PFA vor PLĂTI altfel contribuţiile la pensie

PFA vor PLĂTI altfel contribuţiile la pensie

Evaluaţi acest articol
(7 voturi)
7 comentarii

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală  modifică normele privind modul în care persoanele fizice autorizate (PFA) vor plăti contribuţiile de asigurări sociale (CAS). Cu alte cuvinte, s-a modificat formularul 600, numit  „Declarație privind îndeplinirea condițiilor de încadrare în categoria persoanelor asigurate obligatoriu în sistemul public de pensii”.

Cum şi cât s-a plătit până acum

Cota CAS pe care PFA o datorează la sistemul de pensii este de 26,3 la sută, potrivit legislaţiei încă în vigoare și se aplică asupra venitului declarat. Este vorba despre venitul pentru care acest PFA dorește să se asigure. Totuși, acest venit nu poate fi mai mic de 35 la sută din salariul mediu brut, adică 2.415 lei lunar, dar nici mai mare de echivalentul a cinci salarii medii brute lunare. Concret, baza de calcul pentru CAS s-a încadrat între 845,25 lei și 12.075 lei. Suma de plată sub formă de contribuţie a variat între 222,30 lei şi  3.175,725 lei.

Cum va fi de la anul

Din prima zi a anului următor, PFA nu vor mai avea posibilitatea de a alege baza asupra căreia va fi aplicată cota CAS. Aceasta se va calcula pe baza venitului net efectiv realizat. Astfel, PFA vor datora obligatoriu cota CAS de 10,5 la sută calculată la venitul net obținut, indiferent dacă sunt concomitent salariate. Se va putea alege şi plata cota integrală de 26,3 la sută  a contribuției la pensii, valabilă pentru un an, de la data exprimării opţiunii. Cota de 10,5 la sută nu asigură un stagiu complet de cotizare pentru pensie, ci doar o treime din acesta, aşa că PFA care vor să primească o pensie întreagă, vor trebui să opteze pentru  o cota de 26,3 la sută.

PFA care au desfăşurat activitate în 2014 trebuie să depună formularul 600 la Finanţe până la finele lunii ianuarie.

Citit 3996 ori Ultima modificare Marți, 29 Decembrie 2015 23:01

7 comentarii

  • postat de Eugenia Luni, 04 Ianuarie 2016 18:15 89.137.150.*** Link la comentariu
    0
    0

    Probabil ca s-au gandit sa stopeze colaborarile PFA-urilor cu firmele private dar daca faceau un mic studiu vedeau ca mai bine de 50% sunt persoane individuale care isi ruleaza veniturile sub aceasta forma.

    Raportează
  • postat de Viorel Luni, 04 Ianuarie 2016 07:28 79.116.110.*** Link la comentariu
    0
    3

    Cand politicienii si-au votat pensii de 5000 de lei pentru 12 ani de munca voi v-ati vazut de treaba in loc sa va mobilizati si sa iesiti in strada cum au facut ciobanii !!!
    De unde credea-ti ca or sa ia banii pentru pensiile lor speciale nu v-ati gandit?
    Cine a mai pomenit ca dupa 12 ani sa se ia pensie de 5000 lei fara sa se cotizeze la fondul de pensie?
    Voi munciti 40 de ani nu aveti 2000 lei pensie iar astia au numai drepturi.
    Masina cu sofer la scara, bani ptr cabinet care nu trebue justificati, bani ptr chirii, bani ptr deplasari, iar acum bani ptr pensii speciale ptr care nici macar nu contribuie.
    Trebuia sa se reduca nr lor la 300 de parlamentari ca asta e vointa poporului si nu s-a redus.
    De ce nu ne unim si sa iesim pe strasse sa cerem abrogarea acestor legi nesimtite.
    Si-au votat salarii si pensii nesimtite si multe alte beneficii nedemne de statutul de parlamentar in conditiile in care ei trebuie sa munceasca pentru tarasa prospere poporul sa avem industrie si agrcultura sa muncim aici noi si copiii nostri nu sa mergem cu traista in bat slugi la alte popoare!!!!

    Raportează
  • postat de plec din tara Sâmbătă, 02 Ianuarie 2016 12:08 78.97.221.*** Link la comentariu
    0
    4

    Eu am sa inchid, am sa vand tot si plec din tara asta. Nu poti sa faci nici o afacere in tara asta ca statul iti ia tot abuziv si nu legal de fapt ca sunt legi abuzive si care jecmanesc omul. Daca mie statul imi ia tot nici eu la randul meu nu prea am cum sa dau salariu mare la angajat. Taxe si impozite peste tot, benzina scumpa, curent electric scump, gaze scumpe deci ce afaceri sa mai faci in tara asta si ce profit sa mai scoti? Nu se merita. Doar sa vinzi la negru ca altfel nu scoti mai nimic. Sunt de acord sa dau la stat dar efectiv nu se mai poate. Suntem inchisi de anaf, distrusi, statul vine peste tine si ia tot si nici bani de investitii nu mai raman. Singurii care mai castiga in tara asta sunt cei care au monopol cum ar fi apa, gazele, electricitate, telefonie, anumite alimente, benzina, tigari, bautura, deci cam astea mai merg in tara asta.

    Raportează
  • postat de Christian Joi, 31 Decembrie 2015 00:08 5.13.211.*** Link la comentariu
    0
    6

    E la fel ca si pana acum. Singura deosebire este ca cei care sunt angajati si in acelasi timp au si PFA trebuie sa plateasca CAS de 2 ori. O data la firma la care sunt angajati cu carte de munca si inca o data pentru activitatea desfasurata ca PFA.

    Raportează
  • postat de nota 4 Miercuri, 30 Decembrie 2015 18:10 89.136.231.*** Link la comentariu
    1
    2

    asta-i un rezumat de elev repetent. cititi cu atentie "OANAF 3655/2015 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 938 din 18/12/2015" daca vreti sa fiti informati corect si la obiect.

    Raportează
  • postat de Edy_Gmbh Miercuri, 30 Decembrie 2015 11:40 82.137.8.*** Link la comentariu
    0
    10

    Cam asa gandesc mai toti romanii care au o afacere, mai toti vor sa isi inchida afacerile sau cauta o metoda pentru a plati mai putin sau deloc taxe si impozite. Problema e ca de la an la an se inventeaza taxe si impozite si nu se cauta masuri pentru incurajarea dezvoltarii afacerilor actuale sau inceperea unor noi afaceri. Nu stiu daca cei din conducerea locala sau nationala sunt constienti ca in felul acesta distrug economia Romaniei. Ori is platiti sa distruga Romania, desi noi platitorii de taxe si impozite ii platim, ori is incompetenti si trebuiesc schimbati in cel mai scurt timp, in ambele cazuri trebuiesc indepartati urgent.

    Raportează
  • postat de Bandit Miercuri, 30 Decembrie 2015 08:41 213.177.13.*** Link la comentariu
    1
    14

    eu oricum am de gand sa inchid sa vand tot si sa plec din tara din 2016...

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.