Magazinul Kaufland de la Ultimul Leu, gata în 2013
Foto: Foto: Bogan Codrescu

Magazinul Kaufland de la Ultimul Leu, gata în 2013
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Construcţia celei mai noi unităţi Kaufland din Galaţi, poziţionată la intersecţia străzilor Brăilei şi Prelungirea Brăilei, se va încheia în prima jumătate a anului viitor


Noul supermarket Kaufland din oraşul nostru, a cărui construcţie a început pe 31 mai, va fi gata în mai puţin de 12 luni, a declarat compania. "Vom deschide al treilea magazin Kaufland în Galaţi, cel mai probabil în prima jumătate a anului 2013", a informat Biroul de Relaţii cu Presa.
Panoul de pe şantier indică, însă, o cu totul altă dată de finalizare a lucrărilor, şi anume 31 mai 2015. E posibil ca perioada de execuţie declarată, de trei ori mai mare decât cea obişnuită pentru un magazin Kaufland, să fie doar modalitatea constructorului de a se asigura că nu va depăşi termenul, având în vedere complexitatea lucrărilor programate la Ultimul Leu. În primul rând, acolo trebuie stabilizat terenul, care s-a surpat de mai multe ori în anii anteriori. Apoi, construcţia în sine este una total atipică pentru companie: parcarea va fi amenajată deasupra magazinului, după cum au dezvăluit anul trecut oficiali ai companiei.
Lucrările, autorizate de Primărie în 2011, sunt executate de compania constănţeană Convas Construct, după proiectele întocmite de firmele clujene Archi Team Consult şi Plan 31 şi de firma vâlceană Proimsat.
Kaufland nu a dezvăluit, deocamdată, valoarea investiţiei pe care o derulează la Ultimul Leu, precizând doar că "investiţia medie pentru un nou magazin Kaufland, în funcţie de oraş şi de valoarea terenului, variază între 6 şi 9 milioane de euro". La Kaufland 1 (inaugurat în 2006) investiţia s-a cifrat la 8 milioane de euro, la Kaufland 2 (deschis în 2010) peste 9 milioane de euro, iar Kaufland Tecuci (inaugurat în 2011) 5 milioane de euro.

Noul Kaufland 2?

Indicativul atribuit de Kaufland România noii sale unităţi din oraşul nostru este Kaufland 2, după cum arată panoul din şantierul de la Ultimul Leu. Alegerea este surprinzătoare în condiţiile în care la Galaţi există deja un magazin cunoscut drept Kaufland 2. Este vorba de cel din strada Henri Coandă, pe care toţi gălăţenii îl numesc astfel. Până de curând, îl numeau astfel şi angajaţii magazinului. Acum, aceştia din urmă îi întâmpină pe clienţi cu formularea "Bună ziua! Kaufland 4".
Reprezentanţii retailerului german spun că unitatea din Micro 40 a avut indicativul 4 dintotdeauna. Site-ul companiei îi contrazice, însă. Pe www.kaufland.ro, în secţiunea "Căutare filiale", magazinul din Henri Coandă are în continuare indicativul 2.

 

Citit 16946 ori Ultima modificare Marți, 17 Iulie 2012 23:38

18 comentarii

  • postat de gabi
    Joi, 06 Iunie 2013 14:39
    Buna,dragii mei galateni! Am fost angajate atat eu,cat si alte persoane la KAUFLAND,hipermarket mare,magazin serios...eram mandra ca muncesc acolo dar acum ,chiar mi-e jena,,,multi m-au vazut la munca si dupa 2 luni,ne-au zis ca se fac restructurari. Au dat afara multe persoane,,,motivul ca au scazut vanzarile...pacat ptr ca nu e adevarat. In contract scria ca este valabil 3 luni,dar nici 2 luni nu ne-au lasat,,,stiti ce nu intelegem multi? ptr ce au mai facut angajari daca stiau ca vor face asa. noi ce sa intelegem,,,,au avut nevoie de personal doar sa aranjam ditamai magazinul??? ...ASTA E ROMANIA NOASTRA
    0
    0
    Raportează
  • postat de alina brasoeanu
    Sâmbătă, 18 Mai 2013 21:58
    buna ziua, as dori si eu sa stiu unde pot depune un cv, pentru angajare la dumeavostra, imi doresc foarte mult sa muncesc si nu am unde, am liceul terminat . va multumesc
    0
    0
    Raportează
  • postat de matei mirela
    Luni, 18 Martie 2013 10:27
    as dori sa muncesc si eu in magazinu dumneavoastra Kufland ..unde trebuie depuse cv?ast un rasp de la voi .va multumesc
    0
    0
    Raportează
  • postat de DANIELA BLAJANU
    Miercuri, 06 Martie 2013 20:42
    mi-as dori sa muncesc si eu intr-un super market cum ar fi kaufland galati.am 10 ani experienta in domeniul alimentatiei publice si cred ca la32 de ani nu sunt batrina ca sa ajung mai sus adica sa muncesc la o firma serioasa.ASTEPT UN RASPUNS DE LA VOI
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cristi
    Duminică, 29 Iulie 2012 09:41
    O investitie foatre buna pt oras. Problema mea este ca a fost ocupat in mod abuziv trotuarul din fata santierului. Ieri am lasat masina la spalatorie si am plecat cu bebelul in carut spre Tiglina 1. In fata santierului Kaufland, stupoare! Nu aveam loc pe trotuar din cauza unor obiecte amplasate de constructor. Am intrebat un muncitor: Eu pe unde trec acum? Mi-a raspuns indignat: pe strada, cum pe unde! ALOOOOO!!! PRIMARIA!!!!! Dormiti, domnilor? Cu ce drept a fost restrictionat accesul pe trotuar? Cu aceasta ocazie, poate se sesizeaza si VL. Am facut cateva fotografii pe care sunt dispus sa le trimit celor interesati.
    1
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Miercuri, 18 Iulie 2012 23:09
    Alexandru da si eu vreau, dar sa stii ca si romanii sunt vinovati,practic se autodistrug. Eu ma duceam des in piata la romanii nostrii si la produsele noastre, dar cand vad nesimtirea de acolo, intru iar in magazinele astea. Romanii nostrii din piete numai la prosteala umbla. Baga legumele/fructele bune in fata, iar tie iti da numai porcarii din spatele mormanului. Daca verifici, ca doar dai bani pe ele si nu putin, te intreaba de ce te uiti in sacosa, ce nu-ti convine. Daca le zici ca nu e bun ce ti-a pus, ridica tonul si face scandal. Imi pare rau, dar am inceput sa aleg supermarketele, macar aici iti alegi ce vrei tu. Uneori e mai scump dar macar te duci acasa cu produs bun. Dupa prosteala din piata, te duci acasa si cand te apuci de curatat o fructa/o leguma..arunci jumatate din ea ca e stricata. Practic pietarii mai degraba gonesc clientii decat sa faca orice numai sa-i atraga.
    0
    0
    Raportează
  • postat de CARAIVAN
    Miercuri, 18 Iulie 2012 17:25
    nu e rau. doar sa lucreze bine ca daca lucreaza ca firma vega...e jale. ai nostri nu au fost in stare sa faca strada care coboara din tig 3 cum trebuie. se surpa tot timpul.
    subscriu la ideea CU PIETELE TARANESTI. IN PUETE;LE ORASULUI AU INTRAT INTERMEDIARII CARE AU OCUPAT TARABELE SI TARANII NU MAI AU LOC. FACETI CURAT IN MAFIA ASTA.
    0
    0
    Raportează
  • postat de alexandru
    Miercuri, 18 Iulie 2012 14:48
    Vrem cel puțin 4 piețișoare, răspândite în cele 4 colțuri ale urbei, în care NUMAI PRODUCĂTORII AUTOHTONI, mici și mijlocii, să-și vândă rodul muncii lor, feriți de mafia actuală a piețelor, mafie bine organizată și zdravăn protejată de administrații locale. Singurul act să fie CERTIFICATUL DE PRODUCĂTOR. Sau... ar câștiga bietul român și, atunci... nu cade bine în fața celor ce distrug pas cu pas tot ce este românesc!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Miercuri, 18 Iulie 2012 13:47
    Mie imi place la aceste magazine ca infrumuseteaza zona. In rest, nu va obliga nimeni sa intrati in ele. Va intreb ce era inainte pe spatiul ocupat de toate aceste supermarketuri, incepand cu Kaufland 1 si Billa 1. Singurul care m-a enervat a fost Selgros care a distrus o padurice, un loc de agrement.
    0
    0
    Raportează
  • postat de cir
    Miercuri, 18 Iulie 2012 13:30
    Referitor la EUROMALL-ul de langa Autogara, cand se reiau lucrarile ? Poate ajunge si zona aceea sa arate civilizat...
    0
    0
    Raportează
  • postat de luca as
    Miercuri, 18 Iulie 2012 13:19
    ok,deci cu cel de la ultimul leu,vor fi in total 3 magazine...denumindu-le 1,2 si 4...nu credeti ca lipseste al 3-lea?? e si ala in plan??
    0
    0
    Raportează
  • postat de Bravo Kaufland pentru alegerea făcută,a-ți prins un nod comercial foarte bun,de mare ajutor pentru cele trei cartiere; Țiglina 1,2,3.Bravo!!!
    Miercuri, 18 Iulie 2012 11:17
    Bravo Kaufland,aveți o investiție curajoasă pe acel teren destul de dificil.dar foarte bine plasat la intersecția celor trei cartiere Țigline 1,2,3.Aveam nevoie de un supermarket în această zonă cheie unde chiar aveam nevoie de acest magazin ,,super''.De abia aștept deschiderea pentru că m-am săturat să merg la marginea orașului,cu un transport în comun deplorabil și prost asigurat.
    0
    0
    Raportează
  • postat de hehe
    Miercuri, 18 Iulie 2012 11:09
    uraaa! pe cand si niste locuri de munca adevarate?
    0
    0
    Raportează
  • postat de cetitor
    Miercuri, 18 Iulie 2012 10:36
    Poate ne spun responsabilii din Primaria Galati de ce masina care trebuia sa foreze pe sub digul din Dimitrie Cantemir (ANL-uri) lucreaza pe santierul de la Kaufland? De ce nu se termina canalizarea de la ANL-uri?...Aloooooooooo! Domnule primar!!!!!!!!!!!! Buna dimineata in Noul Galati!
    0
    0
    Raportează
  • postat de galateanca
    Miercuri, 18 Iulie 2012 10:17
    bine,bine,dar s-a intrebat cineva de ce atatea supermarketuri?ca sa aiba unde-si vinde marfa tarile fara somaj,ca asa este romanul in loc sa consume si sa dea de munca concetateanului lui,e bucuros ca se plimba cu carutul la supermarket.sa vedem dragi galateni de unde vor fi venituri pentru toate aceste sugative de bani daca in acest oras nu se mai produce aproape nimic.eu personal prefer sa cumpar legume din fata portii unui agricultor,asa stiu ca bag banii direct in buzunarul lui(al romanului)
    0
    0
    Raportează
  • postat de gigi_bordura
    Miercuri, 18 Iulie 2012 08:31
    Bine ca te-ai saturat de supermarketuri, si esti nepasator la mizeria si gunoiul grandios al Galatiului care pute din toate cotloanele.
    Cum crezi ca vom evolua? Cu gandiri ca ale tale....niciodata!
    0
    0
    Raportează
  • postat de gălățeanu
    Miercuri, 18 Iulie 2012 07:05
    Interesant proiectul, dar m-am săturat de atâtea supermarketuri în oraș.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ciudat
    Miercuri, 18 Iulie 2012 02:02
    Pai si de ce sa aiba 4 cand este al doilea? Chiar de au dreptate aia, e aiurea...dar bine ca se face ceva acolo. Nu vreau sa mai vad in intreseactia aia, o zona importanta, o mare mizerie.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.