Evaluaţi acest articol
(12 voturi)
7 comentarii

Consumatorii de energie electrică vor trebui să constituie garanţii financiare în contul distribuitorilor, pentru a acoperi riscul de neplată a facturilor, a anunţat, la Forumul Regional Energetic, Roxana Gheorghe, director în cadrul Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei - ANRE.

Oficialul a menţionat că proiectul normativ este în dezbatere publică, iar eventualele sugestii şi comentarii se pot transmite la ANRE până pe 29 iunie 2018.

Procedura propusă de ANRE se va aplica în relaţiile comerciale privind prestarea serviciului de distribuţie a energiei electrice în baza contractelor încheiate între operatorul de distribuţie şi titularul de contract, în conformitate cu prevederile legale în vigoare. "Operatorul de distribuţie are dreptul de a solicita titularilor de contract constituirea garanţiilor financiare, în cazurile prevăzute în contractul pentru prestarea serviciului de distribuţie a energiei electrice. Solicitarea constituirii de garanţii financiare se realizează printr-o notificare scrisă, transmisă către titularul de contract, cu confirmare de primire", arată proiectul citat.

Citit 4351 ori Ultima modificare Marți, 12 Iunie 2018 18:51

7 comentarii

  • postat de ... Sâmbătă, 16 Iunie 2018 00:38 82.137.8.*** Link la comentariu
    0
    13

    Ce bani de garanție frate,cu ce ocazie???Pe ăștia nu i-a înjurat nimeni până acum?Sau fac glume cu noi,si daca ține, ține?Cei care am fost mereu bun-platnici, pentru ce să dăm garantii?Asta e tupeu maxim,asa ceva nu am mai pomenit!

    Raportează
  • postat de IC Vineri, 15 Iunie 2018 06:09 5.13.248.*** Link la comentariu
    0
    9

    1 Energie activa factura curenta 07.05.18 - 04.06.18 189 kWh 2 Energie activa - CPC 100% factura curenta 07.05.18 - 04.06.18 189 kWh 0,47380 =89,55lei +TVA 17,01lei
    3 Contributie cogenerare factura curenta 07.05.18 - 04.06.18 189 kWh 0,01194 =2,26 lei+TVA 0,43lei
    4 Certificate verzi factura curenta 07.05.18 - 04.06.18 189 kWh 0,04647+ 8,78lei+TVA 1,67lei
    5 Accize consum necomercial - 189 kWh 0,00474= 0,90lei+TVA 0,17lei
    6 Total energie activa - 101,49lei=TVA 19,28lei
    7 TOTAL DE PLATA FACTURA CURENTA (LOC CONSUM) - 101,49lei+TVA 19,28lei

    Am postat componenta facturii pe luna mai ac ,rezultatul : cost energie (nu comentez pretul desi ar trebui comentat fiindca proportia energiei ieftine -nucleara -centrala construita prin munca si banii romanilor ,la fel ,hidrocentralele ,eoliene si cele solare ,investitii achitate de romani prin certificate verzi )=106,56lei iar capuseala sub diferie denumiri =14,21 LEI ,ADICA 13,34 %.Oare ale cui interese le slujeste ANRE ,agentie in subordinea guvernului Romaniei ? Interesele romanilor in nici un caz ,la fel ca ANRSC ,agentia cu haiducescul Ordin 343/2010 , ordin care a dat un branci major spre faliment incalzirilor centralizate...De ce sa constitui avans daca nu am inregistrat niciodata restanta la plata ,de altfel cine iregistreaza asa ceva ,in secunda urmatoare are heblul tras....Cred ca ANRE a fost pus de guvern ca sa caute portite de a mai ciupi din pensii (ca tot mareste punctul de la 1 iulie ,nu de la 1 ianuarie ac )si din salarii.....pana cand ?

    Raportează
  • postat de Ando Vineri, 15 Iunie 2018 03:51 188.24.212.*** Link la comentariu
    0
    13

    Un alt mod de a lua bami de la oameni , dar cind ANRE a constatat ca Electrica jecmaneste sau a participat la acel consortiu de unflare a facturilor ilegal au zis ca ne da banii iapoi Ati vazut ceva pina acum? Guvernul are nevoie de bani si nu stie ce sa inventeze

    Raportează
  • postat de ALEXANDRESCU IOAN Joi, 14 Iunie 2018 11:19 109.102.62.*** Link la comentariu
    0
    17

    DE ACORD DAR ..... DOAR CEI CARE SUNT RAU PLATNICI . SE POATE VEDEA ACEASTA DIN ISTORICUL FACTURILOR.

    Raportează
  • postat de HAHAHA Joi, 14 Iunie 2018 08:26 194.105.20.*** Link la comentariu
    5
    4

    Pai nu ati vrut o "democratie originala" ??? Ca sa va saturati !!!

    Raportează
  • postat de Padurariu daniel Miercuri, 13 Iunie 2018 17:02 82.137.8.*** Link la comentariu
    6
    15

    Faci confuzie.
    Inainte oamenii avea drepturi. Avea dreptu laa casa, la ssirvici la concediu, la.scoala.
    Acuma se pleaca de la primiza ca toti sintem rau platnicii

    Raportează
  • postat de marius Miercuri, 13 Iunie 2018 16:10 5.13.206.*** Link la comentariu
    1
    44

    Pe cine slujeste acest ANRE? Pai o sa vina si cei de la gaz sa constituim garantii, apoi primariile( pentru impozite), apoi cei de la drumuri( pentru utilizare drumuri publice) etc. Si in scurt timp vom avea doar obligatii. Revenim cumva la anii de trista amintire??????????????/

    Raportează