Doi copilaşi de 4 şi 5 ani din Costache Negri care prezentau greţuri şi dureri de burtă au ajuns miercuri la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii din Galaţi.
Simptomele specifice şi analizele efectuate ulterior au scos la iveală faptul că cei doi înghiţiseră un insecticid foarte toxic care se foloseşte în agricultură - Furadan.
Se pare că micuţii, care se jucau în faţa porţii, au înghiţit nişte seminţe de floarea soarelui tratate cu substanţă toxică pe care le găsiseră pe marginea drumului.
„Copiii care au fost aduşi în cursul serii erau agitaţi, în stare confuză, aveau dureri de burtă şi vărsături. Din fericire au venit la timp, în stare incipientă, pentru că insecticidul periculos le putea provoca insuficienţe respiratorii şi alte complicaţii”.
„Este vorba despre o fată şi un băiat care şi-au revenit, sunt în stare bună, au ieşit de sub starea toxică, dar îi ţinem în continuare sub supraveghere”, a declarat dr. Florin Iordache, directorul medical al Spitalului de Urgenţă pentru Copii „Sf. Ioan”.
După cum a precizat Tania Calcan, purtătoarea de cuvânt a DGASPC Galaţi, Protecţia Copilului nu a intervenit în acest caz care este considerat un nefericit accident.
Cei doi copii intoxicaţi cu Furadan locuiesc împreună, fac parte dintr-o familie ai cărei părinţi vor deveni cu siguranţă mai atenţi şi mai responsabili în urma acestui incident.