UPDATE: Arcada și-a spălat toate păcatele, e semifinalistă în Cupă eliminând liderul din campionat

UPDATE, ora 20,15: Arcada a câştigat şi meciul retur, disputat în deplasare, cu SCMU Craiova, cu scorul 3-2 (19-25, 25-23, 25-20, 29-31, 15-9). După ce a condus cu 2-1 la seturi, scor la care avea calificarea asigurată, partida a avut un set patru intens disputat, dar câștigat de craioveni. S-a intrat în tie-break, unde Arcada s-a desprins după 5-3 la 10-4 şi s-a impus cu 15-9.

Celelalte echipa calificate în Final 4 sunt: Volei Municipal Zalău (3-2 și 3-0, cu Unirea Dej), Știința Explorări Baia Mare (3-1 și 3-0 cu Dinamo) și U Cluj (calificată în urma retragerii formației Tomis Constanța). Turneul final se va disputa în perioada 8-10 aprilie.

Voleibaliștii de la Arcada s-au calificat, miercuri seară, în Cupa României, prin câștigarea a cel puțin două seturi în meciul retur, din deplasare, cu formația SCMU Craiova, liderul Diviziei A1.

La această oră partida încă este în desfăşurare, dar Arcada are calificarea asigurată, scorul este 2-1 pentru echipa gălăţeană, care avea nevoie de minim două seturi pentru a trece în turul următor. În meciul tur, Arcada a câștigat cu scorul 3-1.

Primele două seturi au fost echilibrate. Craiovenii s-au desprins în primul set la 16-13 și 21-18, gălățeni s-au apropiat, dar nu suficient pentru a se impune. Setul al doilea a fost împărțit între cele două echipe, cu reveniri, egalități repetate, ritm care a fost păstrat până aproape de finalul actului, câștigat de gălățeni cu 25-23. Setul al treilea a fost dominat de Arcada, care a condus încă de la început, închizând actul în favoarea sa, scor 25-20. Setul al patrulea a fost cel mai disputat, fiind câștigat de Craiova, în prelungiri, scor 31-29.

Vom reveni cu alte informaţii după terminarea meciului, început la ora 18,00.

Citit 1430 ori Ultima modificare Miercuri, 24 Februarie 2016 21:29