Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

* Majorarea a fost înregistrată în perioada 2008-2010 *

În ultima vreme nu se vorbeşte decât despre îngheţarea salariilor, tăierea pensiilor şi multe alte chestiuni asemănătoarea. Pe fondul acestor discuţii, un raport al Institutului Naţional de Statistică vine să ne arate că recesiunea nu a fost chiar atât de neagră pentru pensionarii de stat.

Conform acestui raport, la Galaţi, din 2008, începutul recesiunii, şi până în 2010, pensiile de stat au crescut cu 10,8 la sută. Pensiile au crescut în toate judeţele ţării, Galaţiul fiind însă pe primul loc, urmat de Constanţa. Pe ultimul loc se situează Covasna (6,8 la sută), acesta fiind unul dintre cele mai sărace judeţe din ţară.

De unde sunt creşterile?

Datele publicate de INS arată că pensia medie în 2008 la Galaţi era de 715 lei, ea crescând până la 792 în decembrie 2010. Oraşul nostru nu se află însă în top pentru valoarea pensiei, ci doar ca procent de creştere, cea mai mare pensie la nivelul ţării, 947 de lei, fiind în Bucureşti.

Creşterile, este adevărat nu foarte mari, ne-au fost explicate de Greta Ioniţă (FOTO), purtătorul de cuvânt de la Casa Judeţeană de Pensii Galaţi:

„Creşterile sunt reale şi normale. Primele creşteri au fost în anul 2009, când punctul de pensie a fost indexat cu 3 la sută. În acelaşi an, dar în octombrie, punctul de pensie a mai crescut cu 2 la sută. Deci, din cei 10,8 la sută, 5 sunt din indexarea punctului de pensie, care are o valoare de 732,8 lei”.

„Apoi, au mai fost o indexare a pensiilor medii pentru cei care au ieşit la pensie în perioada 1991 – 2008. Adică pentru cei care au beneficiat de grupele 1 şi 2 de muncă. Aşa se explică creşterile statistice”.

„Galaţiul a avut o economie puternică şi sunt foarte mulţi care au avut grupe de muncă. La Galaţi, aproximativ 50 la sută dintre pensionarii de stat beneficiază de grupe”. 

A mai crescut puţin…

Ajungând în zilele noastre, în 2011, când pensionarii care au peste 740 de lei pensie plătesc contribuţii la sănătate, veştile „bune” continuă să vină.

„Pot să vă spun că 52.000 de pensionari gălăţeni au mai primit o indexare şi anul acesta, tot pentru grupele de muncă. La sfârşitul lunii iulie, pensia medie era de 842 de lei, adică cu 48 de lei mai mare faţă de finalul anului 2010”, a mai spus Greta Ioniţă.

Nu ştim dacă şi la finele anului 2011 oraşul nostru va mai avea cel mai mare procent de creştere. Important este că pensionarii gălăţeni au cu câţiva lei mai mult în buzunar faţă de 2008.

Citit 1346 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.