Educația intră în noul an școlar cu salarii și burse asigurate, anunță ministrul Daniel David

Educația intră în noul an școlar cu salarii și burse asigurate, anunță ministrul Daniel David
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ministrul Educației, Daniel David, a declarat că măsurile de control fiscal adoptate de Guvern creează cadrul necesar pentru ca noul an școlar să înceapă fără sincope în ceea ce privește plata salariilor și a burselor pentru profesori și elevi, potrivit Agerpres.

Declarațiile vin pe fondul unor decizii favorabile primite recent de România din partea agențiilor internaționale de rating. După ce în luna iulie Standard & Poor's a evitat să retrogradeze țara în categoria „Junk”, o poziție similară a fost adoptată și de Fitch, în evaluarea din 15 august. Potrivit Ministerului Educației, aceste rezultate completează analiza Comisiei Europene (ECOFIN) și oferă un respiro în contextul actualei crize bugetare.  

Un rol important în păstrarea stabilității l-a avut „Pachetul 1 de reforme”, care a inclus și domeniul educației, având în vedere apropierea debutului de an școlar. Măsurile aplicate în acest cadru au facilitat, potrivit ministerului, continuarea activităților din toamnă cu drepturile salariale și bursele plătite la timp. „Dacă reușim să finalizăm și să implementăm și renegocierea PNRR, putem începe să fim mai optimiști pentru 2026”, se arată într-un comunicat al instituției.  

Totuși, provocările rămân. Ministerul atrage atenția că pentru a încheia anul în echilibru și a construi un model solid de dezvoltare pentru următorii ani este necesară aplicarea completă a măsurilor fiscal-bugetare anunțate de Guvern. Acestea vor influența direct următoarele evaluări internaționale – Moody’s pe 12 septembrie 2025 și Standard & Poor’s pe 10 octombrie 2025 – esențiale pentru respectarea calendarului impus de Comisia Europeană, cu termen-limită 15 octombrie.  

Ministrul Daniel David reiterează obiectivul principal al mandatului său: „Așa cum am mai spus, misiunea mea este ca – după sau în timp ce trecem de această criză fiscal-bugetară – să aducem resurse în sistem, să eliminăm din măsurile temporare de austeritate și să începem să gândim într-o logică de reformă, nu doar de austeritate și de criză”.

Citit 196 ori Ultima modificare Duminică, 17 August 2025 14:26

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro