Un MĂRŢIŞOR GIGANT va fi realizat de elevi gălăţeni. UNDE va putea fi văzut

Un MĂRŢIŞOR GIGANT va fi realizat de elevi gălăţeni. UNDE va putea fi văzut
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Acţiune inedită marţi, 24 februarie, de la ora 10,00, la Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Galaţi. 50 copii de la Şcoala Gimnazială Nr. 29 (clasele a II-a E şi a IV-a B) vor confecţiona un mărţişor gigant, lung de aproximativ 70 metri. Acesta va fi realizat din 6.000 flori de lotus-origami, albe şi roşii, confecţionate cu multă măiestrie de elevi, în trei zile.

Alegerea florii de lotus nu a fost întâmplătoare pentru „compoziţia” mărţişorului. Floarea de lotus este considerată, în diverse religii, o creaţie divină a naturii, reprezentând puritatea minţii şi a sufletului.

„Mărţişorul gigant” face parte din proiectul educaţional „Un zâmbet, o floare şi un pic de culoare”, coordonat de învăţătoarele Chiroşcă Angela şi Buduleanu Alina, de la Şcoala Gimnazială Nr. 29 Galaţi, în colaborare cu Complexul Muzeal de Ştiinţele Naturii Galaţi şi Asociaţia „Artă şi Viaţă”. Mărţişorul va rămâne expus la Complexul Muzeal până pe 8 martie.


CITEŞTE ŞI: În atenţia gălăţenilor care doresc să fie originali de 1 Martie: Târg cu MĂRŢIŞOARE lucrate manual

Citit 1292 ori Ultima modificare Luni, 23 Februarie 2015 18:18

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.