Compania americană CGS ÎNCEPE ANGAJĂRILE în Galaţi. 2.000 de LOCURI DE MUNCĂ

Compania americană CGS ÎNCEPE ANGAJĂRILE în Galaţi. 2.000 de LOCURI DE MUNCĂ
Evaluaţi acest articol
(46 voturi)

În toamna anului trecut, gălăţenii primeau o veste excelentă. Compania americană Computer Generated Solutions (CGS), prezentă în alte patru oraşe din ţară, anunţa că va deschide o filială şi la Galaţi, în care îşi propune să angajeze 2.000 de persoane.

Potrivit reprezentanţilor CGS Romania, principalele argumente care au dus la luarea deciziei de deschidere a reprezentanţei de la Galaţi au fost rata şomajului foarte mare (aproape 10 la sută), dar şi faptul că urbea de la Dunăre este oraş universitar, lucru care generează posibili viitori angajaţi. De altfel, acest lucru nu este de mirare, dat fiind că mai bine de trei sferturi dintre angajaţii companiei au aproximativ 25 de ani, iar 95 la sută dintre aceştia sunt absolvenţi de studii superioare şi vorbitori de cel puţin două limbi străine.

Deschiderea va avea loc în curând

Contactaţi de către "Viaţa liberă", reprezentanţii companiei ne-au spus că "filiala de la Galaţi este în proces de deschidere, iar în perioada următoare vom inaugura oficial cel de-al cincilea sediu al CGS România. Persoanele care doresc să facă parte din echipa noastră pot trimite CV-urile pe adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., urmând ca Departamentul de Recrutare să analizeze documentele primite".

Salariu atractiv şi bonuri de masă

Printre avantajele pe care le aduce angajarea într-o companie precum CGS se află recompensa financiară, care variază între venitul mediu brut din România şi poate ajunge până la 1.500 de euro brut.

În momentul în care numărul angajaţilor din reprezentanţa gălăţeană va ajunge la 2.000, CGS va deveni al patrulea angajator din oraş, după ArcelorMittal (6.752 de angajaţi), Arabesque (2.486 de angajaţi) şi Şantierul Naval Damen (2.333 de angajaţi).

Venirea americanilor de la CGS este privită cu ochi buni de multă lume, printre aceştia aflându-se şi directorul AJOFM Galaţi, Cezar Năstase. "Faptul că un angajator cu nume mare la nivel naţional doreşte să investească în oraşul nostru nu poate decât să ne bucure, mai ales că avem personal calificat şi forţă de muncă suficientă", ne-a explicat directorul AJOFM.

Prezenţi în România din 2006, de când au preluat call-centerul  "Easy Call", americanii de la CGS oferă servicii de "suport tehnic", "asistenţă pentru clienţi", "vânzări prin telefon"  şi alte servicii externalizate. Deoarece compania colaborează cu întreprinderi de top din Statele Unite ale Americii şi Europa, angajaţii au parte de traininguri specializate susţinute de lideri de piaţă din domeniul IT, banking, online, retail, etc. Cele patru filiale deja funcţionale, din Bucureşti, Braşov, Sibiu şi Târgu-Jiu, însumează 3.000 de angajaţi, care oferă servicii în nu mai puţin de 18 limbi străine.

