Evaluaţi acest articol
(42 voturi)
10 comentarii

Echipa de fotbal Suporter Club Oţelul a intrat în liga a treia după ce a câştigat, scor 2-0, în faţa formaţiei Unirea Mirceşti, meciul retur al barajului de promovare, disputat sâmbătă seara, la Galaţi. În tur, echipa din judeţul Iaşi s-a impus cu scorul de 1-0.

 

A fost mai mult decât un meci de promovare, un test trecut cu brio atât de cei care au trecut la fapte şi au renăscut Oţelul în noul club, cât şi de oraş, care a demonstrat că are încredere în acest proiect, că vrea şi merită Oţelul înapoi. Aproximativ 9.000 de gălăţeni au venit să trăiască renaşterea echipei lor, să-i confirme identitatea de continuatoare a campioanei de acum şase ani, să arate tuturor că palmaresul este aici, în glasul tribunei. La un baraj de promovare din Liga IV, 9.000 de gălăţeni au făcut o atmosferă cum nu prea există nici în Liga I. Ataşamentul le-a fost răsplătit relativ repede, fundaşul Ruben Codreanu a pus capul perfect la o centrare din corner, 1-0 din minutul 6, iar bătrânul fluviu a ieşit din matcă, Dunărea Bătrână a venit cu valurile bucuriei în tribune. Pe teren, Unirea Mirceşti nu exista decât în defensivă, rezistând enervant de mult şi cu multă şansă la ocaziile lui Bahnaşu (18’ - bară, 63’ şi 70’) sau Perju (23’). S-a intrat în ultimele 10 minute, oaspeţii nu avuseseră nici o ocazie, iar tribuna începuse să-şi oprească respiraţia, se simţea din plin teama de o „norocoasă” a celor din Mirceşti. Aproape de prelungiri, mai erau două minute şi căpitanul echipei ce juca şi în liga a doua, Robert Ciurea, a avut sclipirea ce a declanşat nebunia: a „plesnit-o” de la vreo 25 de metri, gol la vinclu şi promovare! Tocmai el, cel care nu semnase nici măcar unul din cele 185 de goluri ale Oţelului din campionat. „Nu ştiu cum m-am hotărât să trag, poate din disperarea de a câştiga. Trebuia să-mi intre până la urmă, ţinând cont că până şi colegii râdeau de mine că nu am dat nici un gol în ediţia asta de campionat. Iată că am răspuns în cel mai fericit moment”, a mărturisit marcatorul golului promovării.

 

“Jandarmeria strică bucuria”

 

Aceasta a fost una din scandările nucleului galeriei, după un conflict ce a avut loc imediat după terminarea partidei. Echipa s-a dus spre cei mai pătimaşi fani, câţiva dintre ei au intrat pe teren - un obicei paşnic al casei, vizibil la toate meciurile din acest sezon - pentru a sărbători împreună cu jucătorii, moment în care jandarmii au făcut exces de zel şi au intervenit în forţă. Portarul Alexandru „Kahn” Vlasie s-a băgat imediat între cele două tabere pentru a aplana conflictul şi a căzut victima gazelor lacrimogene ce i-au fost pulverizate în faţă de jandarmi. Au reacţionat şi cei din tribună, unul dintre jandarmi fiind rănit uşor. „A fost promovare cu emoţii, dar important este că pe finalul meciului ne-am bucurat. Eu mai puţin, căci a fost intervenţia Jandarmeriei care a dat cu spray paralizant, m-a nimerit şi pe mine din greşeală, dar asta este, îmi asum. Ne bucurăm că am demonstrat că avem valoare şi că acolo, la Mirceşti, a fost un simplu accident. Tribunele au fost excepţionale, au fost la nivelul Ligii I, chiar peste nivelul acela. Vrem să renaştem Oţelul şi iată că toţi gălăţenii sunt alături de noi”, a declarat Vlasie.

 

 

Petrecere alături de suporteri

 

 

Promovarea în liga a treia a fost sărbătorită de echipă la Club Infinity, unde şi-a invitat şi suporterii, cărora gazda le-a oferit o promoţie “1+1 gratis” la anumite băuturi. “Aşteptăm toţi gălăţenii începând cu 23,30, să sărbătorim îndeplinirea obiectivului! Luptăm împreună, promovăm împreună, sărbătorim împreună!”, a fost mesajul de pe facebok al SC Oţelul, către suporteri. Din donaţiile spectatorilor la stadion, pentru a ajuta financiar clubul, s-a strâns suma de 8.285 de lei. Din vânzarea de materiale promoţionale cu însemnele clubului s-a adunat suma de 2.270 lei.

Lotul cu care SC Oţelul a câştigat barajul de promovare în Liga a III-a a fost format din: Nicuşor Măstăcan, Ciprian Tofan, Alexandru Vlasie, Robert Neagu, Ştefan Manău, Laurenţiu Radu, Cosmin Serea, Marius Postelnicu, Eugen Ţâmpău, Adrian Scutaru, Daniel Dajbog, Petrişor Tudosă, Alexandru Perju, Silviu Ilie, Cristian Bahnaşu, Ruben Codreanu, Florin Păduraru, Iulian Năpârlică, Daniel Pavel, Robert Ciurea, Andrei Frunză. Antrenori: Stelian Bordeianu şi Eugen Baştină.  

Citit 41705 ori Ultima modificare Luni, 26 Iunie 2017 00:40

10 comentarii

  • postat de tepes Luni, 26 Iunie 2017 16:16 Link la comentariu
    1
    3

    meciul a fost live pe youtube se gaseste inregistrat daca cauti

    Raportează
  • postat de Ce-am fost si ce-am ajuns! Luni, 26 Iunie 2017 11:34 Link la comentariu
    1
    8

    Ce sărbătoream acum 6 ani şi ce sărbătorim acum! Aşa e viaţa, de multe ori o luăm de la început şi asta e un lucru bun. Important este să ne învăţăm lecţia!
    Felicitări echipei şi tuturor celor care au contribuit la promovarea acesteia în Liga a 3-a! Aş vrea însă să fac câteva observaţii:
    1. Când am ajuns la intrarea în stadion, la Poarta5, în jurul orei 20,07 nu mai era nici o urnă cu donaţii, deşi mulţi ar mai fi dorit să aducă nişte contribuţii. Deasemeni, afluenţă mare de public a fost şi la pauză;
    2. Echipa a fost curajoasă, dar au fost multe ratări şi jucători care nu prea păreau în forma lor. Cel mai în formă jucător a fost cel cu nr. 23 (Ciurea), iar cele mai mari ratări au avut jucătorii cu nr. 15, 16 şi 18;
    3. Nu înţeleg de ce la acest meci niciuna din televiziunile locale nu a reuşit să transmită acest meci la televizor sau măcar să-l înregistreze pentru a-l transmite ulterior? Chiar numai la "mălai" se gândesc acestea? Ruşine!;
    4. La finalul meciului se puteau evita acele evenimente cu jandarmeria dacă, crainicul stadionului care a amuţit imediat după golul al doilea, era mai convingător şi le comunicau spectatorilor să păstreze ordinea şi să evite pătrunderea pe stadion pentru a nu deteriora gazonul care cu eforturi susţinute a ajuns să arate aşa bine!

    Raportează
  • postat de Drăgunoiu George Duminică, 25 Iunie 2017 21:12 Link la comentariu
    10
    9

    În lotul Oțelului a mai jucat şi Ionuț Codreanu. Nu ştiu dacă a fost intenționat dar numele lui a fost omis în lotul pe care l-ați enumerat în articol,mai ales că a jucat tot meciul de promovare şi este unul dintre cei mai buni din echipă,acest lucru fiind vizibil în timpul partidei. Nu este corect!

    Raportează
  • postat de I - Continuous Casting Duminică, 25 Iunie 2017 18:27 Link la comentariu
    4
    20

    Felicitari ECHIPEI ptr rezultat, felicitari tuturor celor care au sustinut, incurajat si contribuit!
    Felicitari celui ce conduce clubul cu inima si sufletul curat! Bravo Cornel Moisescu!
    Pastrati aceeasi linie si veti avea parte de respectul tuturor!
    FELICITARI!

