GAZELE vor fi mai SCUMPE de la 1 iulie

GAZELE vor fi mai SCUMPE de la 1 iulie
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Populaţia şi micii consumatori vor plăti de la 1 iulie cu 2,5 la sută mai mult pentru gazele consumate, iar factura companiilor va urca cu 1,5 la sută, pentru că au crescut importurile de gaze din Rusia, a declarat  preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), Nicule Havrileţ. Potrivit Mediafax, importul mai mare pentru luna iulie creşte ponderea gazelor aduse din Rusia în coşul de consum, astfel că preţul final va fi majorat cu 1,5 la sută la firme şi cu 2,5 la sută la populaţie. Creşterea preţului pentru populaţie este sub nivelul de 3 la sută prevăzut în programul de liberalizare a pieţei, a menţionat şeful ANRE. Guvernul s-a angajat faţă de Fondul Monetar Internaţional să renunţe treptat la preţurile reglementate la electricitate şi gaze. Populaţia beneficiază de o perioadă mai lungă de aplicare a liberalizării preţurilor gazelor naturale, respectiv până în 2018, termen care ar putea fi însă prelungit cu un an. Pentru consumatorii noncasnici de gaze, dereglementarea ar urma să se încheie în 1 octombrie 2014. În opinia ministrului delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, exprimată în luna mai, pentru companii creşterea suplimentară a preţului gazelor nu mai este necesară, deoarece tarifele au fost aliniate deja cu cele din ţările din regiune.

Citit 1538 ori Ultima modificare Joi, 26 Iunie 2014 18:20

7 comentarii

  • postat de Maria
    Duminică, 29 Iunie 2014 09:48
    89.137.138.***
    NU CRED PENTRU CA GUVERNUL PONTA PANA LA ALEGERI VA CAUTA SA MICSOREZE CAT POATE ACESTE IMPOZITE CA SA CASTIGE . DUPA ACEEA POTOPUL
    0
    0
    Raportează
  • postat de Gica Revoltatu
    Sâmbătă, 28 Iunie 2014 17:25
    5.13.220.***
    "Pai Basescu e de vina si cu parasuta aia de Elena Udrea. Am vazut eu aseara la Antena 3,ce baiat educat si,si...pregatit e Gadea ala, ca Ponta a zis ca nu el e de vina, da vina e Chioru' ca a luat bani de la Bercea Mondialu, ce crezi ca ei nu furau si gazu?Pai d-aia si-au cumparat aia atata pamant la Nana, au furat de la noi si apoi s-au imbogatit,nemernicii."
    Mai departe nu am mai auzit discutia,purtata pe un ton ridicat, intrun autobuz ce face legatura cu Piata Mare,de catre doi pensionari ascultati de alti vreo 10 pensionari,tot cu bilete gratuite, si de mine ce paream desprins din alt film, deoarece am coborat in prima statie. Un singur lucru am uitat sa-i intreb, de ce oare nu discutau asa si inainte de 89 in mijloacele de transport la adresa dictaturii? Si unde erau ascunsi in 89 ca pe strazile Galatiului nu prea i-am vazut?Si de unde ura asta indreptata impotriva tuturor celor care n-au aceeasi gandire,cel putin politica,ca a lor? Si nu cumva,manati de aceasta ura merg ei consecvent si voteaza toti banditii care ne pun biruri peste biruri? Si unde sunt copiii lor,cumva ca a majoritatii absolute,la munca,mai mult sau mai putin cinstita,in occident?
    1
    2
    Raportează
  • postat de doar eu
    Sâmbătă, 28 Iunie 2014 15:54
    98.116.21.***
    In toata lumea se scumpesc gazelle din cauza la tot ceea ce se intampla in anumite tari ,mai uitati-va la stiri ,dar problemea este aceea ca cei din Romania mai umfla preturile!
    0
    0
    Raportează
  • postat de maria
    Vineri, 27 Iunie 2014 16:44
    89.136.184.***
    Hotii astia de la gaze scumpesc vara ca nu e consum iar iarna ne fura la facturi de ne rup. DNA va rog sa ne ajutati ca ne baga in mormant astia. Suntem saraci lipiti. Nu mai avem ce manca.
    1
    4
    Raportează
  • postat de maria
    Vineri, 27 Iunie 2014 16:43
    89.136.184.***
    Hotii astia de la gaze scumpesc vara ca nu e consum iar iarna ne fura la facturi de ne rup. DNA va rog sa ne ajutati ca ne baga in mormant astia. Suntem saraci lipiti. Nu mai avem ce manca.
    1
    5
    Raportează
  • postat de sultanul
    Vineri, 27 Iunie 2014 15:36
    79.116.109.***
    atunci ....cine are dreptate ....ministrul delegat pentru energie sau ANRE Gavrilet....undei adevarul ...pe cine sa mai credem.......DOAMNEEEEEEEEEEEEEEEE ...propsti mai suntem stam sa ne bage fierul rosu in cur cat vor si cind vor ei.....oare de ce suntem asa de nesimtiti....astia ar trebuii omorati , impuscati.......mai ales jegurile astea de la ANRE.......oare cand ne-au furat la curent , nu le-a fost rushine....ei sunt datori la noi cu furtisagul din 2012 si pina in prezen si nu pomenesc nimic,,,,,dar ne scumpeste iar energia electrica pentru taxa pe stalp a lui PONTA......iar idiotii de la ANRE se pun bine cu smecherii de la gaze ( de unde primesc spaga grasa) si ne scumpesc gazele pina va ajunge la 4 lei un m cub de gaze .....care si aici ne fura in plus imultind m .cub cu un coeficient de ei stabilit , coeficient care nu-i constat ci creste de la an la an....a fost un K de 10325 si a ajuns la un K de 10775.......in tara asta nimeni nu tine cu popuilatia....toti ne omoara......eu unul nu mai rezist.
    0
    2
    Raportează
  • postat de Un varstnic
    Vineri, 27 Iunie 2014 14:20
    92.82.190.***
    Abia astept sa-i "votez" pe cei care ne-au ridicat nivelul de trai (puterea de cumparare) la nivelul de hamait prin Latrina si prin Troaca lui Ghita. De la o vreme ii inregistrez pentru a lasa nepotilor modele clare de nesimtire umana.
    0
    5
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.