandu Simionescu, Liviu Raţă, Marian Alexandru, Marius Forţu şi Cosmin Mihai.

Clubul Aqua Sport este susţinut de Fundaţia Sportul Gălăţean şi Consiliul Local.

Sursa foto: sport24bacau.ro

Citit 1678 ori Ultima modificare Marți, 27 Octombrie 2015 17:02