    Raportează
  • postat de SteelGalati Duminică, 25 Iunie 2017 14:02 Link la comentariu
    7
    15

    Felicitari pentru promovare ! N-am fost cati spectatori au fost la Ploiesti dar am fost destui de multi ! Pacat de incidentele de la finalul meciului ,la Ploiesti au fost acceptati suporterii pe teren,la noi nu ! Probabil astea au fost ordinele ! Echipa nu a mai jucat cum ne-am obisnuit dar importanta e promovarea ! Acum dupa o binemeritata vacanta cei care sunt responsabili de aceasta noua echipa trebuie sa gaseasca solutii pt intarirea lotului daca vor ca la anul sa mai sarbatorim o noua promovare intr-o divizie superioara ! Pana la revenirea in Liga 1 e drum lung si greu dar nu imposibil ! Bani pt urmatoarele etape in drumul spre promovarile ce ni le dorim trebuiesc , SI NU PUTINI ! Un sponsor care iubeste orasul si echipa ar fi binevent si o solutie sigura ! Felicitari tuturor care ne-au readus sperantele unei reveniri cat mai rapide acolo sus UNDE NE E LOCUL !!!

    Raportează
  • postat de titi Duminică, 25 Iunie 2017 13:46 Link la comentariu
    16
    18

    Seful dispozitivului de jandarmi ar trebui sa dea cu subsemnatul la superiori pentru gestul de a ataca cu gaze lacrimogene suporteri si jucatori ai echipei Otelul! Sper ca directorul Jandarmeriei Galati va lua act de acest incident si va pedepsi aspru echipa de scutieri!!! Otelul este echipa suporterilor nu este echipa vreunui jandarm plin de el din dispozitivul prezent la meci! RUSINE JANDARMERIA ROMANA!!!

    Raportează
  • postat de marius Duminică, 25 Iunie 2017 12:43 Link la comentariu
    11
    11

    Pacat de neintelegerea de la sfarsit. Daca de la cabina se anunta ca nu este voie sa se intre in teren, nu se intamplau aceste lucruri. Jandarmeria avea obiectivul ei, dar putea aplica fara prea mare agitatie. Asta este, pana la urma a fost un spectacol reusit si o sarbatoare frumoasa a sportului galatean. Sa vedem ce va fi msi departe. In primul rand trebuie bani

    Raportează
  • postat de OTELUL Duminică, 25 Iunie 2017 09:20 Link la comentariu
    38
    24

    Tot stadionul ar fi vrut sa intre pe teren sa sarbstoreasca promovarea si un an de munca dus cu bine la sfarsit. Dar ce sa ceri de la niste jandarmi prosti? Felicitari suporterilor care au reconstruit Otelul, felicitari jucatorilor. Impotriva jandarmilor ar trebui depusa plangere la politie.

    Raportează
  • postat de Dan Duminică, 25 Iunie 2017 00:14 Link la comentariu
    13
    30

    Felicitări pentru aceasta promovare,dar acum echipa trebuie întărită serios pentru a putea face fata în liga a 3 a.Jucătorii cu care dupa parerea mea clubul trebuie sa discute pentru ai aduce la Otelul: Abraham,Tudose, Sarghi,Carja,Cojoc,Murgoci,Avram,Iorga,Milea,Stoian,Sefer,Bârlădeanu,Carjan,Matei.

    Raportează
  • postat de Redboy Duminică, 25 Iunie 2017 00:08 Link la comentariu
    49
    39

    Ce să ne aşteptăm de la nişte lepre de jandarmi?

    În afară de a da orbeşte cu bastoanele şi spray-urile (şi ce altceva mai au ei în dotare) în mulţime, ei n-au nicio competenţă. Ca să nu mai zic de creier. Am văzut şi eu de la tribuna 2 ce s-a întâmplat. Nu cred că trebuia să se ajungă până aici, mai ales că acest întreg spectacol s-a datorat suporterilor. Dar na, aceştia sunt răsplătiţi cu bastoane şi spray-uri.

    Anyway, prea multă atenţie dată acestor nulităţi cu uniformă. Ne bucurăm pentru promovare, dar trebuie să fim realişti... Vom avea viaţă grea în liga a 3-a, dacă nu îmbunătăţim ceva.

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.