Teodor Vișan prezintă „Rapsodii colorate” la Galeriile de Artă

Teodor Vișan prezintă „Rapsodii colorate” la Galeriile de Artă
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Cu un palmares de peste 50 de expoziții personale, organizate de-a lungul anilor, începând din 1968, când a debutat cu o astfel de manifestare găzduită de Clubul CSG din Țiglina I, pictorul octogenar Teodor Vișan este prezent în aceste zile cu o nouă expoziție individuală deschisă la Galeriile de Artă „Nicolae Mantu”. Simezele sunt populate de 34 de lucrări de pictură, realizate pe pânză în culori acrilice, reprezentând peisaje, portrete, compoziții cu mai multe personaje, naturi statice și flori, genuri pe care artistul le-a cultivat cu consecvență pe tot parcursul activității sale de creație.

Nu întâmplător s-a spus despre el că este un pictor total, fiindcă nici un gen al picturii nu a fost ocolit de penelul său, le-a abordat pe toate, inclusiv nudul, cu rezultate remarcabile, apreciate peste tot unde a expus (Galați, Brăila, Tecuci, Constanța, București, Iași, Bacău, Bârlad, Vaslui, Roman, Fălticeni, Focșani, Slobozia, Brașov, Anglia, Belgia, Franța, Slovacia), în taberele de creație de la Sovata, Boholț, Vidraru, Hunedoara, Tg. Mureș, Bucium (Iași), Sticlăria-Scobinți (Iași), Hârlău, Preduleț - Brădet - Întorsura Buzăului, Eforie Sud, Tarcău, Golubac (Serbia), Hocovce - Dudince (Slovacia) sau la bienalele de la Tg. Neamț, Buzău, Bârlad, București, Ploiești, Saloanele Moldovei Bacău-Chișinău, Salonul Național de Plastică Mică Brăila etc.

Peisajele din actuala expoziție sunt de pe Dunăre și din portul Galați, surprinse în diferite anotimpuri și în diferite momente ale zilei, în care albastrul apei și al cerului ocupă cea mai mare suprafață a tablourilor („Peisaj la Dunăre I, II”), „Dunărea la Ghecet”, „Cheiul Dunării la amiază”, „Activitate în rada portului”, Peisaj dunărean”), de la Marea Neagră („Peisaj marin”, „Nostalgie”), din zone montane („Peisaj de munte”, „Pădure de mesteceni”, „Peisaj de toamnă”, „Prima zăpadă”), din mediul rural („Casa olarului”), din capitala Moldovei („Palatul Culturii din Iași”), dar și din Istanbul - Turcia („Bosfor”, „Galata”, „Peisaj urban oriental”). De obicei, imaginile fixate de artist pe pânză au mari deschideri perspectivale, sunt tonice, culorile își păstrează prospețimea ca atunci când au fost așternute pe suportul pictural. Teodor Vișan este sensibil la variațiile luminii și reușește de fiecare dată să pună în valoare frumusețile și poezia naturii sau specificul elementelor de arhitectură atunci când este vorba de spațiul urban. Peisajele sale emană liniște, relaxează, creează o atmosferă de confort fizic și sufletesc celor care le contemplă. Rareori întâlnim în pânzele sale un cer mai dramatic și culori din registrul întunecat, așa cum se întâmplă în „Activitate în rada portului”.

Din seria portretelor și compozițiilor reținem mai întâi, pentru farmecul cu care reliefează inocența și puritatea vârstei, pe cele în care sunt prezentați copii în diferite ipostaze: o fetiță, aflată la o masă în fața unei coli de hârtie, se gândește ce să-i scrie celei căreia i-a dat viață, plecată la muncă în străinătate („Scrisoare mamei”); un băiețel poartă pe luciul apei un vaporaș-jucărie („Jocul copiilor”); trei frați desculți, sărăcăcios îmbrăcați, mănâncă cu poftă porumb fiert („Copii”); un băiat și o fată stau pe o bancă în grădina înflorită, alături de un cățel („Copii în grădină”). Copiii din tablourile lui Teodor Vișan sunt pictați cu neîntrecută forță realistă, sunt concentrați asupra a ceea ce fac, manifestă curiozitate pentru descoperirea lumii din jur, chipul lor exprimă candoare, nevinovăție, unii se bucură pentru ceea ce au, alții fac să ne gândim că nu o duc prea bine. Impresionează sinceritatea și atenția cu care artistul s-a aplecat asupra universului celei mai fragede vârste, reținând aspecte simple din viața copiilor României de astăzi, dar semnificative, în stare să emoționeze, să bucure sau, dimpotrivă, să îndemne la meditație.

Din rândul portretelor și compozițiilor cu personaje adulte le menționăm pe cele intitulate „Omul străzii”, „Bărbierul”, „Femeie cu gâscă”, „Țărancă voioasă”, „Așa cum îți spuneam…”, „Zi de sabat”. Sunt lucrări care reliefează pe de o parte preferința pictorului pentru a-și alege personajele din lumea oamenilor simpli, de cele mai multe ori aflați în suferință, cum am subliniat cu alte prilejuri în foarte multe creații ale artistului, dar și preocuparea lui pentru a-și amplifica aria subiectelor cu protagoniști din cât mai diverse categorii sociale. Personajele lui Teodor Vișan, deși sunt ființe cu care viața nu pare să fi fost atât de darnică, au în expresia chipului o blândețe ce izvorăște din adâncul interiorului lor, își păstrează demnitatea, bunul simț și echilibrul sufletesc. Artistul construiește cu siguranță fiecare personaj, figurile au claritate, echilibru, elementele esențiale reținute sunt în măsură să evidențieze starea lor, atitudinile, sentimentele pe care le trăiesc. Fundalurile sunt și ele simple, lipsite mai întotdeauna de elemente de decor, pentru ca astfel atenția privitorilor să se concentreze asupra chipului personajelor. După felul cum le pictează, se simte și sentimentul de solidaritate a autorului cu acestea.

Așa cum ne-a obișnuit și cu alte prilejuri, pictorul a ținut ca și în această expoziție să prezinte și câteva tablouri reprezentând flori și naturi statice („Flori în vas de lut”, „Clopoței de Texas”, „Buchet de toamnă”, „Natură statică cu fructe”, „Natură statică cu pere”). Există în aceste tablouri un lirism cald, delicatețea, suavitatea și prospețimea florilor sunt redate cu sensibilitate. Coloristica este vie și strălucitoare. Se simte plăcerea cu care artistul transpune în materie picturală motivul floral, transparența lujerelor și petalelor, ingeniozitatea cu care își însuflețește și personalizează modelele, astfel ca ele să răspândească în jur vitalitate, puritate și poezie.

Deschisă până pe 19 aprilie, expoziția „Rapsodii colorate” este o manifestare de ținută, care dovedește că, în ciuda celor 83 de ani pe care i-a împlinit la sfârșitul lui ianuarie, Teodor Vișan nu dă încă semne de oboseală, este foarte activ și preocupat să zămislească prin munca și talentul său frumuseți vizuale care să-i încânte pe iubitorii de artă, să reziste în timp și să rămână.

Galerie de imagini

Citit 325 ori Ultima modificare Luni, 30 Martie 2026 11:19

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro