Iată de ce e scumpă apa la Galaţi/ Apă Canal: preţuri umflate, profituri nesimţite

Iată de ce e scumpă apa la Galaţi/ Apă Canal: preţuri umflate, profituri nesimţite
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Societatea pregăteşte şi în 2014 o majorare pentru apa livrată populaţiei şi pentru serviciile de canalizare * Din 2011 şi până acum apa s-a scumpit cu 33 la sută, iar preţul canalizării aproape că s-a triplat * Profitul Apă Canal a crescut şi el considerabil: 9,8 milioane de lei în 2011 şi 10,4 milioane de lei în 2012


Bugetul societăţii publice Apă Canal SA, proaspăt aprobat de Consiliul Local Galaţi, în şedinţa de la sfârşitul lunii ianuarie, prevede şi în 2014 o majorare de tarif. Atât preţul apei, cât şi cel al canalizării vor fi majorate, urmând ca aceste tarife să contribuie semnificativ la profitul Apă Canal. De altfel, cifrele din ultimii ani arată că, odată cu momentul în care s-a decis majorarea succesivă a preţurilor la serviciul public de apă şi canalizare, Apă Canal a înregistrat profituri uriaşe. În 2010, de exemplu, când tarifele nu fuseseră încă ajustate potrivit strategiei de tarifare, Apă Canal SA înregistra un profit brut de 3,2 milioane de lei. În 2011, an în care s-au majorat pentru prima dată tarifele, Apă Canal a avut un profit fabulos: 9,8 milioane de lei. La fel şi în 2012, când s-au continuat majorările succesive de preţ: profit brut de 10,4 millioane de lei. Deocamdată, Ministerul Finanţelor nu a publicat rapoartele pe anul 2013, însă potrivit Bugetului de Venituri şi Cheltuieli (BVC) pe 2014, şefii Apă Canal se aşteaptă la un profit de doar 1,5 milioane de lei.

Cu cât cresc tarifele la apă în 2014

Potrivit bugetului votat la sfârşitul lunii ianuarie, Apă Canal estimează că va practica, începând cu data de 1 iulie 2014 un preţ de 3,5 lei pe metrul cub fără TVA, adică 4,34 lei cu tot cu TVA. Faţă de preţul actual, 4,29 lei cu tot cu TVA, majorarea este de numai 5 bani, adică puţin peste 1 la sută. Conform Hotărârii nr. 619 / 19 aprilie 2011 privind aprobarea strategiei de tarifare, pentru anul 2014 era prevăzută o creştere de tarif la apă rece de 2 la sută, însă la fel de adevărat este că anul trecut procentul de majorare nu a fost respectat, Apă Canal adăugând şi inflaţia de 5 la sută, ceea ce a făcut ca anul trecut preţul metrului cub de apă rece să fie majorat cu 8 procente faţă de 2012. Dacă se va aplica aceeaşi strategie şi anul acesta, înseamnă că preţul apei reci va fi ajustat la 1 iulie cu peste aproximativ 5 la sută, BNR prognozând pentru acest an o inflaţie de 3,5 la sută. Asta înseamnă că în partea a doua a anului 2014 vom plăti peste 4,5 lei pentru un metru cub de apă rece. Şi dacă majorările faţă de anul trecut sau faţă de acum doi ani nu vi se par chiar mari, trebuie spus că, în 2011, când a fost aprobat planul de tarifare, apa rece la Galaţi se vindea cu 3 lei metrul cub, adică o majorare de peste 30 de procente.

Preţul canalizării, de trei ori mai mare faţă de 2011

La canalizare, însă, majorarea de tarif prognozată este mult mai mare. De la 2,17 lei, cât costă acum metrul cub de canalizare cu tot cu TVA (1,75 lei fără TVA), se va ajunge la 2,51 de lei cu tot cu TVA de la 1 iulie. Asta fără să mai punem la socoteală inflaţia prognozată, adică încă 3,5 la sută. Conform estimărilor noastre, la finalul acestui ani vom plăti 2,6 lei pentru metrul cub de apă evacuată în canalizare, un preţ care este mult peste cel din 2011, când plăteam puţin sub un leu. Asta înseamnă că preţul canalizării a crescut în trei ani de aproape trei ori. Dacă şi calitatea serviciilor Apă Canal a crescut de trei ori, asta rămâne să o aprecieze fiecare client în parte.

