Taxiurile gălăţene – cuminţi şi galbene

Taxiurile gălăţene – cuminţi şi galbene
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* „Şoferii de pe taxiuri sunt conducători auto foarte corecţi”, ne-a asigurat încă de acum două zile comisarul Viorel Cojocaru, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Rutiere Galaţi * 

Anunţată din vreme, verificarea de miercuri, de către Rutieră, a maşinilor mici care fac transport de persoane vine cu nişte rezultate de vis:

„Rutiera a controlat 250 de taxiuri (din cele 800 din tot judeţul), la Galaţi şi Tecuci, dar şi pe Drumurile Naţionale 25 şi 26. Nu au fost găsite multe nereguli, aplicându-se doar 32 de amenzi”, confirmă comisarul Cojocaru.

Iar sancţiunile au vizat doar mici abateri la Codul Rutier – opriri neregulamentare etc.

Doar doi taximetrişti au fost aspru amendaţi – unul pentru că nu îi dăduse bon clientului şi cel de-al doilea pentru că nu avea toate documentele necesare.

Au fost reţinute două certificate auto, dar nici un permis nu şi-a părăsit proprietarul.

Valoarea totală a amenzilor a fost de 17.500 lei.

În schimb, la nivelul întregii zile de miercuri, Rutiera a dat 250 de amenzi, în valoare totală de 32.000 lei, reţinând şi două permise, pentru viteză excesivă, pe Drumul Naţional 25, între localităţile Lieşti şi Independenţa.

Au fost aplicate 61 de sancţiuni pentru depăşirea vitezei legale şi 32 pentru nepurtarea centurii de siguranţă.

Până la următoarea razie, ne vedem la volan, printre şantierele ISPA, gălăţeni!

Citit 1893 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.