(2 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Tenismanul elveţian Roger Federer (36 de ani), deţinătorul trofeului, a fost eliminat miercuri în sferturi la Wimbledon, de sud-africanul Kevin Anderson, 2-6, 6-7 (5-7), 7-5, 6-4, 13-11, după un meci de 4 ore şi 17 minute.
Federer, numărul 2 mondial, părea aproape de victorie, după ce s-a impus în primele două seturi, ajungând la 34 de seturi consecutive câştigate la Wimbledon. Anderson a reuşit să salveze o minge de meci.
Elveţianul, victorios în 20 de turnee de Mare Şlem, ultimul fiind Openul Australiei, în ianuarie, nu mai pierduse la Wimbledon din 2013, când a fost învins în turul 2 de ucraineanul Serghei Stahovski.
Anderson, locul 8 mondial, va juca în semifinale cu americanul John Isner (10).
În cealaltă semifinală, sârbul Novak Djokovic (21 ATP) va întâlni actualul lider mondial, spaniolul Rafael Nadal, care a câştigat foarte greu, în cinci seturi, "sfertul" cu argentinianul Juan Martin Del Potro (4).

Citit 339 ori Ultima modificare Joi, 12 Iulie 2018 19:21

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro