Indiferenţa autorităţilor ucide Galaţiul/ Nu vom avea nici autostradă, nici aeroport până nu urnim... porturile

Indiferenţa autorităţilor ucide Galaţiul/ Nu vom avea nici autostradă, nici aeroport până nu urnim... porturile
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Orgoliile şi jocurile de interese din politică şi administraţie au dus la izolarea Galaţiului de restul lumii, avertizează mediul de afaceri * Toate marile proiecte de infrastructură ne ocolesc, iar colaborarea regională între Galaţi, Brăila şi Tulcea bate pasul pe loc * În lipsa unei strategii locale de dezvoltare, Strategia Dunării este singura şansă de dezvoltare a Galaţiului * Dezvoltarea portuară şi multiplicarea fluxurilor de marfă ar crea şi premizele dezvoltării infrastructurii rutiere şi aeriene


Una dintre principalele cauze pentru care economia Galaţiul bate pasul pe loc este şi aceea că nu a fost prins în niciunul dintre marile proiecte de infrastructură care să-i asigure conectivitatea cu restul ţării şi cu marile reţele internaţionale de transport. „Autorităţile publice şi reprezentanţii gălăţenilor în structurile centrale - Parlament, Guvern - au fost incapabili în 20 de ani să pună pe masă un proiect viabil”, a arătat preşedintele Camerei de Comerţ Industrie şi Agricultură (CCIA) Galaţi, Ion Mocanu în cadrul dezbaterilor „Cum renaştem Galaţiul”, organizate de ziarul „Viaţa liberă”.
La rândul său, preşedintele Patronatului IMM-urilor Galaţi, Marian Filimon, a arătat că „orgoliile şi jocurile de interese domină şi clasa politică locală, şi administraţia publică, iar din acest motiv nu se poate ajunge la un consens nici măcar în chestiuni de viaţă şi de moarte privind viitorul Galaţiului”.
Aşa se face că, în proiecte importante, precum cel al autostrăzii inelare a Mării Negre, Galaţiul este „uitat”, iar traseul este „deturnat” pe la Focşani, Ploieşti şi Bucureşti.

Articolul poate fi citit în întregime, în exclusivitate, în ediţia tipărită a cotidianului „Viaţa liberă”. Ziarul se găseşte la toate chioşcurile de difuzare a presei din Galaţi, la preţul de 1,5 lei exemplarul. Abonamentul la ediţia tipărită a „Vieţii libere” costă 25 de lei pe lună în mediul urban şi 20 de lei pe lună în mediul rural.

Citit 3394 ori Ultima modificare Marți, 24 Septembrie 2013 18:25

35 comentarii

  • postat de Fresnescu Ionel
    Duminică, 29 Septembrie 2013 11:56
    93.118.196.***
    nu am domnule nimic cu galatenii si nici cu orasul Galati dar sa stiti ca aveti un primar de kkt , o braila de primar si ca sa-mi cer scuze a-m sa le-o sug la toti brailenii si galatenii cu pl cornurbata si inodata ,traiasca orasul Braigal viitorul regiunii Moldova- sud
    0
    3
    Raportează
  • postat de @dana
    Duminică, 29 Septembrie 2013 00:16
    5.13.143.***
    @dana draga, sa mai luam un respiro cu potaile si sa ne mai ocupam si de unii din semenii nostri. De pilda acest Fresnescu e un caz aparte, atragand asupra lui atentia contondenta sau incarcata de injuraturi a celor ce se simt vexati de acesta. Esti prea concentrata pe problema cainilor, acum braileanul Fresnescu fiind in topul preferintelor. Mai zambeste si tu, inteligent.
    2
    1
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Sâmbătă, 28 Septembrie 2013 23:56
    92.80.154.***
    Eu Fresnescu Ionel, fiu de catea in calduri si tata onanist conceput in closet de tren, declar ca sunt gay, iar in familia noastra incestul este litera de lege!!! Eu de fapt sunt rezultatul cordelii dintre mama si tata FRATI FIIND!!!! Asa ca nu va mirati ca sunt CRETIN !!!!
    0
    2
    Raportează
  • postat de dana
    Sâmbătă, 28 Septembrie 2013 17:24
    95.254.197.***
    In sfirsit discutii...mai mult sau mai putin inteligente ...!!!!! de ciini numai vorbiti.......!!!??????
    In Ro, este goana dupa aur, si ucidera ciinilor.........economie O !!!!!!!!
    2
    1
    Raportează
  • postat de un brailean
    Sâmbătă, 28 Septembrie 2013 09:14
    93.118.196.***
    bai Fresnescule, da nu mai vorbi in numele nostru baragladina, noi ii iubim pe galateni , BOULE, DUTE LA NEBUNI DACA NU AI AJUNS DEJA PANARAMA
    0
    3
    Raportează
  • postat de un brailean
    Vineri, 27 Septembrie 2013 12:18
    93.118.196.***
    da ce ai domnule cu galatenii?ce tot te iei de pl lor?nu te mai uita in gura celor ce posteaza aici, uitate in c.u.r.u.l lor ,boule
    1
    3
    Raportează
  • postat de Te voi vota, conducator iubit, Fresnescule Ionele
    Joi, 26 Septembrie 2013 17:43
    5.13.150.***
    @Fresnescu Ionel Iubite D-le Fresnescu, eu nu fac parte dintre galatenii care au avut, asa cum zici, ,,relatii incestuoase'' cu parintii sau cu ,,tot neamul lor de animale primare'' si nici nu vreau sa-mi ,,dau cu tesla in testicule''. Eu sunt unul din ,,galatenii cumsecade'' , care si-au dat seama de directia apocaliptica in care a luat-o Galatiul. Chiar la momentul potrivit te-am descoperit pe D-ta ca pe un salvator, caci ai mari calitati de lider, bos, sef. Fa intr-un fel si ne ia si pe noi, oamenii din orasul asta blestemat, sub protectia D-tale si a Brailei. Cred ca trebuie sa candidezi la alegerile urmatoare, si daca se vor face regiuni, Galatiul va deveni un biet catun al New Braila in care D-ta vei fi Guvernator. De acest fapt iti spun cu mana pe inima, nu am nici o indoiala. Asadar nu te lasa, galatenii deja au inceput sa te accepte ca unica lor solutie pentru viitor caci tin sa te informez, in oras, printre blocuri se vorbeste de D-ta. Ca atare strigam cu totii intr-un singur glas : TRAIASCA FRESNESCUUUU !!!!
    2
    3
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Joi, 26 Septembrie 2013 16:41
    79.117.179.***
    .Toti care scriu urat despre d-nul Fresnescu I. , sunt niste INCESTUOSI si ZOOFILI , care au avut relatii sexuale atat cu masa cat si cu tot neamul lor de animale primare. Ma bucur sa vad Galatiul dat la kkt.
    3
    2
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Joi, 26 Septembrie 2013 16:35
    79.117.179.***
    Datorita unor indivizi care dupa cum se vede,atunci cand erau mici au supt mai mult la tasu decat la masa, si sunt zdruncinati de atata laba, nu mai am ce discuta.Mi-a placut observatia unui galatean ca " Galatiul este ZERO fara Braila ", asta a spus totul. Imi pare rau ,dar foarte,foarte multi care posteaza comentariile,sunt niste GAUZARI,PARTARI,CRETARI,BASINOSI.Acum vreau sa spun ca Braila va va determina pe galatenii care nu sunt constienti de importanta Brailei pentru viitorul galatenilor , ca isi vor da cu tesla in coaie. Doresc tuturor galatenilor cumsecade multa,multa sanatate si numai bucurii.
    3
    2
    Raportează
  • postat de Statul Major Brailean in lupta cu Imperiul cel rau al Galatiului
    Joi, 26 Septembrie 2013 15:00
    89.136.1.***
    Telegrama
    - catre: vajnicul tov. Fresnescu Ionel
    - nume de cod: spitalizatu'

    Subiect: actiunea subversiva in teritoriul inamic moldovean ( teatrul de operatiuni Galati )
    Misiune: trolling ieftin

    Am luat legatura cu oficialitatile din Galati-stop.
    Planul dvs tov Fresnescu functioneste-stop
    Galatiul speriat rau de comentariile pe ziarul VL-stop Planium un atac cu mai multi trolli -stop

    P.S.: Nu uitati sa luati rudotelul regulat zilnic pentru a nu va periclita acoperirea de om sanatos la cap.

    Acest mesaj se va autodistruge in 5....4.....3....
    3
    4
    Raportează
  • postat de nicu_italia
    Joi, 26 Septembrie 2013 14:45
    82.113.106.***
    bine ca prosti nu doare .e pacat dar vina este a dumneavoastra domnilor si doamnelor ce locuiti si votati in romania,de 23 de ani sant aceiasi mafioti la conducerea tarii cu ajutorul dumneavoastra,cred ca va meritati soarta nu ati vrut schimbare ati votat pe o galeata saun un kg de zahar.e o vorba ce asi face omul cu mana lui e lucru manual
    0
    2
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Joi, 26 Septembrie 2013 11:18
    93.118.196.***
    imi cer scuze celor pe care i-am jignit ,imi plac galatenii mai ales barbatii ,pt ca galatenii au penisurile cornurbate si mari, as sta capra bucuros pt ei. Orasul galati este un oras frumos ,mai frumos de cateva ori decat Braila dar eu am doua identitati si postez urat cand m-a apuca damblaua si dau in benganeala,daqr acum am mintea limpede si spun ce gandesc cu adevarat despre galateni,ii iubesc sincer ,si ei pe mine cand stau capra ,sunt fratele lui Nicusor de la Braila si mama este sexi Braileanca ,COARDA BRAILEI
    3
    3
    Raportează
  • postat de @fresnescu ionel (pacient la Balaceanca )
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 20:02
    89.136.0.***
    esti dus cu capul rau de tot !
    0
    8
    Raportează
  • postat de moldovean cu multa admiratie pentru bravul Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 19:55
    5.13.169.***
    @Fresnescu Ionel Draga pretene Fresnescu, te urmaresc de multa vreme de aici din Galatiul nostru si pot sa spun cu mana pe inima ca ideile d-tale e...incantatoare. Iti admir nu doar darzenia cu care le sustii ci si faptul ca esti cam dintr-o bucata, luptator pana la sacrificiul suprem. Sa stii ca nimeni de pe aici nu-ti poate tine piept, caci originalitatea gandirii d-tale ne cam trazneste pe toti driept in moalele capului. Eu unul ma simt deja nauc de minunatul tau patriotism brailean si muntean si sunt de acord sa ti se dea tot ce ceri, chiar si mai mult decat atat. Nu-i mai baga in seama pe cei de teapa lu ala care-ti cer sa-ti iei pastilele, ca e clar, e om rau si bagabont. Cred ca ar trebui sa-ti mai extinzi planurile si sa faci un partid sau macar un ONG si in amandoua sa fii Presedinte. Ehei, de-ar fi galatenii asa combativi precum esti d-ta, si Galatiul s-ar ridica la nivelul Brailei. Pana atunci insa eu votez cu Vadeniul sau Chitcaniul sau Chercea sau New Braila, cu ce-mi zici d-ta. Ca pentru mine esti un ixemplu.
    1
    7
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 18:58
    79.117.179.***
    Mai postacule cu IP-89.136.4.2 tu esti un dement care nu intelege ca Braila va va da la kkt,daca nu vreti sa fiti cartier al ei. Sa va dezvoltati pe dunele de zgura ale CSG-ului. Sa-i dai lu mata si lui tactu pastile ,precum si la toti cei dragi tie.Esti un basit care chiar nu intelege ca tot orasul Galati va muri cat de curand daca nu v-a accepta sa devina cartier al metropolei NEW BRAILA.
    8
    2
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 18:28
    89.136.4.***
    Imi cer scuze tuturor galatenilor pt. toate aberatiile scoase pe gura, sau nu mai stiu pe unde, de catre mine! Am uitat sa-mi iau pastilele, va rog sa ma iertati!
    4
    5
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 18:13
    79.117.179.***
    Daca zona de dezvoltare a zonei metropolitane este in judetul Braila , deci zona apartine Brailei ,de ce zona metropolitana sa se numeasca Cantemir si nu NEW BRAILA. Ce aveti voi galatenii contra Brailei si brailenilor de nu acceptati zona metropolitana NEW BRAILA. Voi galateni nu veniti cu nimic altceva decat cu posibile potentiale investitii in zona. Toti postacii de pe VL trebuie sa inteleaga ca Galatiul este la mare ananghie si TREBUIE sa accepte situatia ca va trebui sa devina in cadrul metropolei NEW BRAILA ,CEL MAI MARE CARTIER al zonei metropolitane .Stiu ca va vine greu ,dar asta-i realitatea.Va rog galateni ,faceti presiune la autoritatile locale sa accepte aceste conditii, dupa mine foarte,foarte avantajoase pentru Galati. Astept acordul domniilor voastre.
    6
    2
    Raportează
  • postat de Gogu
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 15:11
    193.173.12.***
    Offf Doamne!!...Atat de multi oameni limitati in gandire si viziune sunt pe lumea asta. Romania a fost lasata in urma de civilizatie tocmai din cauza acestor oameni care se mai si complac in aceasta stare. Marea problema e ca in Romania genul acesta de oameni sunt promovati in administratie, in functii de conducere si uite asa am ajuns sa fim la 250 de km de orice aeroport international(Bucuresti, Bacau, Constanta etc.) pe care sa ii parcurgem in 3-4 ore(pe timp de vara) si 4-5 ore iarna(in cazul in care drumurile nu sunt acoperite de zapada). Asa am ajuns ca de la Galati la Arad sa faci 12-14 ore cu masina si sa treci Dunarea cu program limitata daca apa e prea mica sau e Dunarea inghetata, sau pentru ca noaptea nu circula bacul.
    1
    10
    Raportează
  • postat de cetatean platitor de salarii inclusuv celor care dorm
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 12:52
    193.230.156.***
    rectific-UNII IMPOTRIVA ALTORA-
    0
    2
    Raportează
  • postat de cetatean platitor de salarii inclusuv celor care dorm
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 12:50
    193.230.156.***
    Si Braila si Galatiul au aceeasi hoti politici .Ce vi se pare asa spectaculos la Braila????? Amintiti-va cate unitati s-au inchis la Braila si cati someri sunt. Cate fabrici de paine, lapte si alte produse alimentare v-au mai ramas in Braila? Ca si la Galati , importam mai multe produse alimentare din alte zone.PACAT CA O ASTFEL DE TEMA CREEAZA CONTROVERSE INTRE CETATENI, ASTA SI VOR POLITICIENII SA NE DEZBINAM CA SA PIERDEM DIN VEDERE ADEVARATA PROBLEMA A LOR -O PROASTA ADMINISTRARE A BANULUI PUBLIC ATAT LA GALATI CAT SI LA BRAILA , fapt ce denota si O PROASTA ALEGERE A ACESTORA . SUNT PERSOANE CARE AU FOST ALESE PENTRU DOUA TREI MANDATE SI CHIAR DACA NU SE VEDE NIMIC DIN PRESTATIA LOR IN FAVOAREA CETATENILOR , CI DOAR AVERILE LOR COLOSALE , SUDUL MOLDOOVEI SE INVERSUNEAZA SA TRAIASCA IN IPOCRIZIE, NESTIINTA , CEARTA , RAZVRATIRE UNII IMPOTRIVA ALTILOR, MOTIV PENTRU CARE NU VOM SCHIMBA NIMIC ,DOAR REPLICILE.
    0
    8
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 12:22
    79.117.179.***
    D-na Ada ,apreciez parerea domniilor voastre ,dar sa fie clar ca, Galatiul dupa ce este ca si musafir in Braila ,mai vrea sa fie si stapan in casa musafirului.Ei doamna asta nu se prea poate.Asa ca ,va rugam faceti-va zona metropolitana Galati si lasati Braila ca are cine sa aibe grija de ea.Brailenii va multumesc mult pentru anumite aprecieri. Sanatate si voie buna va doreste toti brailenii.
    11
    2
    Raportează
  • postat de ada
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 12:00
    5.13.203.***
    Citeam zilele trecute in presa centrala un articol despre proiectul de unificare dintre Botosani si Suceava. Se doreste constituirea unui pol alternativ de dezvoltare care sa atraga din investitiile care acum aleg Iasul. Proiectul era amanuntit, viza construirera unui tren de mare viteza intre localitati, a unui drum expres si a unui aeroport, etc. De ce acolo se poate, si inca cu pasi repezi, iar la noi doar discutiile in contradictoriu au mai ramas din asa numitul plan de unificare dintre Galati si Braila. Pana la urma, cred ca e vorba si de calitatea oamenilor, de dorinta lor de a face ceva pentru orasele sarace in care traiesc . Locul 3 pe tara la somaj este o realitate ingrozitoare iar perspectiva ar trebui sa dea fiori politicienilor locali pentru ca noi, cei de rand, suntem de-a dreptul ingroziti de ziua de maine si de nepasarea lor .
    1
    6
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 11:36
    79.117.179.***
    Dle Ion va rog ,cititi definitia conurbatiei ,ce contine ea si ce implicatii majore are neluarea in seama a acestor inplicatii. Sa fie clar ,Galatiul nu a semnat acea trilaterala Braila-Galati-Tulcea , pe motiv ca zona metropolitana rezultata , nu era numita Galati sau Cantemir. Eu zic ,faceti-va zona metropolitana Galati si lasati in pace Braila ,care si ea isi va face zona metropolitana. Vreau sa fie clar, Galatiul se va dezvolta spre nord si nu spre Braila. Va doresc succese multe , vant bun din pupa, marinareste, din orasul adoptiv Constanta.
    16
    2
    Raportează
  • postat de Silviu
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 11:34
    82.137.12.***
    Buna ziua,
    Revin cu rugamintea catre cei care conduc acest site sa posteze articolul in intregime la doua sau trei zile pe site, pt o mai buna informare. Subiectul abordat de dvs. este de interes local, dar nu-i uitati pe cei care sunt plecati din Galati. A fi venetic intr-o societate care te respinge este dureros, notiunea de strain la tine in tara doare sufeteste mai tare. Este la fel cum cei din familia ta te-ar goni din casa ta. Galatiul este un oras frumos, sufletele pe care le cunosc in acest oras sunt cele care au avut curajul sa ramana pe acea bucata de pamant suspendata intre ape. Nevoia de schimbare pluteste in jurul nostru, depinde de cetateni cum vor reusi sa spuna ce dorinte au fata de economia orasului lor, de felul cum vad dansii viitorul orasului. A vorbi, a ne spune gandurile este o libertate, care nu trebuie sa loveasca pe nimeni. Saracia, lipsa de respect, inactivitate sunt periculoase.Galatiu economic are multe firme cu putere financiara, oamenii care conduc acele firme fac parte din societate.
    0
    17
    Raportează
  • postat de Ion
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 10:38
    5.13.134.***
    De acord ca e absolut necesara o autostrada si un aeroport pentru aceasta "aglomerare urbana" de aproape 500.000 locuitori Galati-Braila.
    Bine ca trece autostrada din proiect prin Focsani, oras de 70.000 locuitori, iar galati+braila de 500.000 nu au nevoie se pare, doar in Romania se pot face astfel de proiecte cu "cap".

    Apoi, n-o mai dramatizati atat cu "vai, ce fel arata orasul". Hai sa fim seriosi, nu arata chiar asa de rau. Mereu cand merg prin alte orase si revin, nu mi se pare nicio mare diferenta. Sa fim seriosi, niciun oras din Romania nu impresioneaza, nici macar capitala.

    Cat despre Fresnescu Ionel, este regretabil ca el nu intelege ca o colaborare intre cele 2 orase mari si apropiate Galati si Braila este in beneficiul ambelor. Nu stiu de ce tot pune problema unei concurente, sau care oras sa fie "seful".
    Nu se pune o astfel de problema. Daca se face o autostrada, ambele orase au de castigat, daca se face aeroport, la fel.
    Ideea e ca cele doua orase au impreuna 500.000 locuitori aproape, adica a doua aglomerare urbana dupa capitala, de aceea zona trebuie inclusa in proiecte importante si investitii. Dar ptr a convinge guvernantii trebuie sa ne sustinem interesul comun, nu sa ne certam intre noi pe chestii ridicole precum ca Galatiul e in Moldova si Braila in Muntenia sau alte chestiuni nesemnificative.
    E pueril sa se puna problema care oras e mai cu "mot", sau care sa "conduca" pe celalalt. Este absurd. Daca orasele se unesc intr-o conurbatie, nu conduce niciunul pe celalalt, pur si simplu se dezvolta in comun.
    Mai reveniti cu picioarele pe pamant si lasati orgoliile prostesti!
    0
    14
    Raportează
  • postat de living
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 10:15
    81.180.26.***
    EEEE domnule FRENESCU ,daca si TRAIAN dadea inapoi tot terenul pe care la ocupat, inapoi dacilor ,alceva se intimpla pe aceste locuri.
    1
    13
    Raportează
  • postat de eu
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 09:59
    5.13.147.***
    pentru toti braileni din galati le trebuie permis de soggiorno.plecati cu toti la braila,la munca.braila nu are nici macar curent electric dar locuri de munca.
    7
    9
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 09:41
    79.117.179.***
    Da sunt de acord ca cei 5 ooo. de braileni care lucreaza la Galati ,sa elibereze locurile de munca pentru galateni ,dar si Galatiul sa elibereze terenul dat de comunistul dej pentru constructia poprtului mineralier Galati , precum si cele 1000 de Ha de teren date de catre Nastase ,luate de la comuna Vadeni. Sa sti ca idea ta este foarte buna , dar nu stiu daca celorlalti galateni le v-a convenii.In rest tuturor galatenilor cumsecade multa,multa sanatate si numai bucurii.
    13
    2
    Raportează
  • postat de unul care se va mai duce la vot sa-l anuleze
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 08:56
    5.13.218.***
    Cu personajele astea de doi lei din fruntea acestui oras si judet nu avem sanse sa se mai faca ceva decat supermarcheturi unde sa ne plimbam prin ele si sa ne uitam,in rest trebuie sa dispara generatia asta de politicieni din "90 incoace ca-i strica si pe astia mai tineri care ar vrea sa schimbe ceva dar nu poate de rechinii care se tin cu dintii de scaun si de afaceri(hotii) !
    0
    11
    Raportează
  • postat de cetatean platitor de salarii inclusuv celor care dorm
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 08:50
    193.230.156.***
    Ai dreptate IP-ul, si nu este vorba numai de cei enumerati ci si de cei sustinuti de acestia. La cum arata Galatiul (Vasluiul este mult mai bine) este cea mai mare dovada nu numai a indiferentei acestora ci si a incapacitatii morale a acestora de a face fata problemelor minore a unui oras. Suntem orasul cu cei mai multi parlamentari si senatori , contrar acestui fapt orasul Galati a decazut cel mai mult, ptr. ca toti cei alesi (de ei insisi) nu au avut in grija decat propriile interese(averile fabuloase pe care le-au dobandit prin hotiile din banii statului). Ar trebui sa incepem sa selectam oameni incoruptibili indiferent din ce partid vin , doar sa ne asiguram ca vor actiona si pentru cetateni. Trebuie schimbati toti , pentru ca sunt o increngatura de incompetenti.
    0
    15
    Raportează
  • postat de living
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 08:47
    81.180.26.***
    are dreptate Frenescu dar ,pentru ca exista un dar,BRAILENII ar trebuiii sa caute locuri de munca in orasul lor si nu la GALATI,si astfel sar elibera cel putin 5000 de locuri de munca pentru galateni
    3
    5
    Raportează
  • postat de living
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 08:46
    81.180.26.***
    are dreptate Frenescu dar ,pentru ca exista un dar,BRAILENII ar trebuiii sa caute locuri de munca in orasul lor si nu la GALATI,si astfel sar elibera cel putin 5000 de locuri de munca pentru galateni
    1
    13
    Raportează
  • postat de piru
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 08:01
    5.13.213.***
    cine vrea ca interesul sa fie de mare anvergura se poate realiza dar sa vedem cine conduce la bazinul nou ,in pot docuri,cind te duci spre Giurgiulesti si te ridici pe pod si te uiti spre dreapta dunare vezi o gramada mare de moloz in fostul port,acum fiind propietate privata nu mai poti face nimic ca sa poti dezvolta cevqa pe imensul teren lasat de izbeliste cu munti de pamint si gunoaie care alta data era plin cu rulouri de tabla cherestea etc.
    0
    8
    Raportează
  • postat de vezi IP-ul
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 07:44
    78.96.40.***
    Nu pentru ca n-am unit porturile a ramas Galatiul de izbeliste.
    Cauza este masochismul alegatorilor galateni care de fiecare data voteaza cam aceeasi si aceeasi oameni (si cand nu candideaza aceeasi, sunt alesi urmasii lor care-s facuti din acelasi aluat, daca nu chiar mai rau) atat pentru parlament cat si pentru structurile locale.
    Asa se face ca l-am avut 3 mandate pe puturosul de Nicolae (venit dupa o alta catastrofa, Durbaca); dac-ar fi candidat si a patra oara, precis ar fi fost ales; in schimb, ne-am pricopsit cu urmasul lui, Stan, care chit ca-i de la PNL, e sustinut de aceeasi formatiune politica (PSD via USL).
    Asa se face ca-s trimisi in parlament legislatura dupa legislatura alde Nica, Dobre, Ciuca sau Toader care n-au miscat un deget pentru Galati. Tot pe mana alegatorilor au ajuns parlamentari Durbaca si Paslaru, ambii recunoscuti ca doritori de a face bine galatenilor (dar cu conditia sa fie din familie). Si tacamul parlamentarilor a fost completat de ameobe politice precum Roşca ori Saghian (fara a da o cautare despre ei, stie cineva de vreo initiativa politica in general si in particular pentru Galati a ultimilor doi? nu cautati, ca nu veti gasi nimic, activitatea acestora in parlament fiind ZERO).
    Iar cand in fruntea Consiliului Judetean e ales mascariciul de Bacalbasa (cunoscut iubitorilor de antene ca "Spiderman"), e evident ce activitate se desfasoara acolo.
    Consiliul Local.... hmm... avem si asa ceva?
    Ne uitam de ani de zile la o groapa pe faleza fara sa-i dam de cap, dar visam la aeroport, pod peste Dunare, autostrazi, majoritatea galatenilor avand insa grija sa voteze de fiecare data la fel.
    P.S. N-am amintit nimic despre orientarea politica a celor mai multi dintre alesi fiindca de peste 20 de ani ea e evidenta... si constant aceeasi.
    2
    29
    Raportează
  • postat de Fresnescu Ionel
    Miercuri, 25 Septembrie 2013 05:21
    79.117.179.***
    Galateni,dezvoltati-va singuri,nu mai careti ajutorul altora.Lasati judetele Braila si Tulcea , sa se alieze voua singure si nu silite de voi. In conurbatia BR-GL, Galatiul ar vrea sa fie orasul principal , iar Braila orasul care sa graviteze in jurul Galatiului. Ei aceasta problema ,care sa discutat la Braila NU SE POATE. Dezvoltati Galatiul fara Braila. Voi galatenii ati inclus in oras si localitatea Barbosi.Iar Braila deja s-a unit cu Chiscaniul ,si urmeaza cu Cazasu si Vadeniul.Asa cum pe coasta nord-est americana exista acea conurbatie New York ,Baltimore,Pithburg,Boston,Philadelfia, cred ca si Braila si Galatiul se pot dezvolta independente. Sper sa fiti de acord cu mine.Ar fi bine sa vedem un concurs de dezvoltare intre cele. doua orase.
    23
    8
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.