Citit 56526 ori Ultima modificare Vineri, 08 Ianuarie 2016 00:24

17 comentarii

  • postat de Eu!
    Sâmbătă, 09 Ianuarie 2016 11:42
    89.136.231.***
    Nea Ravdan, daca ai fi avut curiozitatea ai fi aflat ca cei 2486 angajati ai Arabesque sunt pe nitreg teritoriul tarii, 17 filiale, adica cca 150 angajati/filiaa, inclusive Galati. Ce asa mare agajator este Arabesque pentru Galati?!?!? Ce mare contribuite are pentru Galati?!
    Cat priveste CGS Romania, media de varsta a angajatilr este de 25 ani, dar "Angajatii stau in medie 1,2-1,6 luni in companie" (depinzand atat de salariu cat si de complexitatea activiatii), nu comunica Iuliana Stan - Senir Recruiter CGS Romania! Asta ar trebui sa dea de gandit, nu?
    In rest ganduri bune si informatii documentate si corecte te rugam.
    3
    12
    Raportează
  • postat de Tommy
    Vineri, 08 Ianuarie 2016 18:58
    5.13.209.***
    Unde va fi sediul in Galati oare?
    1
    8
    Raportează
  • postat de George
    Vineri, 08 Ianuarie 2016 09:59
    95.76.36.***
    Pana se mocaie astia de la Primarie cu autorizatii, spatiu, etc... se muta si astia la Braila, parca vad. :)))))
    1
    19
    Raportează
  • postat de Daniel
    Vineri, 08 Ianuarie 2016 09:48
    79.116.106.***
    Perfect. Un proiect foarte bine venit pentru Galati. Eu unul nu sunt interesat sa lucrez intr-un call center, dar sunt convins ca se vor gasi candidati.
    1
    16
    Raportează
  • postat de Claudia
    Joi, 07 Ianuarie 2016 21:09
    109.166.134.***
    Multi isi dau cu parerea fara sa stie despre ce este vorba. Sunt curioasa cati dintre cei ce au comentat au fost curiosi sa si caute cateva informatii despre firma.
    Imi permit sa comentez deoarece am lucrat 4 ani in firma in Bucuresti, pana acum 3 luni. Si mai sunt si din Galati, de unde am plecat tocmai din lipsa oportunitatilor.
    Nu este raiul pe pamant la CGS, dar unde este? Daca era, nu imi schimbam job-ul. 80% din proiecte sunt pe limbi straine, ceea ce inseamna ca daca nu stiti engleza+o alta limba, nu va faceti planuri. Salariul depinde de limba pe care o vorbiti si pe masura ce e mai rara, creste si salariul. La proiectele de limba romana poate nici nu se merita sa va ganditi decat daca nu aveti alta posibilitate. Cele pe engleza o idee mai mari, ca na...se considera ca poate nu toti, dar majoritatea ar trebui sa o stie, italiana/spaniola/franceza asa si asa deoarece sunt mai uzuale iar diferenta se face la germana/portugheza/olandeza etc deoarece sunt considerate limbi mai rare.
    Asa ca daca lucrati pe romana sau engleza si va intrebati de ce nu aveti 1500eur cum scrie in articol, nu ati nimerit unde trebuie. Dar daca ati pus mana pe carte si ati invatat olandeza de ex, da, o sa aveti 1000eur sau mai mult. Germana, portugheza...peste 500. Si tb sa mai ai si ceva in cap, ca daca ai fost sofer pe tir si ai invatat limba dupa ureche si te mai si ghiceste la interviu (ca sunt si specimene da se camufleaza bine la interviu), atunci primesti cat meriti...daca o sa primesti. Cel care se plangea mai sus ca lua minumul pe economie, sa mai citeasca o data ce am scris.
    Sunt diferente si in functie de locatie, evident. Dar min pe economie e doar pe romana. Si min pe ec nu e 400lei (unii poate asa cred). Ai dat mai mult pe la scoala, ai invatat mai mult...primesti mai mult.
    Cel mai mult conteaza echipa/proiectul pe care nimeresti si management-ul. Unele proiecte sunt aproape un inumane si efectiv nu ai cum sa rezisti mult. Si din cauza volumului si a conducerii care in loc sa te sustina parca iti da in cap. Altele sunt chiar ok.
    Majoritatea parerilor de pe forum-uri sunt adevarate din pacate. Eu am nimerit pe un proiect relativ ok, vorbesc si o limba mai rara, unde am avut oportunitatea sa si avansez de cateva ori pe merit. Deci se poate, cu toate ca da...nu e foarte comun. De aia ziceam de management. Daca este corect, avansarile se fac din interior. Daca nu....succes.
    Acum...ca o fi bine, ca o fi rau...nu vine nimeni sa va ia de acasa sa va angajeze, deci multe pareri date aiurea nu isi au rostul. Iar pentru Galati, unde stie toata lumea ce rata a somajului are si cata nevoie are de locuri de munca, nu inteleg ce nu va convine multora dintre voi. Nu va convine, stati acasa. Sunt convinsa ca sunt destui care isi doresc intr-adevar sa munceasca. Si nu tin partea nimanui, ca si eu am ramas cu un gust amar. Dar cand nu mi-a mai convenit am plecat la mai bine, nu am stat sa plang pe la colturi.
    Este o oportunitate pentru Galati, unde oportunitatile de munca sunt aproape inexistente si poate v-au ajutat aceste cateva pareri din "interior" , daca ati avut rabdare sa cititi.
    3
    70
    Raportează
  • postat de Livius
    Joi, 07 Ianuarie 2016 19:26
    5.13.197.***
    Adresa de e-mail mentionata nu e valida!!!
    Verificati mai bine sursa!!!
    0
    18
    Raportează
  • postat de sima
    Joi, 07 Ianuarie 2016 18:03
    78.97.221.***
    veti sta ca scalvii 8 ore-10 ore pe scaun facand hemoroizi si salariul va fi minim pe economie. am lucrat la ei. nu imi mai trebuie.
    25
    20
    Raportează
  • postat de gore
    Joi, 07 Ianuarie 2016 15:32
    86.121.177.***
    cu alte cuvinte vor fi 2000 de joburi in call-center, ceea ce e mai bine decat nimic, dar salariile si oportunitatile sunt modeste
    5
    22
    Raportează
  • postat de ddu
    Joi, 07 Ianuarie 2016 14:53
    93.122.171.***
    mda... articol facut dupa ureche. In cele 4 filiale existente sunt 3000 iar in Galati 2000 ....
    0
    25
    Raportează
  • postat de Marin
    Joi, 07 Ianuarie 2016 13:44
    89.136.0.***
    @ciocoi vechi si noi la defilare, bai esti nebun ? ai internet in grota? tu habar nu ai ce inseamna jumate din cuvintele din articol, daca te intreaba unu ce e aia 'outsourcing' tu intrebi daca se mananca cu paine, plavane, cand cei ca tine deschid gura, scade IQul intregului oras.
    3
    18
    Raportează
  • postat de Brasov
    Joi, 07 Ianuarie 2016 11:59
    79.114.196.***
    Daca v-ati saturat de comuna Galati care nu este inclusa pe nici o harta a infrastructurii, deci un oras fara viitor: http://brasovromania.net/2016/01/brasov-doua-fabrici-angajeaza-200-de-persoane-respectiv-100/
    16
    11
    Raportează
  • postat de LanturilePrafCenusa
    Joi, 07 Ianuarie 2016 11:34
    89.121.200.***
    De ce sa pierd 10 ore pe zi cu tot cu drum pentru minimul pe economie ( 1500 Euro vor avea maxim 2-3 sefi ) cand pot investi 200 Euro intr-o camera web decenta ?
    22
    15
    Raportează
  • postat de fane
    Joi, 07 Ianuarie 2016 11:00
    89.136.6.***
    Poate cu tot cu pensionarii Galatiului sa faca 2000 de angajati ca tineretul a zburat din cuib.
    5
    33
    Raportează
  • postat de ciocoi de galati
    Joi, 07 Ianuarie 2016 08:53
    5.13.183.***
    muritori de foame este galatiul pentru ca ati creeat un sistem corupt in care doar clientela politica si relationista are acces la joburi bine platite, deasemenea galatiul este plin de ciocoi si este condus de un ciocoi din categoria vila si masina de teren hai sa enumeram cateva firme din galati de prestigiu international:

    valceana condusa de inginerul mitroi bun prieten si amic cu dumitru nicolae ajuns in situatia imbogatirii fortate si apoi a disparitiei actualmente nu mai exista

    vega aceeasi poveste renumitul istrate relatia psd-et company actualmente si-a schimbat denumirea probabil sa nu obseve serviciile de afara cum se spala bani europeni in galati

    arcada aceasi marie cu aceasi palarie actulamente merge catre faliment



    asa ca nimeni nu imi poate schimba ideiile galatiul poate este una din cele mai corupte locatii de pe harta romaniei
    19
    37
    Raportează
  • postat de citizen
    Joi, 07 Ianuarie 2016 08:14
    109.98.87.***
    Bravo, sa speram ca vor mai veni si alte firme mari sa deschida filiale. Sper totusi ca vor face si autoritatile ceva sa-i incurajeze.
    5
    43
    Raportează
  • postat de Cineva
    Joi, 07 Ianuarie 2016 08:09
    5.13.163.***
    Ciocoi, treci inapoi la sapa, habar n-ai despre ce vorbesti! Stii macar ce e aia suport tehnic? Toti va dati destepti prin Galatiul asta, de-aia suntem muritori de foame!
    11
    46
    Raportează
  • postat de ciocoi vechi si noi la defilare
    Joi, 07 Ianuarie 2016 07:49
    5.13.183.***
    pare propaganda articolul asta adica 2000 de oameni care fac videocheat ? e ceva pompieristic se duce de rapa sistemul ciocoilor locali si cineva le-a intins o mana
    55
    14
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.