ArcelorMittal vinde apa cu nici zece bani metrul cub

Apa din Dunăre pe care o primeşte Apă Canal spre procesare din partea ArcelorMittal costă, potrivit reprezentanţilor combinatului, aproape zece bani pe metrul cub. Preţul este confirmat de bugetul Apă Canal pe 2014, care şi-a făcut planul pe baza unui tarif de 97 de lei pentru mia de metri cubi. Un calcul simplu ne arată că extragerea apei din Dunăre înseamnă doar două procente din costul final cu care este facturat consumatorul gălăţean. Restul de 4,2 lei (la preţurile de acum) pe metrul cub reprezintă costurile Apă Canal cu purificarea şi cu transportul prin reţele spre robinetul consumatorului. Reprezentanţii ArcelorMittal susţin că preţul de nouă bani şi ceva acoperă doar taxele de extragere a apei şi costurile cu energia. Întrebat dacă nu crede că ar mai trebui să ajusteze preţurile la apa livrată Apă Canal, în condiţiile în care aceasta obţine profituri de milioane de lei şi furnizează materie primă la preţul de producţie, conducerea ArcelorMittal Galaţi a sugerat că nu intenţionează să ajusteze preţul pentru a face profit. "Pentru noi, soluţia profitabilităţii nu este aici. Poziţia noastră este foarte simplă. Prin acest preţ noi dorim doar să ne acoperim costurile de mentenanţă şi de exploatare. Noi nu suntem producători de apă, suntem producători de oţel", a declarat Bruno Ribo, CEO ArcelorMittal Galaţi, la o întâlnire desfăşurată la finele anului trecut. Cu alte cuvinte, Apă canal nu are niciun motiv să se teamă de o majorare a preţului materiei prime, care să îi afecteze profitabilitatea.

Profitul Apă Canal a început să crească în acelaşi timp cu preţurile pentru populaţie

În toţi aceşti ultimi ani în care preţul materiei prime a fost foarte scăzut, iar tarifele de apă şi canalizare pentru populaţie au fost ajustate semnificativ, profitul înregistrat de societatea Apă Canal a cunoscut cele mai înalte culmi ale gloriei. Potrivit datelor de pe site-ul Ministerului Finanţelor, în 2008 de exemplu, Apă Canal a avut un profit decent de 1 milion de lei. Acesta a crescut un an mai târziu la 1,9 milioane de lei şi la 3,2 milioane în 2010. În acelaşi timp cu începerea programului de creştere a tarifelor la servicii, profitul Apă Canal pur şi simplu a explodat: 9,8 milioane de lei în 2011 şi 10,4 milioane de lei în 2012. Nu avem încă date oficiale privind profitul pe 2013, însă, cel puţin deocamdată, Apă Canal prevede un profit relativ modest pentru anul în curs: doar 1,5 milioane de lei. Adică mult sub profiturile din 2011 şi 2012.

Gelu Stan, un director de milioane de lei

 

Potrivit bugetului Apă Canal pe 2014, directorul general Gelu Stan va încasa 83.000 de lei în acest an numai din salariu. Asta înseamnă o leafă lunară de aproximativ 7.000 de lei. Dar asta nu este, probabil, totul, pentru că acelaşi buget mai prevede, pe lângă bonusurile obişnuite (tichete de masă, "Pom Crăciun"), şi o serie de "sporuri, prime şi alte bonificaţii aferente salariului de bază". În total, pe întreaga companie, aceste "sporuri, prime şi bonificaţii" înseamnă peste 7,5 milioane de lei noi pe an, adică aproximativ 625.000 de lei pe lună. Ceea ce înseamnă că, dacă s-ar împărţi în mod egal această sumă între toţi cei aproximativ o mie de angajaţii ai Apă Canal, aceştia ar trebui să primească suplimentar în fiecare lună, pe lângă salariul de bază, peste 600 de lei. Cum "sporurile, primele şi bonificaţiile" nu sunt niciodată împărţite în mod egal între angajaţi, foarte probabil conducerea companiei îşi rotunjeşte lunar încasările cu sume destul de consistente, pe care, deocamdată, nu am reuşit să le aflăm.

În orice caz, potrivit bugetului pe 2012, salariul mediu în Apă Canal ar trebui să fie undeva la 1.400 de lei pe lună, la care se mai adaugă şi tichetele de masă. Şi, evident, "sporuri, prime şi bonificaţii" pentru cei care le merită. Veşti bune ar fi chiar şi pentru salariaţii de rând ai Apă Canal. "Cheltuielile previzionate în Bugetul de venituri şi cheltuieli pe anul 2014 permit (...) acordarea unei creşteri salariale de 3 la sută începând cu ianuarie 2014", se arată în bugetul Apă Canal.





Citit 13395 ori Ultima modificare Duminică, 09 Februarie 2014 23:22

44 comentarii

  • postat de marius
    Luni, 10 Martie 2014 20:22
    109.166.135.***
    De ce bucurestenii pot face in asa fel incat preturile la utilitati la ei sa fie dintre cele mai mici?La ei daca primaria le creste taxele se ridica si atunci totul revine la loc.Noi de ce nu refuzam sa mai platim aceste preturi nesimtite?Ne tot spun ca s-au refacut tevariile si canalizarea,cu scopul de a scadea pierderile.De atunci platim din ce in ce mai mult la utilitati.De ce platim asa preturi la utilitati?Exizta un corp de control al primarului?Daca nu de ce nu se creeaza?Daca da de ce nu se vede nici un rezultat?
    0
    2
    Raportează
  • postat de cetatean
    Joi, 06 Martie 2014 08:08
    193.230.156.***
    Daca nu scumpec apa de unde sa se mai dea spagile celor care il tin pe functie pe Gelu Stan. Ce poate sti incultul acesta despre apa canal???Daca vom plati vom accepta hotia daca nu vom indrepta hotia .depinde de noi.
    0
    2
    Raportează
  • postat de crystal
    Marți, 04 Martie 2014 14:39
    89.137.136.***
    cu Dunarea la 2 pasi si noi platim preturi exorbitante in ce priveste apa. Ca sa vedeti mafia si coruptia la nivel inalt cum isi bate joc de toti si ne sfideaza.
    New York-ul aduce apa de la 500 km din izvoare si bazine de acumulare si o trateaza cu ultraviolete care e mult mai eficient decat clorinarea.Multe orase din lume si-ar fi dorit o Dunare pe langa ei.
    Iar noi cu Dunarea la 2 pasi ne batem joc de apa si de oameni.Faceti o comparatie si voi.
    Suntem in urma cu 300 de ani pe putin.Coruptie e peste tot in lume dar salbaticii de la noi din functii de conducere nu se mai satura si fura mai mult decat pot cheltui.
    0
    6
    Raportează
  • postat de nikola
    Vineri, 28 Februarie 2014 00:18
    93.144.87.***
    Vreti masuri,ai?Sa ancepemCare grade celsius are inelul de la rocada?Eadevarat ca aurul are karate si de care?Koreene sau japoneze?Cati litri sant de la bucuresti la jurilovca?Ai castigat,esti bun de primar,consilier,prefect,subprefect,pestebrefect si oberprimar!Ura,sa va traiasca primarele si consilierii si neuronul singuratic di bostanii seci ce mandri ai purtati pe post de ganditor!Fiti mandri de ce a-ti ales si folositii an loc de sampon,dar fara apa ca e scumpi bre',iar prostia si mai si!Ai pa.
    2
    1
    Raportează
  • postat de adrian
    Luni, 17 Februarie 2014 12:42
    5.13.199.***
    Cum sa ia cineva masuri? Asta ar insemna sa nu primeasca spaga.
    0
    3
    Raportează
  • postat de Renegatul
    Sâmbătă, 15 Februarie 2014 04:17
    70.194.66.***
    Oameni buni....e momentul sa iesim in strada si sa ii sustinem pe dragii nostri alesi...sa le multumim personal pentru faptul ca vegheaza la nepasarea intereselor lor si la prosperitatea intereselor noastre, sa le platim in continuare la timp toate taxele si impozitele si sa ii asiguram ca noi galatenii ii vom vota incotinuare, ii rugam sa candideze si dupa urmatorul cincinal...le vom pune stampila, numai unde vor ei...pentru toate lucrurile bune care ni le fac si pregatesc toti tovarasii lor de la toate partidele si de la toate institutiile pusi pe functii de prietenii lor, numai in slujba galatenilor...traisca usl, traisca psd, traiasca pc, sa traisca si viitoarele partide care nu sunt inventate si urmeaza sa fie puse pe liste cu toti candidatii lor, sa traiasca si cei care se vor pune pe liste in functie de spaga care se va da, sa traisca si cei care vor migra dintr-un partid intr-altul, ce mai...sa traiti bine cu totii!!! Multumim din inima...Uraa!!!!
    0
    3
    Raportează
  • postat de io
    Joi, 13 Februarie 2014 15:59
    89.137.228.***
    Nu e mafia la putere .
    Nu mafia o votați de 23 de ani .
    Ce așteptați de la un Doctoraș ce a învățat cîțiva mușchi și niște locuri unde se pot face injevții.
    Ce așteptați de la un fotbalist mediocru ,nu a fost un balaci ,hagi ,un negriu.
    Cînd alegeți de ăștia vai de steaua lor așa va fi și pentru voi .VAI ȘI AMAR .
    Vedeți să nu piedeți ceva din dezvăluirile transmise de HANDICAPAȚI TV., Antena 3 și România tv .
    Fugiți de Băsescu că e ciumă pentru corupți și mafioți ,nu fiți proști care declanșează Rozboiul civil .
    Stați în casă .
    EVENTUAL DEFILAȚI URLÎND CA BUNEA STANCU ,VREAU TAXE ȘI IMPOZITE ,VREAU VIAȚĂ DE SCLAV ,VREAU POMANĂ ELECTORALĂ ,VREAU APĂ POLUATĂ DE LA GAZELE DE ȘIST .
    EVENTUAL ȚIPAȚI VREAU SONDĂ ÎN CASĂ .
    0
    6
    Raportează
  • postat de galatean
    Joi, 13 Februarie 2014 12:40
    213.218.53.***
    Apropo, vin alegerile! Se gandeste vreun candidat sa rezolve din problemele Galatiului? Sau vor doar sa fie alesi?
    Se simt bine pe liste?
    0
    6
    Raportează
  • postat de galatean
    Joi, 13 Februarie 2014 12:37
    213.218.53.***
    Platim apa atat de scump si nu e nici macar potabila! Te imbolnavesti daca bei apa de la robinet! De ce nu se iau masurile necesare de catre cei in drept?
    0
    9
    Raportează
  • postat de cetatean
    Joi, 13 Februarie 2014 08:50
    193.230.156.***
    Sunt de acord sa protestam fiscal fata de autoritati , sa le dizolvam averile , mi-as dori sa se nasca un Robin Hout care sa le talhareasca averile si sa le imparta la cei saraci- dar care nu au avut nici o sansa, mi-ar place sa ne unim toti impotriva celor care au fost alesi si care nu au facut nimic, a celor care au promis si nu s-au tinut de promisiuni, a celor care cu nesimtire merg pa langa noi ca si cand nimic nu s-a intamplat, a celor care ne considera prosti desi nu suntem decat docili, aproape prosti de docili , mi-ar place sa luam atitudine.
    0
    4
    Raportează
  • postat de Marinovici
    Miercuri, 12 Februarie 2014 15:24
    5.13.222.***
    Chiar nu ia nimeni masuri , sa opreasca abuzul celor de la apa-canal ???? Sau se mai infrupta si altii ????
    0
    7
    Raportează
  • postat de micul observator
    Miercuri, 12 Februarie 2014 11:45
    109.166.137.***
    Toate comentariile care se fac aici au la baza niste lucruri reale. Este bine ca lumea incepe sa constientizeze ca toti, dar absolut toti , cei care conduc destinele urbei, nu fac altceva decat sa ne fure in folosul lor si al gastilor lor. Totusi daca stau si-mi aduc aminte cu cata inversunare ne-am dus la vot ca sa-i readucem pe comunisti in prim plan, parca-mi vine sa ma duc in fata oglinzii si sa-mi trag palme. Avem ce am votat atat amar de vreme! Pentru jurnalistii galateni, am o sugestie: daca se simt in stare, sa inceapa o ancheta jurnalistica, privind analiza pretului unui mc de apa, asazis potabila, cu toate componentele ce se iau in calcul la stabilirea pretului de livrare catre populatie. Veti avea niste surprize la care nici nu va ganditi! Intreb si eu ca prostul: mai exista jurnalisti competenti in Galati? Presa este(sau ar trebui sa fie) a patra putere in stat, si ea este ultima noastra speranta. Nu uitati ca vin si alte alegeri!!!!
    1
    8
    Raportează
  • postat de Bucuresteanul
    Miercuri, 12 Februarie 2014 09:52
    78.96.254.***
    BaI! Ati auzit de razboiul surzilor? Voi va tociti buricile degetelor si ei se ling pe degete sau unii pe altii dupa ce-si numara banii. Hai sa facem ceva.!!! Dati-va un nr de telef, o aresa de email...
    0
    8
    Raportează
  • postat de gigel
    Marți, 11 Februarie 2014 15:48
    193.230.156.***
    Bravo Florin si celor care intradevar gandesc, daca noi vom face un protest fiscal am pedepsi cel mai mult si bine autoritatile, ptr. ca toata nebunia asta este de la banii care pentru ei sunt foarte multi dar nu mai stiu cum sa-i fure. Merita sa ajungem si la cisterne cu apa ca sa vindecam hotiile si incapacitatile politicienilor. Oare ca sa ajungem aici , stramosii nostri (vorbesc de 60 de ani in urma) la cate nu au renuntat? Cum sa nu fie vinovat Marius Stan , atata timp cat Gelu Stan este din staful lui si a celorlalti din primarie exemplu Popa Florin. daca lucrurile ar sta altfel va dati seama ca nu ar tine la carma APA CANAL un incapabil, dar atata timp cat un director cotizeaza nu ai cum sa-l dai afara. Cea mai buna proba este ca se aleg unii pe altii fara sa faca nimic , fara ca unul sa fie capabil dar legaturile dintre acestia sunt pazite-nicicum puternice -pentru ca inseamna bani. Pe noi trebuie sa ne intereseze doar serviciile noastre, iubirile si despartirile politice sunt caracteristice politicienilor de la noi. Va balacariti toata ziua basistii cu uslistii fara sa realizati ca ei fac prietenii pentru hotii iar atentia noastra nu este la hotii ci la ambitii personale care ne dezbina , provocati fiind si de cei care pupa-n popou autoritatile(sunt si neamuri, gasti), ceea ce ne dauneaza tot noua. Este imposibil sa fii un om onest ,destept, cinstit si sa poti afirma ca autoritatile atat la Galati cat si Bucuresti si-au facut treaba. Atata ar avea de castigat sa recunoasca si ei asta si sa nu mai minta....dar nu o fac tot din prostie.
    0
    2
    Raportează
  • postat de muccelgroaznic
    Marți, 11 Februarie 2014 10:09
    193.231.148.***
    Gura mica, cetateni. Nu va convine, nu platitti vedeti voi, Urmeaza inchiderea apei si deveniti clienti ai CISTERNEI APA-CANAL, o masina de masina si cu girofar....Cand vine cisterna parca ma trezesc in Africa, toti amaratii fugind cu bidoanele dupa ea. Este ceva de secol XVI. Romania, tara UE, membra NATO.
    Felicitari Apa-Canal pentru profitul inregistrat! Sunteti tari, daca ati intors un oras intreg la vremea sacagiilor.
    Gelu Stan, europarlamentar!!!!!!
    2
    11
    Raportează
  • postat de tureltan
    Marți, 11 Februarie 2014 09:09
    78.96.254.***
    Vorbe, vorbe, de pomana! Aici nu este nevoie de vorbe , ci de fapte, mai mare batjocura fata de clienti , ca acesata societate nu exercita nicio alta institutie din tara. Suntem 24 de comentatori de ce nu facem un protest public printro petitie adresata autoritatilor cu TV , jurnalisti etc. Toti sunt nemultumiti, dar nu misca un deget. Oricine are posibilitatea poate sa ajute. O metoda ar fi sa contestam regulamentul lansat de apa canal si care interzice , de fapt , contractele individuale, apoi ar trebui sa stim cine este persoana din Primarie care este in consiliu de administrare la SC apa canal . Si cel mai important ,sa comunicam intre noi telefonic sau electronic Ce ziceti????adresele
    0
    16
    Raportează
  • postat de dana
    Marți, 11 Februarie 2014 08:31
    79.116.106.***
    sa ne facem fintini in fata blocului cum auzisem ca isi facuse Vali Vijelie la bloc in Bucuresti -ca ii platim lu directorul asta salariul de nesimtit ca sta la birou
    0
    6
    Raportează
  • postat de dore
    Luni, 10 Februarie 2014 18:55
    5.13.222.***
    cit timp nu au nici o concurenta in domeniul distributiei de apa si reciclarea ei, APA CANAL va face intotdeauna ce face acum. adica ce vor cu galatenii cu complicitatea politicului la putere.
    0
    15
    Raportează
  • postat de Gimy
    Luni, 10 Februarie 2014 18:30
    5.13.174.***
    Bai băieţi, ce vina are primarul Stan la faza asta? Stan Gelu e omul PSD, e pus acolo de Nicolae, şi Bacalbasa şi Nica i-ar declara razboi primarului dacă ar încerca sa îl schimbe. Voi nu vedeţi ca Stan e singur acum şi nu îşi mai permite încă o lupta? Toţi ăştia care comentaţi, haideti în stradă, haideti sa dam cu PSD-ul de pamant, sa ii gonim cu forţa din Galati. A, e Maruta sau Gadea la TV? Dormiti linistiti.
    3
    19
    Raportează
  • postat de BASIL
    Luni, 10 Februarie 2014 18:05
    76.121.151.***
    Am mai atentionat conducerea Apa-Canalizare de furtul de apa .Foarte multe vile situate in diverse cartiere au by-pass-uri .EX: casa fostului dir. investitii combinat din Drumul Viilor are 3 robineti in curte a caror conducte sunt intepate inaintea apometrului.Cercetati va rog ...Deasemenea rog respectuos V L G sa contacteze un pensionar care a lucrat ca maistru o viata la aceasta societate situata in fostele grajduri ale Primariei .Dezvaluiri incredibile .
    2
    18
    Raportează
  • postat de unu
    Luni, 10 Februarie 2014 17:21
    5.13.213.***
    Tocmai spuneam la alte articole din viata libera(despre transportul public si maxi-taxi)ca e mai bine sa fie 2-3 firme la apa-canal,electrica,distrigaz cum sunt la cablu,telefon,pentru a avea dreptul de a alege(sa fie concurenta)nu sa fim obligati sa platim preturi astronomice la utilitati deaorece ei au monopol si cresc preturile cum au chef deoarece nu avem nici o optiune de a schimba serviciul respectiv.Eu cand am vazut ca cei de la UPC au inceput sa umfle factura m-am mutat la RDS unde beneficiez de servicii la fel de bune dar mai convenabile ca pret.Si la Romtelecom am renuntat din cauza calitatii scazute a serviciului si pretul mare la factura si am ales alta firma.Dar, de la apa-canal,electrica,distrigaz nu am cum sa plec(as intrerupe bucuros contractul daca as putea)pt. ca nu au concurenta si suntem obligati sa le platim facturile umflate.Daca primaria decide sa desfiinteze Maxi-Taxi iar o sa fie rau deaorece, Transurb va fi singurul transport public si o sa inceapa sa umfle si el preturile si iar nu e bine.Parerea mea e sa fie concurenta pt. ca consumatorul sa aleaga ce ii convine nu sa fie obligat sa stea la o singura firma care stie ca detine monopol si se joaca cu buzunarul consumatorului dupa are chef(adica cand nu mai are malai trebuie sa scumpesca sa traiasca bine,ca fraierului de consumator nu ii trebuie bani de distractie,lor le trebuie).
    0
    22
    Raportează
  • postat de Eu
    Luni, 10 Februarie 2014 17:17
    5.13.223.***
    Cum sa nu creasca pretul apei....cand ei au pierderi pe retele de 40%....Au unele sparturi in canale care curg....si de 2 ani de zile....
    0
    16
    Raportează
  • postat de florin
    Luni, 10 Februarie 2014 15:59
    5.13.215.***
    Suntem o tara cu o majoritate talimba din care fac parte si eu condusa de o mina de smecheri.Atit timp cit stam linistiti in banca noastra si asteptam sa ne cada in gura para maliiata o sa platim scump pentru orice.Atit timp cit murim la coada sa platim cit mai repede taxele,impozitele caz intimplat azi de ce sa nu ne tapeze incontinuu de bani?Oare nu vedeti ca incepind de la nivel local si pina la nivel national doar o mina de smecheri conduc?Nu sunt vinovati conducatorii!Conducatorii fac ce vor pentru ca li se permite!Oare de ce sa nu mareasca tariful la apa rece daca noi am platit mereu?CINE II OPRESTE?
    0
    26
    Raportează
  • postat de guru
    Luni, 10 Februarie 2014 15:36
    193.230.156.***
    Astept comentariu. Sa nu cumva sa selectati dupa politicieni comentariile ca oricum nu faceti prea multi bani dar merita sa nu mai functionati
    0
    5
    Raportează
  • postat de cetatean platitor de taxe chiar si celor care dorm
    Luni, 10 Februarie 2014 15:34
    193.230.156.***
    La acest nesimtit de salariu si la cum functioneaza serviciul de alimentare si canalizare a apei , considerati ca se impune o crestere a pretului serviciilor apa canal. Se impune ptr. ca incapabilul de Gelu Stan are pe multi de mituit de la Primarii si alte autoritati pentru loul cald pe care il ocupa. Rau facem noi ca le platim . Nu ar trebui platit la hotii acestia nici un banut.
    0
    13
    Raportează
  • postat de johnny
    Luni, 10 Februarie 2014 15:05
    153.19.176.***
    Pai in curand o sa ajungem sa avem apa mai scumpa decat Olandezii care platesc pana in 1,5 euro pe m3...
    Ca cei din Apa canal sa-si poate permite si ei niste Vacante decente...saracii...
    Un audit ceva...acolo nu se poate????
    0
    19
    Raportează
  • postat de Marian
    Luni, 10 Februarie 2014 14:32
    89.121.200.***
    Dupa o perioada de 10 ani fara investitii, dupa ce ca orasu e vai de capu lui mai maresti si utiliatatile. O sa ramana numai mosii si combinistii in el, ca majoritatea tinerilor au emigrat fie in occident, fie in alte orase mai prospere.
    0
    17
    Raportează
  • postat de Costi
    Luni, 10 Februarie 2014 13:06
    82.208.163.***
    @Gabi, daca apa e 4 lei, la ea se adauga TVA. si in plus se mai adauga 1,5-2 lei/mc canalizarea (pentru ca apa se intoarce pe canalizare inapoi). Si rezulta vreo 7 lei pentru cei care au contract separat. La asociatii se baga si pierderi, ajungand pana la 15 lei mc.
    1
    13
    Raportează
  • postat de Lucius Verus
    Luni, 10 Februarie 2014 12:59
    5.13.147.***
    Faceţi-vă timp, şi încercaţi pe un motiv oarecare şi intraţi la Apă Canal în Mazepa. O să rămâne-ţi cutremuraţi când veţi vedea câte FUTELNIŢE şi câţi " membri de partide" împing aerul din birou în birou şi în toată curtea.
    Păi, aceştia trebuie să fie şi plătiţi. Or, la asociaţiile de locatari, la fiecare scară sunt 2-3 familii care nu raportează întreaga cantitate de apă consumată. Aceasta este trecută la pierderi.
    Ştiţi cum se calculează pierderile? Întreaga cantitate de apă pierdută ( neînregistrată de pe apometre) nu se împarte în mod egal la nr. de apartamente. Nuuuu!! Cel ce are consumul mai mare plăteşte dublu, pt că aşa spune legea. Exemplu: dacă familia X raportează 10 mc., iar în luna respectivă pierderile sunt de 45mc. familia X va plăti 20 mc. Iar fam. Y dacă raportează 2mc. va plăti numai 4mc. Nu e aşa că e cool. Eu am păţit-o şi m-am racordat separat la apă. Legal bineînţeles, fiindcă sunt prea prost să încalc legea. dar legea poate să-şi bată joc de mine. Suntem o naţie decrepită de idioţi şi laşi.
    1
    39
    Raportează
  • postat de buruiana
    Luni, 10 Februarie 2014 12:28
    5.13.161.***
    daca primarul si consilierii aproba aceste BAZACONII!! si majorarea de preturi societatea apa canal nu are nici ovina!! vina o poarta acesti "gusteri" numiti consilieri pe care noi ii alegem an de an ca prostii!! daca societatea face magarii dupa cum vrea , atunci este o alta problema.!! acest aspect trbuie sa investigati ca ziaristi profesionisti voi de la" viata libera"! la care eu tin fffffff mult!
    0
    21
    Raportează
  • postat de ella
    Luni, 10 Februarie 2014 12:15
    95.77.107.***
    Asta e chiar nesimtire.Sintem inconjurati de ape si platim cea mai scumpa apa.Acest lucru se intimpla ca ei sa/si ia salarii nesimtite,iar prostimea sa moara de foame.Acest primar nu a fost bun nici la fotbal,nici la primarie.Ebun numai la facut buzunarele pline lui si acolitilor lui.
    2
    19
    Raportează
  • postat de GHEORGHE MARIA
    Luni, 10 Februarie 2014 12:01
    89.137.222.***
    este o situatie de nedorit ---si un colectiv indolent --esti in concediu si ai o factura incredibila de plata --arati ca ai fost in strainatate 30 de zile ---nu conteaza ---ai de platit 3 mil lei --de ce ??? pierderile de pe retea --care retea ??? reteaua de hoti ---si profitori ---detest acest colectiv ---obraznicia lor nu are limite --pana cand totusi ???
    1
    26
    Raportează
  • postat de gabi
    Luni, 10 Februarie 2014 11:38
    5.13.156.***
    Si totusi, daca e 4 lei si ceva mc de apa rece. noi de ce-l platim 7?
    0
    18
    Raportează
  • postat de scarbit de toata mizeria din Galati
    Luni, 10 Februarie 2014 09:57
    213.177.13.***
    creste-ti preturile ca vorba aia vin alegerile si aveti nevoie de bani de campanii
    cum naiba, am mai spus-o la Galati, oras inconjurat numai de apa (Danare, Prut, Siret si lacul Brates) mc de apa rece costa 4,29 lei (la Asociatie se plateste aproape 7 lei), iar la Iasi mc de apa rece costa si se plateste la asociatie pna la 3,5 lei....!!!!
    0
    27
    Raportează
  • postat de Nedumerit
    Luni, 10 Februarie 2014 09:50
    109.102.62.***
    Nu inteleg cum intr-un oras inconjurat de trei ape curgatoare (Siret, Prut, Dunare) se ajunge la pretul asta la apa.
    1
    26
    Raportează
  • postat de adina
    Luni, 10 Februarie 2014 09:10
    5.13.221.***
    AUUUUUUUU! La Asociatia de propietari ,,Rubinul", nr.752,pretul apei reci platit in prezent este de 7,57 lei.Ce se intampla cu diferenta de pret cu care pleaca de la furnizor(4,29lei) si ajunge la asociatie cu 7,57lei;un plus de 3,28lei??? ALO! ce fac organele de control?
    2
    27
    Raportează
  • postat de Primar indolent
    Luni, 10 Februarie 2014 08:25
    5.13.159.***
    Daca Primarul habar n-are sau nu-l intereseaza,de asta avem apa scumpa in oras.Sa mai vii Stane dupa voturi!
    9
    31
    Raportează
  • postat de comunism imputit
    Luni, 10 Februarie 2014 08:23
    5.13.145.***
    cat timp orasul e condus de fotbalisti analfabeti, medici carea iau spaga si cadouri, politicieni smenari nu exista asteptari
    14
    32
    Raportează
  • postat de coco
    Luni, 10 Februarie 2014 08:23
    89.122.10.***
    va multumim ca ne informati, ce masuri se vor lua? CRED CA-SI VOR LUA DIVIDENTE IN URAM PROFITULUI REALIZAT, e normal nu?
    0
    31
    Raportează
  • postat de IC
    Luni, 10 Februarie 2014 07:47
    79.116.101.***
    Pana cand vor inghiti si plati galatenii preturile umflate la utilitati ? Baietii destepti care conduc societatile monopoliste de utilitati si alesii ,care-i numesc si tolereaza ,aprobandu-le /-si salarii si indemnizatii sfidatoare, ar trebui sa se uite in jur , flacai ,lumea se misca ,grija mare ca s-ar putea sa ajunga funia la par si cutitul la os .Galatenii vor constientiza ca cei din administratia locala ,consilile de administratie din societatile de utilitati sunt alesi sau pusi acolo pentru a gestiona bunuri in propietatea lor , a cetatenilor. Care propietar ingaduie oare ca un administrator al bunului aflat in propietatea lui sa fie jefuit de administratorul platit de el? De ce profit la o societate de utilitati( primesc adevaratii propietari devidende ?) si pe cand publicarea modului de alcatire a pretului ,inclusiv un stat de plata al societatilor , sa fie cunoscuta schema de personal ,salariile ,sporurile etc ?
    1
    39
    Raportează
  • postat de dan d
    Luni, 10 Februarie 2014 07:17
    89.137.222.***
    Toate gunoaiele de directori şi şefi de la Apa Canal, lunar, din lefurile nesimtide cotizeaza substanţial la partid. Toţi angajaţii ştiu asta.
    În concluzie, răul nu vine doar din ograda Apa Canal ci are rădăcini mult mai extinse, în Consiliul Local şi asazisele partide politice, în fapt nişte clanuri mafiote cu unicul şi "nobilul" scop de a fura şi îmbogăţi o castă de scursuri autointitulati politicieni. Deci, au golanii ăştia interes ca cetăţeanul de rând să plătească un preţ corect pentru aceste servicii? Categoric, nu, niciodată.
    În curând vin alegerile europarlamentare. Parcă şi văd în campanie, aceeaşi armata de lichele, de la toate aceste clanuri, cum va coborî iar în mijlocul mulţimii, vor promite marea cu sarea, vor da vina unii pe alţii, vor minţi cu neruşinare, cu unicul scop de a ajunge acolo pe o leafa de peste 10.000 de euro pe luna.
    0
    52
    Raportează
  • postat de Formi
    Luni, 10 Februarie 2014 06:56
    5.13.219.***
    Salarii nesimtite ,cu ajutorul edililor care conduc orasul incepind de la Consikliul judetului pina la Primarie ,oricum din banii care se incasaza se decarteaza si pentru partid
    0
    43
    Raportează
  • postat de Un cetatean
    Luni, 10 Februarie 2014 06:23
    5.13.169.***
    ...sunteti niste neica nimeni domnilor consilieri locali de doi bani,care votati numai dupa interese ....cum naiba se poate ca intr-un oras unde avem 3 ape curgatoare,pretul la apa sa fie printre cele mai mari din tara ???...un orasel din munti pe unde nu trece nici un fir de apa plateste de doua ori mai putin ca noi...pai acolo nu se sifoneaza banii si se platesc salariile incompetentilor din administratie !!
    0
    59
    Raportează
  • postat de trist dar adevarat
    Luni, 10 Februarie 2014 01:44
    5.13.218.***
    Citind mai mute articole gen apacanal apaterm ,ma intreb :
    Oare la ce capitol populatia nu este furata , oare mai exista ?
    Imi este scarba sa mai citesc, mai mult ma enervez vazand ca se stie de aceste hotii si nu se face nimic pt combaterea lor .
    Emigrae = evadare , a trai acasa = supravietuire,injosire , subjugare
    Este trist.
    2
    68
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.