Poliţistul şi mersul pe jos!

Poliţistul şi mersul pe jos!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Continuăm discuţia pe care am iniţiat-o de curând cu subcomisarul Dănuţ Lefter (FOTO), proaspătul şef al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Galaţi *

Reporter: Fenomenul infracţional din mediul rural atinge, mereu, cote alarmante; senzaţia cetăţenilor din acest spaţiu e că posturile locale de poliţie sunt depăşite de situaţie. Aşa este?…

Dănuţ Lefter: Sunt conştient că la posturile comunale lucrătorii noştri au fost întrucâtva defavorizaţi, având mai multe probleme decât cei din mediul rural.

Poliţiştii noştri de acolo trebuie să lucreze 24 de ore din 24. Tocmai de aceea le voi acorda în mandatul meu mai multă atenţie. Voi trece personal pe la fiecare post de poliţie, acolo unde acum ajung, în proporţie covârşitoare, promoţiile de subofiţeri venite din toată ţara.

Până acum, şefii posturilor de poliţie au confirmat că absolvenţii şcolilor de subofiţeri se integrează şi îşi fac bine treaba. Pot să vă spun, dacă tot m-aţi întrebat, că, în funcţie de situaţiile operative, schemele de personal sunt aproape acoperitoare.

Dar, să ştiţi că toleranţa faţă de actele de indisciplină sau de corupţie ale poliţiştilor din mediul rural este zero. La fel, nu îngăduim nici excesul de zel.

În perioada următoare vom analiza în detaliu problemele specifice fiecărui post de poliţie, iar după analiză, normal vom lua măsurile necesare.

Deja ne-am gândit să organizăm patrule intercomunale constituite spontan, asta că să enunţ doar una dintre intenţiile noastre.

Reporter: Cititorii noştri ne semnalează încă aroganţa faţă de cetăţeni a unor poliţişti. Credeţi că puteţi trata o astfel de atitudine?

Dănuţ Lefter: E greu să-i schimbi pe unii oameni, dar nu imposibil. Unii poliţişti au fost atenţionaţi pentru modul în care s-au adresat cetăţenilor.

Aici, de fapt, e vorba de respectul faţă de cetăţean şi implicit de respectul faţă de instituţia pe care o reprezinţi.

Faptul că, de pildă, ni s-au micşorat salariile nu ne dă dreptul să ne comportăm altfel decât normal. Iar dacă cineva nu-i  mulţumit de ceea ce i se oferă trebuie să ştie că nu-l ţine nimeni cu forţa.

Dar şi conducerea IPJ Galaţi, trebuie să-i ajute pe cei care au probleme. Acolo unde a fost cazul, am făcut chiar demersurile necesare pe lângă bănci pentru a ajunge la o reeşalonare în rambursarea creditelor.

Facem tot ceea ce depinde de noi să-i sprijinim pe lucrătorii noştri, dar nu vom ezita să-i sancţionăm atunci când greşesc.

Reporter: Cum apreciaţi, în ansamblu, nivelul de pregătire al poliţiştilor?

Dănuţ Lefter: Eu cred că poliţiştii noştri sunt bine pregătiţi. Toată lumea, de la comanda IPJ şi până la cele mai mici subunităţi, va trece, însă, prin stagii de pregătire profesională. 

Deocamdată, urgenţa este pregătirea pentru aderarea la Spaţiul Schengen, pentru că problematica  noastră în acest sens va fi, de fapt, a tuturor statelor din acest perimetru european. Va trebui, deci, să ne sincronizăm, să acţionăm ca un tot unitar.

Efectivul de poliţişti e acoperit în proporţie de 90 la sută. Putem spune că efectivele noastre sunt cu 20 la sută mai mari decât în ţările europene din Spaţiul Schengen, dar ele sunt corelate cu situaţia operativă de la noi.

Reporter: Dar cu dotările în general cum staţi?

Dănuţ Lefter: Din fericire, avem benzina asigurată până la jumătatea anului viitor. Maşinile au cu ce merge, dar munca noastră presupune şi mersul pe jos.

Acţiunile de patrulare în care, poliţistul este aproape de cetăţenii cărora trebuie  să le asigure liniştea şi siguranţa, sunt şi ele necesare. Cât despre echipament, e există.

Reporter: În afara demersurilor făcute la bănci, cum veţi rezolva, totuşi, diferendele de ordin financiar?

Dănuţ Lefter: Menţinem un dialog permanent atât cu Corpul Naţional al Poliţiştilor (organizaţie profesională), cât şi cu cei de la Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual şi încercăm să rezolvăm amiabil problemele.

Reporter: Cum e să fie un subcomisar şef peste comisari sau comisari şefi?

Dănuţ Lefter: Am venit aici ca să-mi fac treaba şi să-mi respect colaboratorii, cu atât mai mult pe cei mai mari în grad. Nu am venit pe acest post ca să arăt  că sunt mai deştept.

Am, într-adevăr, în subordine comisari şi comisari şefi care au o viaţă de poliţist în spate cum ar fi Sebastian Dănăilă sau Ştefan Căpătan, oameni cu care colaborez foarte bine.

Am nevoie de experienţa şi competenţa lor profesională pentru a ajunge la rezultate foarte bune în munca noastră, a tuturor. Aştept sugestii, propuneri bine fundamentate, cu bătaie şi eficienţă, pentru că nu tot ce cred sau spun eu la un moment poate fi neapărat literă de lege. Şi eu sunt om, şi eu pot să greşesc.

Citit 1691 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.