Argint la Campionatul European de KAIAC-CANOE

(1 Vot)

Sportivii români Leonid Carp şi Victor Mihalachi au cucerit, ieri, medalia de argint în proba de canoe 2 pe distanţa de 500 metri în finala disputată în cadrul Campionatelor Europene 2017 de kaiac-canoe, de la Plovdiv. Carp şi Mihalachi au fost precedaţi de echipajul Rusiei, iar pe locul trei s-a clasat cel din Ucraina. Sâmbătă, Carp şi Mihalachi s-au clasat pe locul V în proba de 1.000 m, probă olimpică.

Victor Mihalachi a fost format ca sportiv în Galaţi, la CS Şcolar, de antrenorul Adrian Maftei.

În finala feminină la Kaiac 2, în proba de 500 m, Daniela Varona şi Irina Lauric s-au clasat pe locul 7.

În concursul de paracanoe (sportive cu dizabilităţi locomotorii), sportiva română Mihaela Lulea a cucerit medalia de argint, după ce s-a clasat pe locul doi în finala de kaiac pe distanţa de 200 metri.

Citit 822 ori Ultima modificare Duminică, 16 Iulie 2017 18:54